reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
 • Zaloguj

50. Międzynarodowa Konferencja i Wystawa PIKE - podsumowanie

dodano: 2023-10-06 21:17 | aktualizacja: 2023-10-15 14:30
autor: Janusz Sulisz | źródło: PIKE

­­50. Międzynarodowa Konferencja i Wystawa PIKE W poniedziałek 2 października i wtorek 3 października 2023 roku w Łodzi odbyła się 50. Jubileuszowa Międzynarodowa Konferencja i Wystawa PIKE, największe wydarzenie branżowe mediów i telekomunikacji w Polsce. Podczas dwóch dni obrad operatorzy, nadawcy, eksperci, przedstawiciele rządu i parlamentu oraz regulatorów rynku rozmawiali o najważniejszych sprawach mediów i telekomunikacji w Polsce i Europie. Honorową Złotą PIKE otrzymał wieloletni redaktor TV-Sat Magazyn i animator działań środowiska telewizji kablowych Henryk Ciski.

PIKE
Złota PIKE nagroda PIKE 2023 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Konferencji towarzyszyły wydarzenia również:
 • Forum Operatorów Kablowych Wschód- Zachód
 • Forum Telewizji Lokalnych
 • Forum Operatorów Hurtowych
 • Międzynarodowe Forum Walki z Piractwem

Szczególnego znaczenia nabrało Forum Wschód- Zachód, które w obliczu wojny na Ukrainie było jedyną obecnie płaszczyzną wymiany doświadczeń pomiędzy operatorami. W Forum wzięli udział operatorzy za całej Europy oraz instytucjonalni partnerzy PIKE z organizacji SCTE z USA.

Prezes PIKE Jerzy Straszewski otwierając, wspólnie z Januszem Cieszyńskim – Ministrem Cyfryzacji oraz Jackiem Oko – Prezesem UKE tradycyjnym przecięciem kabla światłowodowego konferencję zwrócił uwagę, iż jest to najpoważniejsze wydarzenia medialne w tym półroczu.

- Jubileusz 50 edycji, jaki obchodzi nasza konferencja, świadczy o żywotności środowiska medialnego i telekomunikacyjnego w Polsce, o jego sile i kreatywności.

Włodzimierz Zieliński, prezes Fundacji PIKSEL przypomniał w swoim wystąpieniu początki konferencji, barwnie wspominając spotkania w Sobieszewie, Kazimierzu Dolnym czy Mikołajkach:

- Od zarania dziejów naszej branży dążyliśmy do jak najszerszej wymiany poglądów, otwieraliśmy się na siebie i na świat, chłonąc wszystko to, co ułatwiało nam prowadzenie działalności gospodarczej.

Prezes Jerzy Straszewski zwrócił uwagę, iż:

- Tegoroczna jesienna konferencja odbyła się dosłownie w przeddzień wyborów parlamentarnych, a po wycofaniu z procesu legislacyjnego kolejnych szkodliwych dla naszego środowiska ustaw, co stwarza znakomitą okazję do tego, aby podyskutować otwarcie o tym, jak ma wyglądać polski rynek medialny i telekomunikacyjny w perspektywie nadchodzących zmian.

W pierwszym dniu obrad goście i uczestnicy wysłuchali wystąpienia:
 • Janusza Cieszyńskiego Ministra Cyfryzacji,
 • Jacka Oko Prezesa UKE,
 • Vincent Garnier – Dyrektor Generalny FTTH Council,
 • Richard Cooper – Research Director, Ampere Analysis,
 • Olena Lutsenko – Dyrektor Zarządzający, RETN Black Sea Region,
oraz wiele dyskusji panelowych z udziałem gości z ponad 20 krajów.

Uczestnicy i goście wzięli udział w panelu na temat wyzwań cyfrowej dekady oraz roli telekomunikacji w czasie wojny na Ukrainie. Kolejnym tematem rozważań była kwestia budowy infrastruktury w świecie VUCA (czasach niepewności i chwiejności), a następnie uwaga konferencji skoncentrowała się na rynku FTTH w Europie i multi- światłowodzie w krajach Europy Zachodniej.

