reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Orange IPTV w górę - Orange DTH z Canal+ w dół

dodano: 2022-07-28 10:38
autor: Anita Kaźmierska | źródło: Orane Polska/satkurier.pl

Orange plafon logo 2021 360px Orange Polska opublikował 27 lipca br. wyniki operacyjne i finansowe za II kwartał 2022 roku. To już czwarty z rzędu kwartał spadku liczby klientów usługi telewizyjnej Orange TV. Jest to efektem znacznej i postępującej redukcji bazy klientów DTH, czyli telewizji satelitarnej oferowanej we współpracy z CANAL+. Za to nieprzerwanie rośnie liczba klientów IPTV Orange, czyli usługi świadczonej na łączach internetowych operatora.

Orange
Orange wyniki


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Telewizja Orange: IPTV w górę, DTH w dół

W drugim kwartale 2022 roku liczba klientów usługi Orange TV spadła o 8 tys. do 970 tys. W przypadku IPTV był to wzrost o ponad 30 tys. do niemal 768 tys., a w przypadku DTH spadek o 38 tys. do 203 tys. Spośród wszystkich klientów usługi telewizyjnej Orange, 843 tys. stanowili klienci konwergentni (B2C), czyli posiadający także co najmniej jedną inną usługę tego operatora, np. internet (spadek o 5 tys. kwartał do kwartału) - w ramach Orange Love z telewizją.

Orange Światłowód - ponad milion klientów

W drugim kwartale 2022 roku Orange Światłowód zyskał 66 tys. użytkowników (z czego 11 tys. wynika z przejęcia lokalnych operatorów światłowodowych) i miał ich na koniec czerwca 1,065 mln. Rośnie także dostępność usługi - możliwość skorzystania z internetu światłowodowego ma już 6,475 mln gospodarstw domowych w kraju, o 322 tys. więcej niż 3 miesiące wcześniej i o 1,096 mln więcej niż rok wcześniej. Główną przyczyną wzrostu w drugim kwartale była współpracy z operatorami hurtowymi, w tym także spółką Światłowód Inwestycje. Udział klientów usług światłowodowych w całkowitej bazie klientów internetu stacjonarnego osiągnął już 38 proc.

Orange Love

Z pakietu usług dla domu Orange Love korzysta już 1,578 mln klientów, o 15 tys. więcej niż na koniec pierwszego kwartału 2022 roku. W tym 843 tys. to klienci z usługą telewizyjną.

Na koniec czerwca 67 proc. indywidualnych klientów dostępu szerokopasmowego było abonentami ofert konwergentnych. Wskaźnik ARPO z usług łączonych wyniósł 113,7 zł, co oznacza wzrost o 2,1 proc. w ujęciu rocznym.

Telefonia komórkowa

Baza klientów usług prepaid zwiększyła się w drugim kwartale o 331 tys., osiągając poziom 5,591 mln. Jak informuje operator, ten wzrost ponownie wynikał z dedykowanej oferty usług na kartę dla uchodźców wojennych z Ukrainy.

Liczba klientów abonamentowych mobilnych usług głosowych sprzedawanych poza pakietami również się zwiększyła - o 103 tys. w drugim kwartale do 8,609 mln.
 

– Atrakcyjna oferta, świetna jakość usług i zaangażowanie zespołu przełożyły się na bardzo dobre wyniki Orange Polska w drugim kwartale i całym pierwszym półroczu. Pomimo wyzwań związanych z inflacją i rosnącymi cenami energii, dobry rezultat pierwszego półrocza pozwala nam podtrzymać nasze ambicje dotyczące wzrostu rentowności i podnieść prognozę dla przychodów. Przed nami kolejne miesiące wytężonej pracy w warunkach presji inflacyjnej i wzrostu kosztów energii, jednak jestem przekonany, że podążając ścieżką zakreśloną w strategii .Grow, zrealizujemy te ambitne plany – powiedział Julien Ducarroz, prezes Orange Polska.

Pomoc Ukraińcom

Od wybuchu wojny w Ukrainie Orange Polska udzielił schronienia około 700 osobom. Rozdał ponad 600 tys. starterów prepaid z darmowymi usługami operatora, ułatwiających uchodźcom kontakt z bliskimi. Dzięki współpracy Fundacji Orange z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę, uruchomione zostały specjalne dyżury w ramach infolinii 116 111 w językach ukraińskim i rosyjskim, aby pomoc psychologiczna była łatwo dostępna dla ukraińskich dzieci i młodzieży.

Wyniki finansowe - przychody, EBITDAaL, zysk netto

Przychody Orange Polska za II kwartał wzrosły w skali roku o 3,4 proc. do 3,055 mld zł. To, według operatora, przede wszystkim efekt bardzo dobrych wyników z kluczowych usług telekomunikacyjnych (wzrost przychodów o 7 proc. rok do roku) oraz z usług ICT dla biznesu (wzrost przychodów o 29 proc. rok do roku).

Jak informuje Orange, wraca także popyt na urządzenia. Po nieco słabszym początku roku, przychody z tego segmentu za drugi kwartał wzrosły o 10 proc. rok do roku.

Łącznie za całe pierwsze półrocze przychody firmy wzrosły w skali roku o 1,9 proc. do 5,986 mld zł.

Rentowność operacyjna EBITDAaL za II kwartał była wyższa o 5,6 proc. rok do roku i wyniosła 798 mln zł, a w przypadku całego pierwszego półrocza wzrost EBITDAaL rok do roku sięgnął 3,8 proc. do 1,520 mld zł.

Dobre wyniki komercyjne, wyższa marża bezpośrednia, a z drugiej strony ograniczanie kosztów pośrednich działalności firmy, pozwoliły zrównoważyć około 70-proc. wzrost kosztów energii w pierwszym półroczu, informuje Orange. Poprawiająca się rentowność operacyjna przełożyła się także na wzrost zysku netto za pierwsze półrocze - o 137 proc. w skali roku i o 109 proc. w skali kwartału do 368 mln zł.
 

– Bardzo dobre wyniki w całym pierwszym półroczu pozwalają podwyższyć prognozę całorocznych przychodów z oczekiwanego wcześniej niewielkiego spadku do niewielkiego, jednocyfrowego wzrostu. Jednocześnie firma podtrzymuje całoroczne przewidywania dotyczące EBITDAaL, czyli wynik na poziomie roku 2021 lub niewielki wzrost. Oczekuje jednak, że wzrost jest w jej zasięgu – informuje Orange Polska.

Jakie plany na przyszłość?

W kolejnych miesiącach i latach kluczowym obszarem inwestycji Orange Polska ma być rozwój sieci mobilnej. Firma informuje, że będzie też zainteresowana uczestniczeniem w nowych projektach budowy sieci światłowodowych, współfinansowanych ze środków unijnych.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Orange TV


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5520) EVOBOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

219 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

539 zł Więcej...

SAT Kurier - 11-12/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 11-12/2022

12 zł Więcej...