Sygnał z satelity Badr 8 będzie dostępny także w Polsce
dodano: 2023-09-21 14:05
autor: Janusz Sulisz |
źródło: Arabsat/parabola.cz
Sygnał z nowego satelity telekomunikacyjnego Badr 8, należącego do arabskiego operatora satelitarnego Arabsat, będzie można odbierać także w regionie Europy Środkowej, w tym w Polsce. Na pozycji 26°E będzie świadczyć swoim klientom szeroki wachlarz usług.
Airbus Defence and Space
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Satelita Badr 8 został wyniesiony w przestrzeń kosmiczną z kosmodromu Cape Canaveral na Florydzie przez rakietę nośną Falcon 9 amerykańskiej firmy Space X. Miało to miejsce 27 maja 2023 roku.
Arabsat zamówił nowego satelitę od Airbusa w sierpniu 2020 roku. Badr 8 oparty jest na nowoczesnej platformie elektrycznej Eurostar Neo. Jest to satelita 7. generacji przeznaczony do świadczenia usług telewizyjnych i telekomunikacyjnych z pokryciem Europy, Bliskiego Wschodu, Afryki i Azji Środkowej. Dotychczas zasięg nowego satelity nie był znany. Teraz jest już jasne, że niektóre transpondery będą wykorzystywać rozszerzoną wiązkę, która dotrze także do Europy.
Badr 8 będzie miał łącznie 6 wiązek w paśmie Ku:
FSS MENA,
FSS EMENA,
BSS MENA,
BSS EMENA,
BSS Nord West Africa,
BSS Central Asia.
Wiązki FSS EMENA i BSS EMENA (Europa, Bliski Wschód i Afryka Północna) - jak sama nazwa wskazuje - będą kierowane też do Europy. Obie mają bardzo podobny kształt i sygnał z obu powinien być podobny.
Nie jest jeszcze jasne, jaki rozmiar anteny satelitarnej będzie wymagany do odbioru transponderów w Polsce. EIRP osiągnie wartość około 43 dBW, co może oznaczać, że do odbioru potrzebna będzie antena o średnicy około 100 cm. Istniejący starszy satelita Badr 4 osiąga w Europie Środkowej ten sam poziom EIRP, natomiast nowsze satelity Badr 5, 6 i 7 nie mają wiązki skierowanej na Europę.
Wiązki MENA obejmą wyłącznie Bliski Wschód i Afrykę Północną. Podobnie wiązki na Afrykę Północno-Zachodnią i Azję Środkowej nie będą dostępne w Europie. Badr 8 ma także pojemność w paśmie C, gdzie zapewni zasięg globalny, ze szczególnym uwzględnieniem Afryki, Europy Zachodniej i Wschodniej.
Satelity Badr 4, Badr 5, Badr 6 i Badr 7 służą obecnie na pozycji 26°E. Na pobliskiej pozycji 25,5°E są Es Hail 1 i Es Hail 2.
Rozpoczęcie pracy Badr 8 na docelowej pozycji 26°E spodziewane jest od 5 do 6 miesięcy po wystrzeleniu satelity.