reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Opóźniony start Eutelsata 10B

dodano: 2022-11-22 12:44 | aktualizacja: 2022-11-22 14:24
autor: Janusz Sulisz | źródło: SpaceX/satkurier.pl

10 East 10E Eutelsat 10B satelita 360px.jpg SpaceX planuje na noc z wtorku na środę, 22/23 listopada wystrzelenie na orbitę satelity Eutelsat 10B. Do wyniesienia rakiety Falcon 9 dojdzie z kompleksu SLC-40 Cape Canaveral Space Force Station na Florydzie. Planowana godzina startu to 21:57czasu lokalnego, czyli 3:57 polskiego czasu. Jednak na drodze stanąć mogą niesprzyjające warunki pogodowe, co może doprowadzić do przełożenia lotu.

Thales Alenia Space
Eutelsat 10B Thales Alenia Space satelita 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Do startu Falcona 9 z satelitą Eutelsat 10B miało dojść dzień wcześniej, lecz SpaceX zdecydował w ostatniej chwili o jego opóźnieniu celem przeprowadzenia dodatkowych testów.
 
Pierwszy człon rakiety Falcon 9, która zostanie wykorzystana do wystrzelenia satelity Eutelsat 10B na orbitę, został już użyty podczas misji z satelitami Telstar 18 Vantage i Iridium-8 oraz 8 misji Starlink. Tym razem, człon ten nie zostanie odzyskany.

Transmisja na żywo rozpocznie się około 15 minut przed startem.Eutelsat 10B został zbudowany przez Thales Alenia Space, jako jednostka w pełni elektryczna, bazująca na platformie Spacebus NEO. Satelita zostanie umieszczony na pozycji orbitalnej 10°E, która zapewnia zasięg od obu Ameryk po Azję, zastępując Eutelsata 10A.

W odpowiedzi na silny wzrost zapotrzebowania na łączność mobilną, Eutelsat 10B będzie oferował dwa nowe wielowiązkowe ładunki HTS w paśmie Ku:
  • ładunek o dużej pojemności, obejmujący zasięgiem korytarz północnoatlantycki, Europę, basen Morza Śródziemnego i Bliski Wschód, oferujący znaczną przepustowość w najbardziej ruchliwych strefach ruchu lotniczego i morskiego; oraz
  • drugi ładunek, aby rozszerzyć zasięg na Ocean Atlantycki, Afrykę i Ocean Indyjski.

Ładunki HTS satelity będą w stanie przetwarzać pasmo o szerokości ponad 50 GHz, oferując przepustowość około 35 Gb/s.

Eutelsat 10B będzie również oferować dwa szerokopasmowe ładunki w pasmach C i Ku, aby zapewnić ciągłość usług obecnym klientom satelity Eutelsat 10A.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX Q + TelevioTV 3m-ce

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

349 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami TVP 4K, Museum...

179 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 GIP Box Mini HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki GIP dla Naziemnej Telewizji...

119 zł Więcej...