34,5°West jest pozycją orbitalną amerykańskiego operatora satelitarnego Intelsat. Stacjonujący satelita Intelsat 35e z serii EpicNG zapewnia dobry sygnał w Polsce. Jako jeden z najbardziej wysuniętych na zachód może służyć do odbioru telewizji w naszym kraju ze stosunkowo niewielkich anten satelitarnych. Podstawowy zakres świadczonych usług obejmuje połączenia transatlantyckie dla klientów w Ameryce Łacińskiej, wschodnich Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, Afryce i Europie.
Intelsat 35e
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Kluczowi klienci na pojemność Intelsat 35e: Canal+ dla platformy DTH na Karaibach, a także Orange, INWI, Tele Greenland, Sonatel, Marlink i Speedcast dla infrastruktury bezprzewodowej, mobilnej i szerokopasmowego Internetu.
Intelsat 35e (IS-35e) został wyniesiony w nocy z 5 na 6 lipca 2017 r. o godz. 1:38 polskiego czasu z Cape Canaveral na Florydzie na pokładzie rakiety nośnej Falcon 9 SpaceX. Masa startowa wyniosła 6761 kg. Zbudowany przez Boeinga na bazie platformy BSS-702MP jest przeznaczony do dystrybucji usług szerokopasmowych dla operatorów sieci stacjonarnych i mobilnych, dostawców usług lotniczych i morskich czy przesyłu danych kierunkowych dla klientów w określonym regionie. Satelita zasięgiem obejmuje Europę, część Ameryki Północnej i Południowej, północny Atlantyk, Karaiby i Afrykę Subsaharyjską.
Zasilanie odbywa się przez dwa skrzydła, z których każde ma cztery panele słoneczne, zbudowane z ogniw GaAs z potrójnym złączem. Platforma 702MP została zaprojektowana do generowania od 6 do 12 kW.
Czwarty z wysokoprzepustowych satelitów nowej generacji Intelsat EpicNG
Implementacja technologii EpicNG charakteryzuje się ponownym wykorzystaniem częstotliwości w małych wiązkach punktowych, co daje wyższą wydajność i zwiększoną pojemność dla wymagających rozwiązań, w tym połączeń bezprzewodowych typu backhaul, usług dla przedsiębiorstw i usług mobilnych w regionach, gdzie specyfika rynkowa wymaga użycia wysoce niezawodnej przepustowości w paśmie C. EpicNG pozwala klientom wprowadzać innowacyjne systemy łączności i nowe modele biznesowe w celu rozwoju ich działalności.
Intelsat 35e jest czwartą jednostką z serii EpicNG, wyposażoną w cyfrowy ładunek komunikacyjny, który może być konfigurowany przez kontrolerów na Ziemi w celu szybkiego reagowania na potrzeby rynku. Intelsat 35e zastąpił starszą jednostkę Intelsat 903 na pozycji orbitalnej 34,5°W. Do dyspozycji posiada 112 transponderów w paśmie C i 39 transponderów w paśmie Ku w kilku wiązkach nadawczych, przy czym dla pasma C zawarto wiązki punktowe firmy Epic. Czas pracy na orbicie jest wyliczony na minimum 15 lat.
Wiązki satelity Intelsat 35e Pasmo C
Global Beamto wiązka o szerokim zasięgu Europy, Afryki, Ameryki Południowej i wschodniej części Stanów Zjednoczonych i Kanady. W Polsce oferuje sygnał o mocy 33 dBW. Odbiór z anten 270 cm i większych.
Spot Beam składa się z 17 punktowych stref pokrycia dla różnych części naszego globu. Jedna z wiązek (C1) pokrywa zasięgiem całą Europę, a do Polski dociera z mocą sygnału na poziomie 49-47 dBW (słabnie na południowym-wschodzie). Odbiór z anten 80-90 cm.
Pasmo Ku
Africa/Europe Beam obejmuje całą północną stronę kontynentu afrykańskiego. W Polsce jest dostępna podstrefa o mocy 46-44 dBW, która słabnie w części południowo-wschodniej kraju. Odbiór z anten od 100-130 cm.
Europe/Mediterranean Beam rozciąga się po całej Europie i dodatkowo obejmuje kraje położone wokół basenu Morza Śródziemnego. W Polsce jest dostępna podstrefa o mocy sygnału 51,9-50,5 dBW. Odbiór z anten od 70 cm.
Caribbean Beamkierowana jest wyspy leżące na wodach Morza Karaibskiego. Rozciąga się od Florydy po Miami, przez Kubę, Jamajkę i Dominikanę, aż do Gujany Francuskiej. W Europie poza zasięgiem.
Kluczowe parametry pasma C i Ku:
C: 3.625 do 4.200 GHz, 112 transponderów 36 MHz w polaryzacji kołowej (L/R), możliwość ponownego wykorzystania częstotliwości dzięki małym wiązkom punktowym (Spot Beam)
Ku: 10.95 do 11.2; 11.45 do 11.7; 39 transponderów 36 MHz w polaryzacji liniowej (H/V), pojemność konfigurowalna w wiązkach Africa/Europe, Europe/Mediterranean i Caribbean Beam
Satelita
Pozycja
Pasmo
Wiązka
Moc wiązki w Polsce [dBW]
Wielkość anteny [cm]
Uwagi dot. zasięgu
Uwagi dot. sprzętu
Intelsat 35e
34,5°W
C
Global
33
od 270
-
Pasmo C wymaga użycia konwertera C-band z promiennikiem (zakres pasma 3,4-4,2 GHz). Konwerter powinien być wyposażony w prostokątną wkładkę na polaryzacje kołowe L/R i odpowiednią obejmę do zamocowania na wysięgniku (w przypadku anten typu offset). W takiej sytuacji lepszym rozwiązaniem może być zastosowanie anteny parabolicznej, która będzie miała na wyposażeniu dedykowany uchwyt 60-65 mm
Spot Beam (wiązka C1 - Europe)
49-47
od 80-90
Sygnał może być słabszy na południowym-wschodzie
Ku
Africa/Europe Beam
46-44
od 100-130
Sygnał może być słabszy na południowym-wschodzie
Dla DVB-S2X odbiornik powinien posiadać wsparcie tego systemu. To samo dotyczy stosowanych kompresji dla wideo HEVC/H.265 i innych
Dla transmisji PLS (Physical Layer Scrambling) jest wymagany profesjonalny odbiornik satelitarny lub karta DVB. Więcej na temat sprzętu w naszym poradnikowym artykule Odbiór kanałów w PLS/Multistream: 10 pytań i odpowiedzi na portalu satkurier.pl