reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

UOKiK wygrał przed sądem z UPC. Sprawa sprzed 7 lat

dodano: 2022-04-05 15:11 | aktualizacja: 2022-04-05 15:34
autor: Anita Kaźmierska | źródło: UOKiK/satkurier.pl

UPC Polska Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował, że wygrał przed sądem apelacyjnym z UPC Polska. Sprawa dotyczy podwyżki abonamentu za Internet wprowadzonej przez operatora od grudnia 2014 roku. Sąd zgodził się z prezesem UOKiK, Tomaszem Chróstnym, że była ona bezprawna i doszło do naruszenia zbiorowych interesów konsumentów.

UOKiK
UOKiK UPC Polska


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Sąd apelacyjny potwierdził, że do zmiany warunków umowy konieczna jest odpowiednia klauzula modyfikacyjna. Takiej klauzuli w umowach z UPC Polska nie było.

Sąd podtrzymał karę 817 tys. zł dla UPC Polska i rekompensaty dla konsumentów

Aby wyeliminować skutki niekorzystnej praktyki, Urząd skorzystał z tzw. rekompensaty publicznej. Abonenci otrzymają zwrot za każdy opłacony miesiąc aż do czerwca 2016 roku. Przykładowo: jeżeli konsument uiszczał wyższą kwotę od grudnia 2014 do czerwca 2016 roku, to powinien otrzymać 133 zł. UPC zawiadomi o tym konsumentów pisemnie i SMS-ami.

Na UPC nałożono także karę finansową 817 640 zł za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów.

Tło sprawy

Przypomnijmy, że postępowanie przeciwko UPC Polska zostało wszczęte w styczniu 2015 roku na podstawie doniesień medialnych oraz skarg konsumentów. Wątpliwości Urzędu wzbudził sposób podwyższenia ceny za dostęp do Internetu o 7 zł miesięcznie. Nowy abonament zaczął obowiązywać 1 grudnia 2014 roku.

Umowy, które zawieramy z dostawcami różnych usług na czas nieokreślony, mogą się zmienić, tylko wtedy, gdy w kontrakcie znajdują się prawidłowe tzw. klauzule modyfikacyjne. Są to postanowienia precyzujące, co i w jakich okolicznościach może ulec zmianie, w konsekwencji wpływając na cenę usługi.

Prezes UOKiK stwierdził, że spółka UPC bezprawnie poinformowała konsumentów o zmianie wysokości abonamentu za dostęp do Internetu. W umowach zawartych z konsumentami zabrakło klauzuli modyfikacyjnej, która powinna wskazywać, kiedy i w jakiej sytuacji cena może ulec zmianie.
 

- W takiej sytuacji UPC nie powinno jednostronnie zmieniać umów. Praktyka przedsiębiorcy narusza dobre obyczaje, gdyż podwyżka uzależniona była wyłącznie od woli operatora. Konsument mógł płacić wyższą cenę lub wypowiedzieć umowę, nie miał możliwości korzystania z dotychczasowej oferty - tłumaczył Marek Niechciał, ówczesny prezes UOKiK.Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polskie kablówki


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R Plus

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

699 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 GIP Box Mini HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki GIP dla Naziemnej Telewizji...

119 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 HEVC DI-WAY 2020 Mini

Mini odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki DI-WAY z trybem hotelowym...

99 zł Więcej...