reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Zablokowany kanał” w kanale Polsat Viasat Explore

dodano: 2022-03-23 06:31
autor: Łukasz Knapik | źródło: Viasat World

Polsat Viasat Explore 23 marca 2021 roku gigantyczny kontenerowiec o długości czterech boisk piłkarskich trafił na pierwsze strony gazet na całym świecie. Zaklinował się w Kanale Sueskim, blokując jeden z najbardziej uczęszczanych szlaków handlowych świata. Jak zapowiada nadawca, francuski program dokumentalny „Zablokowany kanał” („Stuck in the Suez”), którego premiera odbędzie się w środę, 23 marca br. o godz. 22:00 w kanale Polsat Viasat Explore, łączy w sobie dramatyczne materiały archiwalne, materiały w technologii CGI oraz wywiady z osobami, które były świadkami wydarzenia.

Polsat Viasat Explore


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Jest większy niż Empire State Building i cięższy niż 30 wież Eiffla. Podczas transportu 20 tysięcy kontenerów przez jeden z najbardziej krytycznych szlaków wodnych na naszej planecie, statek Ever Given zostaje uderzony potężną burzą piaskową. Kontenerowiec zostaje zepchnięty z kursu, a załoga musi stawić czoła potężnemu wiatrowi. Do rana egipscy urzędnicy ogłaszają rzecz niewyobrażalną - ogromny statek zaklinował się w poprzek Kanału Sueskiego i nie może ruszyć z miejsca. Jednostka o długości 400 metrów, która utknęła w błocie i piasku, natychmiast powoduje spowolnienie światowego handlu, ponieważ około 12 proc. wszystkich światowych produktów przechodzi właśnie przez Kanał Sueski. Ta przeprawa łączy Morze Śródziemne z Morzem Czerwonym i stanowi najkrótsze połączenie morskie między Azją a Europą. Setki statków stojących po obu stronach kanału powodują katastrofalne w skutkach zatory, których dzienny koszt sięga 10 miliardów dolarów.

W sytuacji, gdy oczy całego świata zwrócone są na Ever Given, inżynierowie i ekipy ratunkowe podejmują się super nowoczesnej misji ratunkowej, która przekracza granice technologii i ludzkiej pomysłowości. To wyścig z czasem, w którym nie ma miejsca na błędy.

Pracując 24 godziny na dobę, holowniki i najnowocześniejsze pogłębiarki walczą o uwolnienie dziobu i rufy kontenerowca. Czas goni, a podjęte działania nie przynoszą skutków. Kolejnym rozwiązaniem jest odciążenie statku poprzez rozładowanie kontenerów - po jednym po kolei. Jednak to może zająć tygodnie i spowodować zachwianie równowagi jednostki, co jeszcze bardziej pogorszy sytuację. Wykorzystując wszelkie dostępne zasoby, inżynierowie wymyślają inne rozwiązanie - chcą połączyć siłę ponad tuzina gigantycznych holowników i potężną operację pogłębiania dna, dzięki której spod statku usunie się piasek i będzie możliwe jego uwolnienie.

Po tygodniu pełnym napięcia Ever Given w końcu zostaje oswobodzony. A cztery dni później, stojące w kolejce statki ruszyły w dalszą podróż, dzięki czemu można było wznowić przeprawy przez Kanał Sueski (więcej tutaj).

„Zablokowany kanał” - emisja w środę, 23 marca o godz. 22:00 w kanale Polsat Viasat Explore.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...

Przyrząd do zarabiania kabli (CaP)

mini obcinaczka do kabli koncentrycznych

20 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle Q + TelevioTV 3m-ce

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

269 zł Więcej...