reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Movistar przez satelitę do 2030

dodano: 2023-08-15 19:15 | aktualizacja: 2023-08-15 20:19
autor: RO | źródło: Economia Digital

Astra 1P Astra 1Q SES Thales Alenia Space Hiszpańska firma telekomunikacyjna Telefónica przedłużyła umowę z luksemburską firmą satelitarną SES do 2030 roku za 90 mln euro. Potwierdza to portal Economia Digital, powołujący się na to, co na spotkaniu z analitykami powiedział dyrektor generalny SES, Ruy Pinto.

Movistar Plus+
Movistar Plus+


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Początkowo kontrakt, który Telefónica podpisała z SES, miał do 2027 r. obsługiwać około 240 tys. abonentów platformy Movistar Plus+, którzy odbierają sygnał satelitarny głównie na terenach wiejskich i odizolowanych.

Był to kontrakt odziedziczony z przejęcia 8 lat temu nieistniejącego, hiszpańskiego operatora Canal+ (wcześniej Digital+).

Platforma Movistar Plus+ jest głównie odbierana przez światłowody, ale wspomniane 240 tys. klientów wciąż korzysta z technologii satelitarnej. Co ciekawe, 6 lat temu liczba ta wynosiła 700 tys. abonentów, więc spadek jest ogromny.

Dlatego decyzja operatora Telefonica jest zaskakująca, ponieważ firma zakładała, że nie odnowi umowy w 2027 roku i oferta telewizyjna zniknie z floty satelitów Astra na pozycji orbitalnej 19,2°E. Zresztą priorytetem dla dostawcy był i jest światłowód oraz usługi telewizji strumieniowej.

Do 2030 roku, a co potem?

Paradoksalnie prawdą jest, że klienci satelitarni Movistar Plus+ należą do drugiej kategorii, ponieważ odbierają mniej kanałów telewizyjnych, a w niektórych przypadkach tylko w rozdzielczości SD. Zupełnie inaczej to wygląda w ofercie światłowodowej, gdzie kanałów jest więcej i to w lepszej rozdzielczości HD.

Przedłużenie umowy do 2030 r. może być ostatnim interesem Telefónica z SES Astra.

Do tego czasu wiele się zmieni w krajobrazie telewizyjnym i nowych technologiach, takich jak „zniknięcie naziemnej telewizji cyfrowej" lub to, co nazywamy „tradycyjną telewizją linearną". Choć należy zauważyć, że operatorzy satelitarni nadal inwestują i odnawiają swoje floty satelitarne. SES wypuści nowe satelity Astra 1P i Astra 1Q w 2024 roku, a Eutelsat wprowadza do użycia Eutelsat Hot Bird 13F i 13G.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Biznes


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

389 zł Więcej...

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

119 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO rev.2 HEVC

Vu+ ZERO rev.2 - najnowszy odbiornik Vu+ na Linuksie z...

429 zł Więcej...