reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

TVP: Kto z Polski wystąpi na „Eurowizji 2022”?

dodano: 2022-02-18 00:53
autor: Łukasz Knapik | źródło: TVP

TVP2 TVP 2 Dwójka „Tu bije serce Europy! Wybieramy hit na Eurowizję!” W sobotę, 19 lutego br. o godz. 20:00 w kanałach TVP2, TVP Polonia i TVP Rozrywka, a w kolejnych dniach w stacjach TVP1 i TVP Kobieta, wyemitowany zostanie koncert „Tu bije serce Europy! Wybieramy hit na Eurowizję!”. Widzowie wyłonią reprezentanta Polski w „Konkursie Piosenki Eurowizji 2022”, który odbędzie się w Turynie, we Włoszech. Wystąpią Lidia Kopania, Anna Byrcyn, Daria Marcinkowska „Daria Marx”, Emilia Dębska „Mila”, Karolina Lizer, Karolina Stanisławczyk i Neidy Viviany Toro Salazar „Chica Toro”, Jakub Szmajkowski, Krystian Ochman, Siostry Szlachta, Unmute, Małgorzata Tomaszewska, Ida Nowakowska-Herndon, Rafał Brzozowski, Aleksander Sikora i Marek Sierocki.

TVP2 TVP 2 Dwójka „Tu bije serce Europy! Wybieramy hit na Eurowizję!”


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W sobotę, 19 lutego br. o godzinie 20:00 TVP zaprasza na koncert „Tu bije serce Europy! Wybieramy hit na Eurowizję!”, podczas którego zostanie wybrany reprezentant Polski na „Konkurs Piosenki Eurowizji Turyn 2022”. O bilet do Turynu powalczy dziesiątka finalistów wybrana z ponad setki osób, które zgłosiły się na krajowe eliminacje (więcej tutaj).

Jak zapewnia nadawca, spektakularne, multimedialne widowisko, nawiązujące do najważniejszych momentów w historii „Eurowizji” - tak zapowiada się finałowy koncert zamykający krajowe eliminacje do tego konkursu piosenki. W realizację widowiska zaangażowane zostaną równolegle dwa studia Telewizji Polskiej, a dzięki unikalnym materiałom pochodzącym z archiwów TVP i European Broadcasting Union (EBU/Europejska Unia Nadawców), widzowie będą mieli okazję raz jeszcze doświadczyć emocji, jakie towarzyszyły najważniejszym występom w historii konkursu (więcej tutaj).

W koncercie weźmie udział duet Ell & Nikki z przebojem „Running Scared”, który przyniósł Azerbejdżanowi zwycięstwo w konkursie „Eurowizji 2011”. Nie zabraknie także reprezentacji Polski - eurowizyjne piosenki wykonają: Justyna Steczkowska, Wiktoria Gabor, Katarzyna Moś, Sara Egwu-James, Rafał Brzozowski i Blue Café. Koncert poprowadzą Małgorzata Tomaszewska, Ida Nowakowska-Herndon oraz Rafał Brzozowski, a na backstagu widzowie zobaczą Aleksandra Sikorę i Marka Sierockiego. Finalistów wspierać będzie Martin Österdahl, producent wykonawczy „Konkursu Piosenki Eurowizji” Europejskiej Unii Nadawców. 

O zwycięstwo i przepustkę do Turynu powalczą: Anna Byrcyn (z piosenką „Dokąd?”), Daria Marcinkowska „Daria Marx” (z piosenką „Paranoia”), Emilia Dębska „Mila” (z piosenką „All I need”), Karolina Lizer (z piosenką „Czysta woda”), Karolina Stanisławczyk i Neidy Viviany Toro Salazar „Chica Toro” (z piosenką „Move”), Krystian Ochman (z piosenką „River”), Siostry Szlachta (z piosenką „Drogowskazy”), Jakub Szmajkowski (z piosenką „Lovesick”), Lidia Kopania (z piosenką „Why does it hurt”) oraz zespół Unmute (z piosenką „Głośniej niż decybele”). O tym, kto poleci do Włoch, zdecydują zsumowane głosy telewidzów i jurorów.

66. „Konkurs Piosenki Eurowizji” odbędzie się w dniach 10, 12 i 14 maja 2022 roku w Turynie w hali Palasport Olimpico (Pala Alpitour).

Co wiemy o finałowej dziesiątce?

