reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

TechniSat TerraBox T3 - test odbiornika

dodano: 2021-12-16 13:58
autor: Anita Kaźmierska | źródło: SAT Kurier 9-10/2021

TechniSat TerraBox T3 Dawno na naszym stanowisku redakcyjnym nie testowaliśmy odbiornika naziemnej telewizji cyfrowej. Czas to zmienić. Na łamach wydania SAT Kuriera 9-10/2021 opisujemy urządzenie TechniSat TerraBox T3 obsługujące nowe standardy DVB-T2 i H.265/HEVC, a więc jest to odbiornik dostosowany na polski rynek. Przypomnijmy, że od połowy przyszłego roku nie będzie dłużej możliwe oglądanie telewizji naziemnej na urządzeniach obsługujących wyłącznie DVB-T/MPEG-4. Emisje w starym standardzie zostaną bowiem zastąpione tymi w DVB-T2/HEVC.

TechniSat
TechniSat TerraBox T3


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Wygląd i wyposażenie

TechniSat TerraBox T3 to urządzenie przeznaczone do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T/T2 HEVC, z możliwością nagrywania na pamięć USB. Okaże się szczególnie przydatne dla osób, które posiadają telewizor nieobsługujący DVB-T2 i HEVC, a na razie nie chcą go wymieniać na nowszy model. Będzie to też dobry wybór dla osób, które nie są zadowolone z funkcjonalności, jakie w zakresie telewizji naziemnej oferuje oprogramowanie telewizora. Często bowiem producenci Smart TV nie przykładają dużej wagi do poprawności wyświetlania EPG czy opcji edycji listy kanałów.

Co ciekawe TerraBox T3 alternatywnie wobec DVB-T/T2 umożliwia odbiór DVB-C. Producent oferuje w oprogramowaniu funkcję wyszukiwania kanałów z kablówki. Oczywiście, aby móc je oglądać, muszą to być kanały niekodowane. Sprawdziliśmy poprawność odbioru kanałów FTA z sieci kablowej UPC Polska w Krakowie i potwierdzamy brak jakichkolwiek problemów.

Wyróżnikiem TerraBox T3 jest obecność złącza SCART (potocznie zwanego eurozłączem), które pozwala na podłączenie odbiornika do telewizora nawet sprzed wielu lat. Większość zewnętrznych urządzeń do odbioru DVB-T/T2 nie posiada takiego rozwiązania – oferują tylko złącze HDMI. Oczywiście TerraBox T3 jest wyposażony również w wyjście HDMI. Ponadto posiada port USB (na panelu przednim; na potrzeby nagrywania, odtwarzania treści i aktualizacji oprogramowania) oraz wejście RF IN, czyli gniazdo antenowe. Dodatkowo na panelu przednim znajdują się przyciski: CH-/CH+ (zmiana kanału), Power/Standby.
 
TechniSat TerraBox T3 - panel tylny

TerraBox T3 nie posiada zewnętrznego zasilacza – odbiornik można bezpośrednio wpiąć do gniazda elektrycznego, przewód jest zintegrowany.
Brak funkcji internetowych – TerraBox T3 nie posiada ani portu Ethernet, ani wbudowanego modułu Wi-Fi.

W zestawie z odbiornikiem otrzymujemy: pilot zdalnego sterowania i instrukcję obsługi (także w języku polskim). Brak kabla HDMI i baterii do pilota, więc trzeba samemu zaopatrzyć się w te rzeczy.

Pilot

Pilot zdalnego sterowania dołączony do TerraBox T3 charakteryzuje się dużymi i czytelnie oznaczonymi przyciskami. Dzięki temu osoby starsze nie powinny mieć problemu z jego obsługą. Pilot pracuje z dwiema bateriami AAA, jest lekki i poręczny, posiada matowe wykończenie.

Ciekawostką w pilocie jest funkcja funkcja MEMORY, za pomocą której część przycisków może być dowolnie zaprogramowana. Funkcja ta pozwala np. na przeniesienie części funkcji pilota od telewizora na pilot dekodera. W efekcie przy użyciu pilota dekodera będzie można np. włączać telewizor, zmieniać głośność czy też wybierać źródła sygnału.

Dokładny opis, jak zaprogramować przyciski przy pomocy funkcji MEMORY można znaleźć w dołączonej do odbiornika instrukcji obsługi. Jest to czynność bardzo prosta.
 