Podczas 1. dnia konferencji istotnego znaczenia nabrała sprawa telewizji lokalnych: równolegle odbywa się Forum poświęcone temu zagadnieniu, a 3.10. uroczyście ustanowiono Dniem Telewizji Lokalnych.

- Jest to szczególnie istotne w kontekście proponowanych zmian legislacyjnych, aby telewizje lokalne stały się kolejnym filarem naszego rynku - oprócz nadawcy publicznego i nadawców komercyjnych

- wskazuje moderator dyskusji Witold Graboś.

Debata polityczna pt. „Cyfryzacja i telekomunikacja 2030” skupiła przedstawicieli najważniejszych partii politycznych, ubiegających się o mandaty w nowym Parlamencie, a wieczór rozpoczął się projekcją filmu „Region bohaterów” ukraińskiego reżysera Oleksiia Komarovskiego, który jest pierwszą filmową rekonstrukcją bohaterskich czynów ukraińskiej ludności cywilnej, która ryzykując własne życie uratowała tysiące ludzi z piekła rosyjskiej okupacji.

Drugi dzień Konferencji rozpoczął się od tradycyjnego Śniadania Liderów, którego tematem była dyskusja pt.: 100 lat magii ekranu: Jak bracia z Krasnosielca podbili Hollywood i co kręci dzisiejszy show-business. W spotkaniu, które prowadziła Dorota Żurkowska – Członek Zarządu TVN WBD uczestniczyły: Grażyna Torbicka, Marta Grela, Iza Kuna oraz Katarzyna Mazurkiewicz, które dyskutowały na temat wyzwań współczesnych mediów.

Następnie dyskusja przeszła na tory technologii DAI, trendów w technologii video oraz sztucznej inteligencji. Dopełnieniem programu drugiego dnia były debaty na temat: perspektyw rynku medialnego 2030 z udziałem Macieja Świrskiego Prezesa KRRiT oraz pejzażu płatnej telewizji w udziałem przedstawicieli nadawców i operatorów.

Konferencję zakończyła Gala PIKE, podczas której wręczone zostały statuetki w Festiwalu o Nagrodę Tytanowego Oka oraz najbardziej ceniona w branży Złota PIKE.
 

Złote PIKE i Tytanowe Oka rozdane

Laureatami Tytanowego Oka zostali, w kategorii:

Polska Produkcja TelewizyjnaNetflix za serial Wielka Woda,
Działania CSR – wyróżnienia otrzymali wszyscy nominowani:
 • Warner Bros. Discovery za projekt: „Różni i dumni”,
 • TVP Kobieta za akcję: “Ekoweekend”,
 • Grupa Polsat Plus za projekt: „Stowarzyszenie Programu Czysta Polska”,
 • Telewizja Puls za projekt: „Seniora chatka dla 4-latka”
 • A+E Networks za Herstory.
Wydarzenie Roku Warner Bros. Discovery oraz The Walt Disney Company

Laureatami Złotej PIKE w 2023 roku zostali:

• w kategorii Dostawca - twórca i Prezes firmy StreamVX Szymon Karbowski;
• w kategorii Osoba: twórca i długoletni prezes Kina Polska Bogusław Kisielewski oraz
Honorową Złotą PIKE otrzymał wieloletni redaktor TV-Sat Magazyn i animator działań środowiska telewizji kablowych Henryk Ciski.
 

Po gali uczestnicy Konferencji wspólnie świętowali 100-lecie Warner Bros. Discovery.
Uroczysta kolacja została połączona z koncertem Małgorzaty Ostrowskiej.
 

Bezpośrednie transmisje z obrad konferencji prowadziły telewizje lokalne zrzeszone w PIKE, relacje z poszczególnych wydarzeń oraz wirtualnego studia konferencyjnego dostępne były i są także na stronach partnerów medialnych oraz stronie PIKE www.konferencjepike.pl, a także w relacjach telewizji ogólnopolskich.

Źródło: konferencjepike.pl  konferencjepike.pl 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Konferencje - prezentacje


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX Q

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

319 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 HEVC DI-WAY 2020 Mini

Mini odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki DI-WAY z trybem hotelowym...

99 zł Więcej...

Antena TELE System PF85 grafit

Włoska, stalowa antena podświetlana PF85 znanej firmy TELE System, z...

159 zł Więcej...