reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Rakieta Falcon 9 bezbłędna - 3 starty w 3 dni [wideo]

dodano: 2022-06-19 23:54
autor: Janusz Sulisz | źródło: SpaceX

Falcon 9 spaceX rakieta logo 360px.jpg W niedzielę 19 czerwca firma SpaceX wyniosła satelitę telekomunikacyjnego Globalstar na orbitę z Cape Canaveral, wykonując trzeci lot rakiety Falcon 9 w ciągu 36 godzin. To najszybsza sekwencja trzech startów w historii jakiejkolwiek komercyjnej firmy zajmującej się wystrzeliwaniem rakiet.

fot. SpaceX
SpaceX starlink lądowanie rakieta Falcon 9 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Trzy efektowne misje startów i lądowań rakiet Falcon 9 rozpoczęły się w piątek 17 czerwca o godz. 16: 09 GMT wystrzeleniem 53 satelitów internetowych Starlink z Centrum Kosmicznego im. Kennedy'ego. Ta misja ustanowiła rekord 13. lotem wielorazowego wzmacniacza Falcon, który powrócił do lądowania na jednym z dronów SpaceX na Atlantyku.

Potem w sobotę 18 czerwca o godz. 14:19 GMT nastąpił start z bazy Vandenberg Space Force Base w Kalifornii, skąd wystrzelono kolejną rakietę Falcon 9 z niemieckim satelitą rozpoznawczym radaru SARAh 1. Tu 1. stopień rakiety Falcon użyty na SARAh 1 zszedł z powrotem do bazy Vandenberg w celu lądowania na lądzie.

Z niedzielną misją dla Globalstar, SpaceX wykonało 3 loty Falcona 9 w 36 godzin i 18 minut, najkrótszy odstęp między trzema misjami, jaki osiągnęła jakakolwiek komercyjna firma rakietowa.

Globalstar jest konkurentem na rynku telefonów satelitarnych i przekaźników danych z takimi firmami jak Iridium, Inmarsat i Orbcomm. Globalstar ogłosił w lutym, że kupuje 17 nowych satelitów od zespołu branżowego kierowanego przez MDA i Rocket Lab, aby przedłużyć żywotność swojej konstelacji. Firma spodziewa się, że wszystkie 17 nowych satelitów zostanie wystrzelonych do końca 2025 roku.

SpaceX z powodzeniem wysyła w kosmos satelitę rozpoznawczego Bundeswehry - SARAh-1.
18 czerwca rakieta Falcon 9 wystrzeliła na orbitę pierwszego z 3 satelitów programu satelitarnego SARah-1, który waży około 4 ton i został zbudowany przez Airbusa na podstawie umowy z OHB Systems AG .

Trzy satelity do obserwacji Ziemi, które zostały zakupione wraz z segmentem naziemnym przez Federalny Urząd ds. Sprzętu, Informatyki i Wykorzystywania Federalnych Sił Zbrojnych (BAAINBw), zapewniają Bundeswehrze zdolność do globalnego, niezależnego od pory dnia i pogody rozpoznania obrazowego.

Jednocześnie zapewniają wsparcie we wczesnym wykrywaniu i zarządzaniu kryzysami. Termin SARah to gra słów składająca się ze skrótu Syntetyczna Apertura Radar (metoda radaru obrazowania) i dołączonego „ah”.

SARAh-1 posiada specjalną antenę radarową.
W połączeniu z dwoma satelitami reflektorowymi, których wystrzelenie zaplanowano na ten rok, system SARah może w pełni sprostać wymaganiom użytkowników, niezależnie od pory dnia i warunków pogodowych w obszarze obserwacji. Wraz z powiązanym segmentem naziemnym, który jest połączony z dwiema stacjami naziemnymi, uzupełniają system SARAh.

Trzy satelity zastąpią obecny system rozpoznawczy SAR-Lupe, który jest z powodzeniem używany w kosmosie od 2007 roku. Podobnie jak w przypadku SAR-Lupe, 3 satelity SARah powinny ponownie zapewnić działanie operacyjne przez co najmniej dziesięć lat.

Starty były 158., 159. i 160. lotem rakiety Falcon 9 w sumie oraz 24., 25. i 26. misją Falcon 9 w tym roku, doprowadzając do 26 startów SpaceX osiągniętych przez cały rok 2020. SpaceX do końca lipca przekroczy liczbę startów z zeszłego roku: 31. udanych misji.

SpaceX zamierza wykonać w 2022 r. ponad 50 misji rakiet Falcon 9 i Falcon Heavy.
 Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

509 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX Q + TelevioTV 3m-ce

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

349 zł Więcej...

SAT Kurier - 11-12/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 11-12/2022

12 zł Więcej...