reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Pierwsza kara za pozostawienie satelity w niewłaściwym miejscu

dodano: 2023-10-03 15:15
autor: Janusz Sulisz | źródło: FCC/Dish Network

Dish Network Amerykańska Federalna Komisja Łączności (FCC) podała, że zmuszona była nałożyć grzywnę za śmieci na orbicie na amerykańskiego operatora DISH Network. Operator satelitarny przyznał się do odpowiedzialności po tym, jak przyznał się do nie pozbycia się satelity telekomunikacyjnego EchoStar 7. DISH Network zgodził się na ugodę w ramach której zapłaci grzywnę w wysokości 150 tys. dol.

Echostar_flota_orbita_sk_760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Dochodzenie komisji FCC wykazało, że DISH Network naruszyła ustawę o komunikacji, zasady FCC oraz warunki licencji, przenosząc EchoStar 7 po zakończeniu misji satelity na orbitę utylizacyjną znacznie poniżej wysokości wymaganej warunkami licencji .

- W miarę jak operacje satelitarne stają się coraz bardziej powszechne, a gospodarka kosmiczna przyspiesza, musimy mieć pewność, że operatorzy wywiązują się ze swoich zobowiązań

– powiedział szef biura ds. egzekwowania prawa Loyaan A. Egal.

- To przełomowe porozumienie, które jasno pokazuje, że FCC ma silne uprawnienia wykonawcze i zdolność do egzekwowania swoich niezwykle ważnych przepisów dotyczących śmieci kosmicznych.


Należy przypomnieć, że DISH Network należący do Echostar Corp. wystrzelił satelitę EchoStar 7 z Cape Canaveral przy pomocy rakiety Atlas 3B w dniu 21 lutego 2002 r. - pracował na pozycji 119°W. EchoStar 7 został zbudowany przez firmę Lockheed Martin Space Systems i bazował na modelu A2100AX. Był wyposażony w 32 transpondery pasma Ku. W momencie startu miał masę startową 4172 kg. Planowany okres eksploatacji wynosił około 12 lat.

W planie ograniczenia zanieczyszczeń orbitalnych złożonym później przez DISH Network i zatwierdzonym przez FCC w 2012 r. firma zobowiązała się do wyniesienia satelity po zakończeniu misji na wysokość 300 km powyżej operacyjnej orbity geostacjonarnej.

W kolejnych zgłoszeniach składanych do FCC firma DISH Network oszacowała, że ​​na podstawie pozostałego paliwa i przewidywanych parametrów operacyjnych manewry deorbitacyjne satelity na koniec misji odbędą się w maju 2022 r.

Jednak w lutym 2022 r. DISH ustaliła, że ​​w satelicie Echostar 7 pozostało zbyt mało paliwa, co oznaczało, że nie może zastosować się do pierwotnego planu ograniczenia zanieczyszczeń orbitalnych zawartego w licencji FCC. Ostatecznie DISH Network wycofało satelitę z orbity utylizacyjnej znajdującej się tylko około 122 km nad orbitą geostacjonarną, czyli znacznie od orbity utylizacyjnej wynoszącej 300 km określonej w planie łagodzenia skutków zanieczyszczeń orbitalnych.

Źródło: fcc.gov  spacenews.com  bbc.com

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Operatorzy sat


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 7-8/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 7-8/2022

12 zł Więcej...

SAT Kurier - 11-12/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 11-12/2022

12 zł Więcej...

SAT Kurier - 3-4/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 3-4/2023

12 zł Więcej...