reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Starlink przygotowuje „Direct-to-Cellular”

dodano: 2023-10-03 14:48 | aktualizacja: 2023-10-06 17:47
autor: Jan Borejko | źródło: SpaceX

Starlink satelita na tle nieba 360px.jpg Amerykańska FCC - Federalna Komisja Łączności udzieliła licencji usłudze Starlink na testowanie usługi „Direct-to-device”. W grudniu SpaceX wystrzeli pierwszy z nowej serii satelitów, które po pełnym ustabilizowaniu pozwolą użytkownikom na wykonywanie bezpośrednich połączeń telefonicznych i internetowych za pośrednictwem satelitów Starlink.

starlink-spacex-logo-760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Apple i Globalstar mają już uruchomioną podobną usługę. Inna firma Omnispace planuje globalny system usługi typu direct-to-device 5G. Omnispace wierzy, że za 4 - 8 lat tego typu usługi będą powszechne po podłączeniu do sieci 1 miliarda lub więcej nowych smartfonów 5G i satelitarnych w jednym.

13 września FCC wydała oficjalne zawiadomienie publiczne, w którym wymieniła liczbę naziemnych stacji uplink i ich częstotliwości, które mają być początkowo wykorzystywane do celów testowych.

SpaceX zwróciło się do specjalnego tymczasowego organu (STA) na okres 60 dni, rozpoczynający się 1 grudnia, w celu wystrzelenia i przetestowania satelitów Starlink 2. generacji na ich niskich pozycjach orbitalnych LEO i wyposażonych w moduły komunikacyjne „bezpośrednio do sieci komórkowej” umożliwiające podłączenie niezmodyfikowanych telefonów komórkowych bezpośrednio do statku SpaceX Gen 2. Tymczasowe STA ma na celu wydanie licencji stałej.

SpaceX ma już zezwolenie na wystrzelenie 7500 satelitów na mocy decyzji FCC.

STA udziela pozwolenia SpaceX oraz we współpracy z T-Mobile i jego spółkami zależnymi. SpaceX i T-Mobile mają już podpisaną umowę dzierżawy widma.

Stacje testowe znajdują się w USA:
w Columbus w stanie Ohio; Virginia Beach, Wirginia; Los Angeles; Houston, Teksas; San Diego, Kalifornia; Mountain View, Kalifornia; Kansas City, Kalifornia; Dallas, Teksas; Betel, OK; Redmond, Waszyngton; Reston, Waszyngton; Miami, Floryda; Austin, Teksas.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5520) EVOBOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

219 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle Q

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

239 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO rev.2 HEVC

Vu+ ZERO rev.2 - najnowszy odbiornik Vu+ na Linuksie z...

429 zł Więcej...