reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Kluby Ekstraklasy dostaną 260 mln zł dzięki Canal+ i sponsorom

dodano: 2023-08-07 13:54
autor: Jerzy Kruczek | źródło: Ekstraklasa

PKO BP Ekstraklasa transmisje Najwyższy w historii poziom wypłat na rzecz klubów i PZPN zaplanowała Ekstraklasa SA w budżecie na sezon 2023/24. W wyniku podpisanych umów otrzymają oni z ligowej spółki ponad 270 mln zł. To efekt rekordowych wpływów zapewnionych przez Ekstraklasę w związku z nowym kontraktem mediowym z CANAL+ oraz umów z kluczowymi partnerami marketingowymi ligi. Oprócz pieniędzy kluby otrzymają z Ekstraklasy ponad 2,5 mln zł w formie barterów.

Ekstraklasa


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

– Kolejny wzrost poziomu wypłat dla klubów to efekt nowych kontraktów z naszymi najważniejszymi partnerami mediowymi i marketingowymi, którzy widzą wartość w rozwoju swoich produktów i marek we współpracy z Ekstraklasą. Rozpoczynamy kolejny kontrakt z naszym wieloletnim nadawcą CANAL+, kontynuujemy współpracę ze sponsorem tytularnym ligi - PKO Bankiem Polskim, oraz partnerem głównym - Totalizatorem Sportowym, którego marka Lotto towarzyszy nam już ponad 7 lat. Obok licznego grona wieloletnich sponsorów, pozyskujemy też nowych partnerów do współpracy. Cieszymy się, że na znaczące zaangażowanie w naszą ligę od tego sezonu zdecydowała się globalna marka Engelbert Strauss. Wypełniona piramida sponsorska to odzwierciedlenie pracy, jaką wkładamy wspólnie z klubami, by nasze rozgrywki były atrakcyjne zarówno pod względem sportowym, jak i marketingowym. Jednocześnie, to właśnie dzięki środkom, które uzyskujemy ze scentralizowanych praw mediowych i marketingowych kluby mogą się rozwijać w różnych wymiarach i tworzyć coraz ciekawsze widowiska, które z kolei budują wartość ligi

– komentuje Marcin Animucki, prezes zarządu Ekstraklasa SA.

Wśród wieloletnich partnerów ligi, którzy kontynuują współpracę z Ekstraklasą w bieżącym sezonie, znajdują się także Stihl czy Aztorin. Wszystkie pozyskiwane środki tworzą budżet, z którego Ekstraklasa prognozuje pulę przeznaczoną dla klubów.
 
Źródło: Ekstraklasa

W bieżącym sezonie środki z Ekstraklasy na rzecz klubów będą dystrybuowane według modelu zmienionego w czerwcu br. W rezultacie, połowa pieniędzy (130 mln zł) zostanie podzielona solidarnie (po równo) na 18 uczestników rozgrywek w ramach tzw. kwoty stałej. W tej części przekazywane są też środki dedykowane na szkolenie dzieci i młodzieży o łącznej wartości 18 mln zł (po 1 mln zł na każdy klub). Pieniądze te kluby otrzymują na początku sezonu w ramach pierwszej transzy wypłat. W tym roku wyniosła ona 54 mln zł.

Środki przekazywane przez Ekstraklasę z przeznaczeniem na szkolenie dzieci i młodzieży przez kluby pochodzą z pieniędzy uzyskiwanych przez ligę z opłat od firm bukmacherskich oraz częściowo z umowy z PKO Bankiem Polskim. Z tych źródeł liga współfinansuje też program Pro Junior System – w tym sezonie Ekstraklasa zasili go kwotą ok. 6,5 mln zł (2,5 proc. całości). Na cele związane z kształceniem młodych piłkarskich talentów przeznaczane są również pieniądze z kar Komisji Ligi, z których finansowany jest projekt Akademie Klasy Ekstra, realizowany przez Fundację Ekstraklasy.

Wyniki osiągnięte przez poszczególne kluby w rozgrywkach w ostatnich pięciu sezonach zdecydują z kolei o podziale 14 proc. puli (36,4 mln zł) w ramach tzw. rankingu historycznego. W tym zestawieniu kluby otrzymują za każdy sezon liczbę punktów będącą odwrotnością miejsca w tabeli (np. 18 punktów za miejsce pierwsze, 17 za drugie itp.). Ponadto każdy z sezonów ma przypisaną wagę – ostatni najwyższą (punkty za ten sezon mnożone są przez 5), zaś najniższą sezon zakończony 5 lat temu (punkty mnożone przez 1). Suma punktów z pięciu sezonów tworzy ranking historyczny, na bazie którego wypłacane są pieniądze w ramach tej kategorii.
 
Źródło: Ekstraklasa (kliknij, aby powiększyć)

O podziale ponad 1/3 środków zdecyduje wynik sportowy uzyskany w bieżącym sezonie (33,5 proc. = 87,1 mln zł). W zależności od zajętego miejsca w końcowej klasyfikacji rozgrywek podzielonych zostanie 18,5 proc. pieniędzy przeznaczonych dla klubów (41,8 mln zł). Drużyny, które uzyskają awans do gry w europejskich pucharach otrzymają dodatkową premię o łącznej wartości 14 proc. puli (36,4 mln zł). Z kolei do klubów spadających z ligi (miejsca 16-18 w tabeli), które uczestniczyły z rozgrywkach w ciągu ostatnich co najmniej dwóch sezonów, trafią dodatkowo środki z tytułu opłaty solidarnościowej (tzw. „parachute payment”) o wartości 1 proc. dzielonej puli (2,6 mln zł).

W tym sezonie kluby otrzymają też z ligowej spółki świadczenia barterowe o wartości 2,5 mln zł, w tym piłki, statystki meczowe i fitnessowe, wykorzystywane do oceny zawodników, szczególnie wartościowe w rozwoju młodych piłkarzy czy też maty ochronne dla muraw, które użytkują kluby.

Ponadto w bieżącym sezonie Ekstraklasa SA planuje wypłacić PZPN ponad 9 mln zł, m.in. na pokrycie kosztów wynagrodzeń sędziów, delegatów oraz szkolenie dzieci i młodzieży.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Biznes


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

249 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle Q

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

239 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R 4K

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

389 zł Więcej...