Daria Marcinkowska „Daria Marx” to wokalistka i autorka piosenek, która swoją przygodę z muzyką zaczęła jako dziecko. W wieku 18 lat wyjechała do Londynu, gdzie początkowo studiowała aktorstwo, a następnie podjęła studia w London College of Music. Tam szlifowała umiejętności wokalne. Występowała na legendarnych brytyjskich scenach takich jak: Omeara, O2 Islington czy The Troubadour. Udział w dziesiątej edycji „The Voice of Poland” przyniósł Darii Marcinkowskiej szeroką rozpoznawalność w Polsce. Jej piosenki - „Love Blind”, a chwilę później „Paranoia” - w krótkim czasie trafiły na radiowe listy przebojów, zyskując status hitów.

Krystian Ochman to zwycięzca 11. edycji „The Voice of Poland” i wnuk tenora Wiesława Ochmana. To także wokalista i instrumentalista, grający na fortepianie i trąbce. Udział Krystiana Ochmana w „The Voice of Poland” spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem. Ochman okrzyknięty został „objawieniem i fenomenem muzycznym”, a jego pierwszy autorski utwór „Światłocienie” typowany był na jeden z najlepszych singli autorstwa laureatów „The Voice of Poland”. Piosenka zanotowała 300 tys. streamów w tydzień i zadebiutowała na „Spotify Top 200”. Wkrótce singiel uzyskał status złotej płyty. Kolejnym utworem - zatytułowanym „Prometeusz” - Krystian Ochman wygrał konkurs „Premier” na 58. „Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej” w Opolu. Jako pierwszy polski wokalista wziął też udział w „The Circle Sessions”. Debiutancki album Krystiana Ochmana ukazał się w listopadzie 2021 roku.

Karolina Stanisławczyk i Neidy Viviany Toro Salazar „Chica Toro” - energetyczny słowiańsko-latynoski duet. Karolina Stanisławczyk jest wokalistką, pianistką i autorką tekstów. Pierwszą solową płytę wydała w maju 2021 roku. Znalazł się na niej hit zatytułowany „Cliché”. Za sprzedaż tego singla Karolina Stanisławczyk odebrała „Platynową płytę”. Z „Cliché” wystąpiła też na koncercie „Od Opola do Opola” podczas 58. „Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej” w Opolu. W październiku 2021 roku ukazał się kolejny singiel wokalistki pod tytułem „Ostry dyżur” zapowiadający jej nowy album studyjny. W żyłach Chiki Toro (czyli Neidy Viviany Toro Salazar) płynie kolumbijska krew. Chika Toro to piosenkarka, autorka tekstów i tancerka. W 2017 roku przeprowadziła się do Europy, by tu poświęcić się muzyce. Trzy lata później jej singiel uzyskał status „Złotej płyty”. Doświadczenie sceniczne i taneczne zdobywała w Australii, Kolumbii, Stanach Zjednoczonych Ameryki, Czechach i Polsce. Na co dzień mieszka w Warszawie.

Unmute - zespół tworzony przez pięcioro głuchych artystów: Magdalenę Wdowiarz, Julię Kramek, Alinę Jagodzińską, Zuzannę Szymańską i Jakuba Stanisławczyka. We wrześniu 2021 roku grupa opublikowała swój debiutancki singiel zatytułowany „Głośniej od bomb”, który spotkał się z niezwykle pozytywnym odbiorem. Twórczość Unmute wymyka się typowym definicjom i gatunkom muzycznym. Teksty grupy tworzone są w polskim języku migowym (PJM). Misją zespołu jest promowanie kultury osób głuchych, równości i inkluzywności.

Siostry Szlachta to bliźniaczki - Julia i Wiktoria - które swoimi głosami oczarowały Marylę Rodowicz. W 2019 roku zmierzyły się z jej repertuarem i wygrały odcinek „Szansy na sukces” z udziałem królowej polskiej estrady. Ogólnopolski rozgłos zyskały dzięki występom w ramach „Wakacyjnej trasy Dwójki” oraz podczas „Sylwestra Marzeń” w Zakopanem. W 2020 roku wystąpiły w koncercie „Debiuty” na deskach opolskiego amfiteatru z utworem „Na niby”. W tym samym roku po raz pierwszy spróbowały swoich sił w eliminacjach do „Eurowizji”.

