reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Satelita umożliwi dostęp do Internetu między Ziemią a Księżycem

dodano: 2021-11-06 16:51 | aktualizacja: 2021-11-13 12:48
autor: Jan Borejko | źródło: RFA/Plus Ultra Space Outpost

rakieta niemiecka RFA Andoya kosmodrom 360px.jpg Firma Rocket Factory Augsburg (RFA) - producent rakiet wraz z Plus Ultra Space Outpost planuje umieścić satelitę na orbicie księżycowej, co umożliwi w przyszłości szybkie połączenia internetowe z szybkością do 100 Mb/s między Ziemią a Księżycem. Prawdopodobnie RFA wystrzeli swoją rakietę z małego, norweskiego kosmodromu Andoya.

Plus Ultra Space Outpost
Internet satelita księżycowy Księżyc Plus Ultra Harmony 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
28 października niemiecki start-up, firma RFA - producent rakiet z Augsburga, w którym udział ma niemiecka firma OHB z Bremy, zajmująca się produkcją satelitów, zawarł porozumienie z Plus Ultra, europejską spółką z siedzibą w Hiszpanii, Niemczech i Luksemburgu. 

Pierwszy z 8 małych satelitów Plus Ultra ma zostać wyniesiony na geosynchroniczną orbitę transferową (GTO) za pomocą systemu startowego RFA One pod koniec 2023 roku. Stamtąd satelita dotrze na orbitę księżycową z własnym napędem elektrycznym. Będzie to pierwszy satelita tzw. konstelacji bliskoksiężycowej tzw. cislunarnej (między Ziemią a Księżycem) typu „Harmony”.

Dzięki komercyjnym usługom komunikacyjnym i nawigacyjnym satelitów Harmony Plus Ultra jest przygotowywany dla nadchodzących misji księżycowych. Satelity Plus Ultra zmienią podejście do przyszłych lądowań na Księżycu.

Satelity księżycowe (to chyba pierwsze takie określenie w naszym portalu) przekształcą komunikację i nawigację ze starannie zarządzanego zasobu w niezawodną usługę na żądanie, która umożliwi nowe funkcje na Księżycu, takie jak zdalne operacje obserwowane online, precyzyjne lądowania w zaplanowanych miejscach, precyzyjna nawigacja na powierzchni Księżyca oraz zdalny dostęp do obszarów polarnych i niewidocznych z Ziemi.

Pierwszy satelita wejdzie na orbitę operacyjną w 2024 r. i zapewni pierwszą, całodobową łączność szerokopasmową z szybkością do 100 Mb/s dla użytkownika między Księżycem, w tym orbitą okołoksiężycową, a dowolnym miejscem na Ziemi.
 
Plus Ultra Space i RFA podpisują umowę

Carlos Manuel Entrena Utrilla, założyciel i dyrektor generalny Plus Ultra, powiedział: 

- Chcemy stać się kręgosłupem przemysłu cis-księżycowego. Z ponad 140 misjami księżycowymi zaplanowanymi na tę dekadę, więcej niż wszystkie misje księżycowe w historii razem wzięte, nadchodzący rynek księżycowy jest idealny do zakłóceń.

Konstelacja „Harmony” Plus Ultra ma zacząć działać w 2024 roku.

Źródło: rfa.space  orbitaltoday.com  plus-ultra.space

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Ciekawostki


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C Edision Nano T265+ HEVC (hotelowy)

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki EDISION dla Naziemnej Telewizji...

99 zł Więcej...

SAT Kurier - 3-4/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 3-4/2022

12 zł Więcej...

Antena Inverto 120 grafit

Antena stalowa, cynkowana 120cm z zawieszeniem sztywnym w kolorze grafitowym....

399 zł Więcej...