reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

W 2023 r. 7 z 12 satelitów Express zakończy pracę

dodano: 2023-07-20 17:01
autor: KuKa | źródło: cnews

Rosja satelity Ministerstwo Rozwoju Cyfrowego Federacji Rosyjskiej proponuje całkiem przejść na krajowe satelity telekomunikacyjne i podnieść koszty korzystania z rosyjskich konstelacji satelitarnych aż 2,5-krotnie. Resort chce przestawić całą telewizję i Internet na rodzime satelity, aby zapewnić wszystkim obywatelom najwyższej jakości Internet do 2030 roku. Prawda jest taka, że do tego czasu rosyjska konstelacja ulegnie poważnej degradacji, bo po prostu się zestarzeje.

RSCC
satelita Express 80 Dubna anteny RSCC 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Rosyjski resort, odpowiadający za cyfryzację, łączność i komunikację, proponuje rządowi zakazanie operatorom nabywania usług łączności satelitarnej od zagranicznych firm. Aby krajowi operatorzy Kosmiczeskaja Swiaz (RSCC) i Gazprom Kosmiczeskije Sistiemy mogli zwiększyć inwestycje w rozwój, ich usługi powinny być droższe o 2,5 razy.
 

Wymóg powinien dotyczyć zarówno spółek państwowych, jak i prywatnych w Rosji. Dla stabilnego działania Internetu i telewizji, nasi operatorzy powinni pracować na naszych aparatach

- podało Ministerstwo Rozwoju Cyfrowego, Komunikacji i Środków Masowego Przekazu FR.


Największą konstelacją satelitarną w Rosji mają Kosmiczeskaja Swiaz z 12 satelitami Express i Gazprom Space Systems z 5 satelitami serii Yamal.
Z prezentacji Ministerstwa Rozwoju Cyfrowego na posiedzeniu z premierem wynika, że do 2030 r. istniejąca konstelacja może ulec całkowitej degradacji. Aż 7 z 12 satelitów Express w 2023 r. zakończy swoją żywotność. Wśród możliwych konsekwencji są awarie w działaniu systemu łączności prezydenckiej, rządowej i specjalnej, utrudnienia w działaniu federalnej telewizji oraz przerwanie łączności w znacznej części arktycznej strefy Rosji. Kolejne negatywne skutki to dominacja zagranicznej konstelacji satelitarnej i niemożność zaspokojenia potrzeb gospodarki kraju nowoczesnymi usługami komunikacyjnymi.

Operatorzy telekomunikacyjni powinni zrezygnować z zagranicznych satelitów.
Akcjonariusz KAI Internet, Siergiej Pechterew, uważa za logiczne zamiary Ministerstwa dotyczące podniesienia cen dla klientów Kosmiczeskaja Swiaz. - Budowa i wystrzelenie nowych satelitów na orbitę wymaga pieniędzy, a ze względu na sankcje i odejście zachodnich producentów, koszty produkcji będą odpowiednio wyższe. Konieczne jest uzupełnienie budżetu komunikacji kosmicznej poprzez podniesienie taryf, które ustalane są przez państwo i są poniżej poziomu krajowego. Przedstawiciele operatora satelitarnego i internetowego Trikolor dodali, że rozwój i dostosowanie technologii w Rosji do obecnych realiów zajmie "znacznie więcej niż 3-5 lat", ponieważ w tej chwili rosyjscy "specjaliści" nie mają własnego zaplecza technologicznego i ekonomicznego.

Do 2030 r. prawie wszystkie gospodarstwa domowe i ważne obiekty publiczne w miejscowościach liczących powyżej 10 tys. mieszkańców powinny mieć dostęp do Internetu o przepustowości co najmniej 1 Gb/s. Tak zostało zapisane w projekcie strategii rozwoju branży telekomunikacyjnej na lata 2024-2035.

W dokumencie napisano też, że sankcje znacząco uderzyły w zakres produkcji satelitów przez rosyjskie przedsiębiorstwa. Biorąc pod uwagę sytuację geopolityczną, obecnie nie ma możliwości dostarczenia kluczowego zagranicznego sprzętu i komponentów do budowy krajowych satelitów, które wcześniej stanowiły ponad 80%.

Pomimo wielu trudności, branża się rozwija... na papierze.
Firma Bureau 1440 (część IKS Holding) zamierza do 2035 roku zapewnić dostęp do szybkiego Internetu nie tylko Rosjanom, ale i mieszkańcom 75 krajów na świecie. W tym celu ma powstać konstelacja niskoorbitalnych satelitów komunikacyjnych, licząca ponad 900 obiektów. Pierwszy krok w tym kierunku wykonano pod koniec czerwca 2023 roku - na orbitę wystrzelono 3 eksperymentalne satelity.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Spycat Mini V2

Spycat Mini V2  - mały, tani odbiornik satelitarny HD w...

219 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami Museum 4K i...

299 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 230 zł Więcej...