TechniSat TerraBox T3 - pilot zdalnego sterowania

Pierwsze uruchomienie

Po uruchomieniu urządzenia najpierw oczom ukazuje się plansza z logo TechniSat. Następnie wyświetla się ekran Instrukcja instalacji, z poziomu którego można ustawić Język OSD (polski, czeski, angielski, estoński, grecki, węgierski, włoski, łotewski, litewski), Kraj (m.in. Polska), czy odbiornik ma zapisać na liście kanały Tylko FTA (Wszystko, FTA), Tryb wyszukiwania (DVB-T2, DVB-C), Zasilanie anteny – tylko dla telewizji naziemnej (wyłącz, włącz). Urządzenie potrafi zasilić wzmacniacz antenowy napięciem 5 V.

Proces wyszukiwania kanałów trwa kilka minut, więc trzeba uzbroić się w cierpliwość. Następnie można przejść do oglądania.
 
Instalacja

Konfiguracja

Dokładną konfigurację odbiornika można przeprowadzić po wejściu do Menu, które podzielone jest na następujące elementy: Programy, Obraz, Wyszukiwanie, Czas, Dodatkowe opcje, System, USB.
 
Menu

W Programach można przejść do Edycji listy kanałów, Przewodnika (EPG), można zmienić sposób sortowania z według LCN na według ONID, według TP, według ID usługi, według nazwy usługi. Jest też możliwość włączenia lub wyłączenia numeracji LCN, automatycznej aktualizacji listy (ACU), a także skonfigurowania poziomu głośności na Ogólny lub Kanał. Ta ostatnia opcja oznacza, że każdy z kanałów może mieć zapamiętaną własną głośność.

Edycja listy kanałów pozwala na następujące działania: usuwanie, przenoszenie, pomijanie (kanał nie będzie wyświetlał się na liście), blokowanie (które kanały mają podlegać kontroli rodzicielskiej), dodawanie do ulubionych (8 list tematycznych plus 24 listy oznaczone Fav0-23) oraz zmianę nazwy kanału.
 
Edycja listy kanałów

Podmenu Obraz zawiera: Proporcje obrazu (Auto, 16:9 szeroki ekran, 16:9 pillarbox, 16:9 pan scan, 4:3 letter box, 4:3 pan scan, 4:3 full), Rozdzielczość (1080i – domyślnie, 1080p, 576i, 576p, 720p), Format TV (PAL – domyślnie, NTSC), TV-Scart (CVBS, RGB), Ustawienia OSD (możliwość ustawienia w procentach poziomu przeźroczystości, jasności, nasycenia (chroma) i kontrastu, a także wskazania czasu wyświetlania banera informacyjnego – 3, 5 lub 8 s), Ustawienia wyświetlacza LED (Jasność LED – niska, średnia, wysoka; czy na wyświetlaczu ma być pokazywany numer kanału czy czas; Czas dla standby – włącz, wyłącz).

Wyszukiwanie gromadzi: Tryb wyszukiwania (DVB-T2, DVB-C), Tylko FTA (Wszystko, FTA), Automatyczne wyszukiwanie, Ręczne wyszukiwanie (po wskazaniu kanału/częstotliwości, szerokości pasma), Kraj (m.in. Polska), Zasilanie anteny (włącz, wyłącz – domyślnie).
 
Wyszukiwanie DVB-T2

Czas pozwala na wybór Regionu i czasu (Przesunięcie czasu – auto lub ręczne; Czas letni – włącz, wyłącz), ustawienie czasu, po którym urządzenie ma zostać wyłączone (wyłączone lub 1-12 godzin), przejście do Ustawień timera oraz do ustawień Zasilania.

W Dodatkowych opcjach znajdziemy: wybór języka OSD, języka EPG, języka napisów, języka teletekstu, głównego języka audio i dodatkowego języka audio oraz możliwość włączenia bądź wyłączenia napisów dla niesłyszących.

System obejmuje: Kontrolę rodzicielską (domyślne hasło: 000000; można tam ustawić wiek 4-18), Kontrolę dostępu (opcja ta pozwala na zmianę domyślnego hasła na własne; uwaga: nie ma możliwości powrotu do domyślnego hasła, jeśli nowe hasło zostało zapomniane), Ustawienia fabryczne (możliwość resetu urządzenia do ustawień fabrycznych), Informacje o systemie (nasze testy prowadziliśmy na bibliotece V1.9.8-8, aplikacji DVBT2_SDK_V2.4.0, wersji sprzętu TERRABOX_T3_SI2142_V1.3) oraz Aktualizację oprogramowania (można tego dokonać wyłączenie przez USB).


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Testy


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum AX LION NS H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

109 zł Więcej...

Google TV Next 4K Stick HDMI

Google TV Next 4K Stick HDMI to ciekawy i wydajny...

339 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Plus 4K - Uszkodzone opakowanie

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

579 zł Więcej...