reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Turkmenistan: Nowa telewizja i miasto Arkadag

dodano: 2023-06-30 18:45
autor: RO | źródło: france24.com

Arkadag W czwartek, 29 czerwca br. rząd Turkmenistanu zainaugurował "inteligentne" miasto Arkadag o wartości 5 mld dolarów, zbudowane na część byłego przywódcy Gurbanguły Berdimuhamedowa, cementując jeden z najbardziej niezwykłych kultów osobowościowych na świecie. Z tej okazji uruchomiono nowy, turkmeński kanał Arkadag TV - w Polsce jest łatwo odbierany z anteny 60 cm.

Arkadag TV
Arkadag TV


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Serdar Berdimuhamedow, jego syn i obecny prezydent, odsłonił miasto położone około 30 km na południowy-zachód od stolicy Aszchabad podczas wspaniałej ceremonii z udziałem dziennikarzy. Nowe miasto zbudowane u podnóża malowniczych gór Kopet-dag nosi imię Gurbanguły Berdimuhamedowa, który rządził krajem w latach 2006-2022, a obecnie nosi tytuł bohatera Arkadag (obrońca).

Władze poinformowały, że Arkadag, które znajduje się w strefie trzęsień ziemi, będzie miało około 73 tys. mieszkańców. Miasto jest usiane pomnikami, w tym rzeźbią ku czci Berdimuhamedowa na koniu achałtekińskim, jego ulubionej rasie. Wszystkie budynki w Arkadagu są białe, a bloki mieszkalne mają 7 pięter, czyli w liczbie uważanej za szczęśliwą. W mieście, które powstało w pobliżu rodzinnej wioski Berdimuhamedowa w południowym Turkmenistanie, dozwolone są tylko pojazdy elektryczne.

Oczywiście nie zabrakło skandalu.
Organizacje praw człowieka oskarżyły Turkmenistan o kierowanie pieniędzy z zysków z gazu na wystawne projekty promujące kult osobowości Berdimuhamedowa z niewielkimi korzyściami dla ogółu społeczeństwa.

Kraj byłego ZSRR w Azji Środkowej jest jednym z najbardziej tajemniczych krajów na świecie. W Turkmenistanie dostęp do mediów zagranicznych jest niezwykle rzadki, a prasa jest ściśle kontrolowana.

Arkadag TV jest 8. kanałem państwowej telewizji w Turkmenistanie. Dystrybuowany bezpłatnie (FTA) w rozdzielczości HD przez satelitę TurkmenÄlem52E/MonacoSat (52°E). Dołączył do pozostałych turkmeńskich stacji: Altyn Asyr (kanał główny), Yaşlik (kanał dziecięco-młodzieżowy), Miras (kanał kulturalny), Türkmenistan TV (kanał promujący Turkmenistan za granicą), Türkmen owazy (kanał muzyczny), Aşgabat (kanał stołeczny) i Türkmenistan-Sport (kanał sportowy).

Parametry techniczne dla Arkadag TV:
TurkmenÄlem52E/MonacoSat (52°E)
tp. – (12,303 GHz, pol. V, SR: 27500, FEC: 2/3; DVB-S2 / QPSK)

ID: Arkadag
PID V: 108 (MPEG-4/HD)
PID A: 148
PID PCR: 108
SID: 208
PID PMT: 1008
Provider: Turkmenistan
Kodowanie: brak ( FTA )
 
Przekaz kanału Arkadag TV
 


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Ciekawostki


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 199 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

35 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-6986 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem i testerem optycznym

Miernik Satlink ST-6986 do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, naziemnych...

1 690 zł Więcej...