reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Ukraina: Państwowy mux bez nadawcy publicznego?

dodano: 2023-10-19 20:30 | aktualizacja: 2023-10-19 21:21
autor: RO | źródło: detector.media/satkurier.pl

multipleks MX-7 obsługiwany przez Koncern RRT na Ukrainie Narodowa Rada ds. telewizji i radia Ukrainy dopuściła kilku nadawców prywatnych do konkursu na nadawanie naziemne w nowym, ogólnokrajowym multipleksie MX-7 (DVB-T2). Co ciekawe, na tej liście zabrakło Narodowej Publicznej Teleradiokompanii Suspilne. O licencję starają się kanały Sonce, Islandia, RADA, Tuso, My-Ukraina, Svitlo oraz nowe kanały grupy 1+1 Media (Unian 2, Vizhn 2, Vizhn 3).

kot antena NTC naziemna telewizja cyfrowa kotek


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Ukraiński regulator medialny nie wpuścił do konkursu żadnego projektu najważniejszej telewizji publicznej na Ukrainie.

Oznacza to, że nowe kanały Suspilne Sport i Suspilne Nowyny mają niepewne szanse na wejście do naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2 operatora RRT. Nadawca Suspilne nie opłacił gwarancji konkursowej, co jest jednym z warunków wzięcia udziału w konkursie.

Zdaniem Suspilne kwestia opłaty wymaga uregulowania prawnego. Gwarancja konkursowa jest obliczana jako 10% opłaty licencyjnej i według ustawy "O mediach" z opłaty jest zwolniony nadawca publiczny. Dlatego nie ma podstaw prawnych do wpłacenia tych środków, gdyż będzie to interpretowane jako niewłaściwe wykorzystanie środków. Ta kwestia będzie jeszcze omawiana.

Multipleks MX-7 powstaje zgodnie z technologią europejskiego standardu naziemnej telewizji cyfrowej drugiej generacji DVB-T2 w paśmie częstotliwości 174-230 MHz. Zasięg obejmie ponad 90% terytorium Ukrainy, a obsługą sieci zajmie się Państwowy Koncern Radiofonii, Łączności Radiowej i Telewizyjnej RRT. Pojemność multipleksu pozwoli dystrybuować do 12 kanałów TV i 3 stacji radiowych. Emisja będzie prowadzona z użyciem nowszej kompresji HEVC/H.265.

Istniejące multipleksy ogólnokrajowe MX-1, MX2, MX-3 i MX-5 obsługuje prywatna firma Zeonbud w zakresie pasma UHF, dlatego tworzenie nowego MX-7 w paśmie VHF jest mocno krytykowane przez największe grupy medialne w kraju. Większość odbiorców naziemnej telewizji cyfrowej ma anteny przystosowane do odbioru pasma UHF i jest to główny powód krytyki.

Kilka wolnych miejsc jest również do obsadzenia w multipleksach Zeonbudu. Nie bez powodu na Ukrainie (i to w czasach wojny) startują nowe stacje telewizyjne. Pisaliśmy o starcie ProKino i Svitlo, a ostatnio grupa StarLightMedia uruchomiła nowy kanał Tviy Serial z powtórkami znanych seriali.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii DVB-T2


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum AX LION NS H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

109 zł Więcej...

SAT Kurier - 9-10/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 9-10/2022

12 zł Więcej...

Miernik FindSAT VF-6800 PRO Combo (WS-6944P) DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

449 zł Więcej...