reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

2 Polaków zatrzymanych w operacji „Power Off” za ataki DDoS

dodano: 2023-06-16 14:00 | aktualizacja: 2023-06-16 14:35
autor: HP | źródło: CBZC

DDoS atak haker hakerzy 360px Policjanci Wydziału w Bydgoszczy CBZC (Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości), we współpracy z Prokuraturą Okręgową w Bydgoszczy, zatrzymali dwie osoby zajmujące się wytwarzaniem i udostępnianiem płatnej usługi do przeprowadzania ataków DDoS, czyli tzw. usługi DDoS as a Service. Policjanci w ramach międzynarodowej operacji „Power Off” wytropili w Polsce Mateusza B. i Damiana S. Mężczyźni ci, w ramach szerokiej grupy hakerów, od 10 lat wytwarzali i sprzedawali usługi, które umożliwiały ataki na sieci teleinformatyczne.

CBZC
CBZC pokój hakera


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Wydział w Bydgoszczy CBZC prowadzi postępowanie dotyczące działalności administratorów platform internetowych umożliwiających przeprowadzanie ataków DDoS.

Usługa prowadzona przez sprawców funkcjonowała od 2013 roku i została skutecznie zablokowana w ramach międzynarodowej operacji „Power Off”. Działania prowadzone były przy ścisłej współpracy z Europolem, US FBI, policjami Królestwa Niderlandów, Niemiec i Belgii oraz były koordynowane przez zespół J-CAT (Joint Cybercrime Action Taskforce).

W postępowaniu uzyskano dane z serwera sprawców znajdującego się w Szwajcarii.

Ustalono ponad 35 tys. kont użytkowników, 76 tys. zapisów logowań do platformy i ponad 320 tys. unikalnych adresów IP zaatakowanych serwerów. Ponadto 11 tys. zapisów odnośnie wykupionych „planów” ataku” wraz z adresem email kupującego usługę (na łączną sumę około 400 tys. dol.), oraz ponad tysiąc zapisów odnośnie wykupionych „planów” ataków (na łączną sumę około 44 tys. dol.).

W ramach przeprowadzonej przez policjantów CBZC realizacji, zatrzymano 2 osoby i przeprowadzono 10 przeszukań. Na komputerze jednego z podejrzanych ujawniono i zabezpieczono dowody prowadzenia i administrowania przestępczej domeny. Na chwilę obecną w sprawie przedstawiono zarzuty 2 osobom z art. 269b § 1 kk.

W toku realizacji zabezpieczono sprzęt elektroniczny w postaci 15 twardych dysków, 5 komputerów stacjonarnych i 6 przenośnych 10 telefonów, 5 pamięci USB i 3 karty SIM, wydruk portfela kryptowalutowego z kluczem prywatnym z zawartością 1 BTC i 1 BCH o wartości ponad 114 tys. zł oraz pieniądze w kwocie ponad 145 tys. zł. Łączna kwota zabezpieczonego mienia to niemal 260 tys. złotych.

Sprawa ma charakter rozwojowy, nie wykluczone są kolejne zatrzymania.
 


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Ataki komputerowe


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2 GIP Box Mini HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki GIP dla Naziemnej Telewizji...

119 zł Więcej...

Antena Inverto 120 grafit

Antena stalowa, cynkowana 120cm z zawieszeniem sztywnym w kolorze grafitowym....

399 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami TVP 4K, Museum...

199 zł Więcej...