reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Kopiowanie płyt DVD na odbiorniki Linux

dodano: 2022-04-11 16:21
autor: Mariusz Kobiela | źródło: SAT Kurier 11-12/2022

płyty DVD Linux Właściwie każdy z nas ma w domu pewną liczbę płyt DVD. Czasami jest tego tak dużo, że gdy chce się obejrzeć jakiś film, koncert lub nagranie z rodzinnego wydarzenia poświęca się mnóstwo czasu, aby znaleźć odpowiedni nośnik. Na szczęście cake, półkę czy nawet regał z płytami można zamienić na dysk twardy w odbiorniku Linux.

płyty DVD


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Zakładając, że średnio jeden krążek ma pojemność 5 GB (biorąc pod uwagę jedno- i dwuwarstwowe płyty DVD), na dysku 4 TB można zmieścić ich około 800. Trzymane w standardowych pudełkach o grubości 14 mm, układanych jedno na drugim, utworzyłyby one wieżę o wysokości 11,2 m (sięgającą tak mniej więcej dachu dwupiętrowej kamienicy).

Dlatego w tym poradniku opiszemy, jak zgrać płytę DVD na dysk odbiornika Linux. Wtedy wszystkie cenne nagrania będą dostępne w jednym miejscu i z poziomu pilota. Do tego opisu wykorzystaliśmy Vu+ DUO 4K SE z oprogramowaniem VTi.

Kopiowanie płyty DVD

Aby móc wykonać obraz ISO umożliwiający oglądanie zawartości płyty DVD z twardego dysku odbiornika Linux, należy podłączyć do portu USB w tunerze napęd DVD. Może to być zewnętrzny napęd stosowany do laptopów lub wewnętrzny napęd DVD z komputera stacjonarnego połączony przy pomocy interfejsu SATA na USB z dodatkowym zasilaniem 12 V, takiego jak do dysków twardych 3,5”.

Po podłączeniu napędu do gniazda USB należy wejść w opcję pobierania pluginów i pobrać wtyczkę DVD Backup. Na liście pluginów pokaże się „Kopia zapasowa DVD”.
 

Po uruchomieniu tego pluginu wyświetlone zostaną opcje do wykonania backupu. Należy je odczytać następująco:
  • Urządzenie – ścieżka naszego napędu DVD w systemie linuksowym.
  • Katalog – wybrany przez nas katalog, gdzie zapisany zostanie plik ISO po wykonaniu backupu, np./hdd/DVD. Aby zmienić katalog, należy kliknąć na pilocie strzałkę w prawo. Wyświetli się wirtualna klawiatura i ręcznie należy wpisać nazwę katalogu. Niestety nie ma możliwości wyboru katalogu kursorem.
  • Nazwa – tytuł naszej płyty DVD – zazwyczaj odczytywany jest automatycznie. Można go też zmienić według swojego uznania.
  • Log – wykonanie pliku z logami z przeprowadzonego backupu.
  • Tworzenie ISO – główna opcja naszej operacji, musi być włączona, aby żądany plik ISO został wykonany. Jeżeli opcja ta nie będzie włączona, skopiowane zostaną tylko pliki, które znajdują się na płycie DVD (*.bup, *.ifo I *vob).
 

Po przeprowadzeniu ustawień wystarczy wcisnąć zielony przycisk na pilocie i rozpocznie się wykonywanie backupu. Wyświetlona zostanie też tabela z postępem tworzenia obrazu płyty.

Czas wykonania obrazu jest zależny od ilości danych na płycie. Płyty dwuwarstwowe mogą pomieścić nawet 8,5 GB materiału audio-wideo.

Po zakończeniu wykonywania backupu wyświetlone zostanie pytanie, czy skasować pliki DVD z dysku. Należy wybrać opcję tak. Komunikat na ekranie sugeruje skasowanie całego katalogu DVD, ale nie ma się czego obawiać – nasz plik ISO nie zostanie skasowany i będzie we wskazanym przez nas katalogu.
 

Na koniec wyświetlony zostanie komunikat o czasie trwania wykonanej operacji i pytanie o wysunięciu płyty z napędu DVD.
 

Od tego momentu możemy już oglądać swoją płytę bez wkładania jej do odtwarzacza DVD, poprzez wybranie odpowiedniego pliku z dysku znajdującego się w naszym tunerze. Plik ISO można również odtworzyć z pendrive’a. Wystarczy poprzez Filebrowser VTi wejść w katalog i wybrać plik.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

429 zł Więcej...

Antena TELE System PF85 grafit

Włoska, stalowa antena podświetlana PF85 znanej firmy TELE System, z...

159 zł Więcej...

Google TV Next 4K Stick HDMI

Google TV Next 4K Stick HDMI to ciekawy i wydajny...

379 zł Więcej...