reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Alpy: Monte Limidario nad jeziorem Maggiore

dodano: 2022-11-19 14:31 | aktualizacja: 2023-01-16 17:35
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podroze.satkurier.pl

Monte Limidario - zbocze O ile Lago Maggiore jest częstym celem wycieczek do Włoch z uwagi na słynny pałac Boromeuszów na Isola Bella, o tyle górujący nad tym jeziorem szczyt Monte Limidario nie jest szczególnie popularny. Może to wprawiać w zdumienie, gdyż jako dwutysięcznik oferuje przepiękne widoki na północną część Maggiore, a jego dodatkową zaletą jest to, że leży na granicy dwóch państw. Włosi nazywają go Monte Limidario, a Szwajcarzy Gridone. Zachęcam do odbycia wspólnej wędrówki przez ten alpejski szczyt.

Anita K.
Monte Limidario - jezioro Maggiore


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Maggiore - drugie największe jezioro we Włoszech

Lago Maggiore, w tłumaczeniu z języka włoskiego „jezioro większe”, zwane także Verbano lub Langensee, leży u podnóża Alp Zachodnich, częściowo na terytorium Włoch, a częściowo w Szwajcarii, podobnie jak pobliskie jezioro Lugano. Znane jest z uroczych Wysp Boromejskich (Isole Borromee) i łagodnego, śródziemnomorskiego klimatu występującego w tym rejonie. Sprzyja on wzrostowi drzew cytrynowych, oliwnych i laurowych, a także występowaniu kamelii, różaneczników i magnolii.
 
Jezioro Maggiore - włoska miejscowość Stresa
Kamelie o obłędnym zapachu
Cytryny rosnące na Isola Bella

Lustro polodowcowego jeziora Maggiore znajduje się na wysokości 193 m n.p.m. Mając 212 km2 powierzchni jest drugim co do wielkości jeziorem we Włoszech po jeziorze Garda. Jest też drugim pod względem głębokości (372 m) po Como, a także najdłuższym jeziorem Włoch (64,37 km). Głównymi dopływami Maggiore są rzeki Ticino, Maggia, Toce i Tresa. Na jeziorze znajduje się łącznie dwanaście wysp, w tym pięć Wysp Boromejskich i dwie Wyspy Brissago. Najbardziej znanymi miejscowościami wypoczynkowymi nad tym jeziorem są: Arona, Locarno, Luino, Stresa i Verbania.Alpejskie szczyty nad jeziorem Maggiore

W bliskim sąsiedztwie Maggiore znajdują się następujące pasma górskie Alp Zachodnich: Alpy Pennińskie, Alpy Lepontyńskie i Prealpy Lugańskie. Opisywany w tym artykule szczyt Monte Limidario (2188 m n.p.m.) leży w Alpach Lepontyńskich, a dokładniej w podgrupie Alpy Ticino i Verbano.
 
Szczyt Monte Limidario z widokiem na jezioro Maggiore
90-letni krzyż na szczycie Monte Limidario
Trasa z Mattarelli w Brissago przez Monte Limidario, źródło: Bergfex (kliknij, aby powiększyć)
Profil trasy z Mattarelli w Brissago przez Monte Limidario, źródło: Bergfex

Na szczyt Monte Limidario wyruszyłam ze szwajcarskiej miejscowości Brissago, z malutkiego parkingu na osiedlu Mattarella na wysokości około 960 m n.p.m. (na dalszym odcinku obowiązuje zakaz wjazdu). Od głównej drogi to 6,2 km i 15 min jazdy samochodem po wijących się w górę serpentynach. Co ciekawe to osiedle znajduje się przy samej granicy z Włochami.

Omawiana w niniejszym artykule trasa jest trasą okrężną o długości 11 km, sumie podejść 1500 m i przewyższeniu 1230 m.
 
Osiedle Mattarella w szwajcarskim Brissago, w tle jezioro Maggiore
Osobliwa rzeźba stojąca przy drodze - popiersie Dawida?

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX Q

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

319 zł Więcej...

Google TV Next 4K Stick HDMI

Google TV Next 4K Stick HDMI to ciekawy i wydajny...

339 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-6986 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem i testerem optycznym

Miernik Satlink ST-6986 do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, naziemnych...

1 630 zł Więcej...