reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

ARD: Zamknięcie SD - data określona

dodano: 2023-09-03 11:24
autor: RO | źródło: digitalfernsehen.de

ARD Digital Niemiecki nadawca publiczny ARD określił konkretną datę wyłączenia dystrybucji SD na systemie satelitarnym Astra 19,2°E. Ostatnio informowaliśmy, że potrzeby finansowe ARD nie przewidują środków na nadawanie SD od 2025 roku. Teraz pierwszy nadawca publiczny w Niemczech określił konkretny dzień zamknięcia wszystkich transmisji w standardowej jakości.

ARD Das Erste
ARD Das Erste


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Das Erste i wszystkie kanały regionalne ARD przestaną nadawać w standardowej rozdzielczości SD od 7 stycznia 2025 roku. Aktualnie nieco ponad 1 mln gospodarstw domowych w Niemczech korzysta z przestarzałej transmisji SD przez satelitę.

Choć ARD nadaje swoje kanały jednocześnie w HD i SD już ponad 10 lat, to w końcu określiła zamknięcie dystrybucji SD.

Nadawca zauważył, że niewiele niemieckich gospodarstw domowych nadal akceptuje jego programy w niższej rozdzielczości SD, podczas gdy wszędzie dominuje odbiór HDTV. Od listopada 2022 r. kanały One i tagesschau24 oraz kanały partnerskie phoenix i Arte tworzone wspólnie z ZDF są dostępne tylko w jakości HD.

Już w 2016 r. Komisja ds. ustalania potrzeb finansowych nadawców publicznych (KEF) zwróciła się do ARD o zaprzestanie dystrybucji programów SD, a w 2019 r. przy określaniu potrzeb finansowych ARD, KEF nie wzięło pod uwagę kosztów związanych z dystrybucją SD. ARD miał się pożegnać z przestarzałą technologią już w 2020 roku, ale ze względu na szczególną sytuację w czasie pandemii koronawirusa, nadawca podjął decyzję o przedłużeniu emisji w standardowej rozdzielczości.

Wydaje się, że ZDF podąża inną drogą.
Drugi nadawca publiczny chce na razie pozostać przy dystrybucji SD, ale wszystko jeszcze może się zmienić, ponieważ do 7 stycznia 2025 roku pozostało dużo czasu, a liczba gospodarstw oglądających telewizję SD w Niemczech ciągle spada.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Wyłączenia


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 3-4/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 3-4/2023

12 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami TVP 4K, Museum...

199 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 HEVC DI-WAY 2020 Mini

Mini odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki DI-WAY z trybem hotelowym...

99 zł Więcej...