Anna Byrcyn od momentu udziału w „The Voice of Poland” konsekwentnie pnie się po szczeblach muzycznej kariery. Pierwszy samodzielny singiel z 2021 roku przyniósł jej główną nagrodę konkursu „Debiuty” na 58. „Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej” w Opolu. Z kolei pierwszy anglojęzyczny singiel pod tytułem „Trigger” dał Annie Byrcyn wygraną na hiszpańskim „BravoFestival”. Wokalistka ma na swoim koncie udział w kilku produkcjach telewizyjnych oraz gościnny występ na płycie „Sitkowski Band Two Generations - Jazz Meets The Beatles”. Anna Byrcyn to góralka z krwi i kości. Pochodzi z jednego z najstarszych podhalańskich rodów.

Jakub Szmajkowski szerokiej publiczności dał się poznać dzięki programowi „The Voice Kids”. Po tym doświadczeniu występował z zespołem 4Dreamers, który w ciągu 3 lat swojej działalności mocno „zamieszał” na polskim rynku muzycznym. Grupa była dwukrotnie nominowana do nagrody „Fryderyka”, a w 2019 roku swoim występem otwierała konkurs „Eurowizji Junior”. Solową karierę Jakub Szmajkowski rozpoczął w 2021 roku. We wrześniu 2021 roku wydał debiutancki singiel pod tytułem „Nieskończone”.

Lidia Kopania to zwyciężczyni konkursu „Trendy” na festiwalu „TOPtrendy” w 2006 roku w Sopocie i reprezentantka Polski w „Konkursie Eurowizji” w 2009 roku. Aktualnie pracuje jako muzykoterapeutka. Jej najnowszy album zatytułowany „W pomiędzy” („In Between”) to 14 utworów dotykających m.in. takich tematów jak przemijanie czy globalizacja. Na co dzień artystka porusza się w przestrzeniach muzycznych, kojarzonych z gatunkami trance, house, goa czy bigbeat.

Emilia Dębska „Mila” jest wokalistką, pianistką, aktorką, autorką muzyki i tekstów. Występowała w programach telewizyjnych oraz na deskach Teatru Buffo w spektaklach reżyserowanych przez Janusza Józefowicza (m.in. w kultowym „Metrze”). Mając za sobą doświadczenia telewizyjne i teatralne, Mila przeprowadziła się do Słowenii, gdzie z sukcesami kontynuowała karierę artystyczną. W roku 2015 wzięła udział w szóstej edycji „The Voice of Poland”. Do swojej drużyny zaprosiła ją Edyta Górniak.

Karolina Lizer występuje jako solistka w Ludowym Zespole Artystycznym Promni. Jej debiutancka płyta zatytułowana „Lśniąca. Łąkowe historie...” z autorskimi utworami została uznana przez Marka Sierockiego za jedną z trzech „Najlepszych płyt września 2021 roku”. Wraz z pianistą Bogdanem Hołownią nagrała 10 utworów z repertuaru Kabaretu Starszych Panów oraz 10 standardów jazzowych  we własnym opracowaniu. W 2021 roku na „Festiwalu Warszawa Singera” wystawiła autorski spektakl muzyczny „Meshuge”. To zbiór utworów żydowskich w polskich tłumaczeniach Agnieszki Osieckiej, Jacka Cygana i Romana Kołakowskiego, ułożonych w piękną historię wspomnień młodej dziewczyny. W wolnych chwilach Karolina Lizer daje koncerty klawesynowe.
 
Ida Nowakowska-Herndon w programie „Dance dance dance”, foto: Waldemar Kompała/TVP
Ida Nowakowska-Herndon w programie „Dance dance dance”, foto: Waldemar Kompała/TVP


„Tu bije serce Europy! Wybieramy hit na Eurowizję!” - emisja w sobotę, 19 lutego 2022 roku o godz. 20:00 w kanałach TVP2, TVP Polonia i TVP Rozrywka. W kolejnych dniach koncert ten będą mogli zobaczyć widzowie stacji TVP1 i TVP Kobieta.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Inverto 120 grafit

Antena stalowa, cynkowana 120cm z zawieszeniem sztywnym w kolorze grafitowym....

399 zł Więcej...

Antena TELE System PF85 grafit

Włoska, stalowa antena podświetlana PF85 znanej firmy TELE System, z...

159 zł Więcej...

SAT Kurier - 3-4/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 3-4/2022

12 zł Więcej...