57°East jest pozycją orbitalną, zajętą przez operatora SES New Skies. Uruchomiony w 2009 roku satelitaNSS-12stał się ważnym elementem rozwijającej się floty satelitarnej NSS, przejętej w 2006 r. przez spółkę zależną SES Global, aby zwiększyć możliwości rozwoju i wychodzenia na przeciw potrzebom klientów na rynkach o rosnącym popycie na usługi. Chodzi głównie o Afrykę, Bliski Wschód i Indie. Z satelity korzystają nadawcy, operatorzy, korporacje i rządy. Najlepsza do odbioru w Polsce jest wiązka Middle East/Europe z pasma Ku.
NSS-12
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
29 marca 2006 r. SES Global dokończył operację przejęcia operatora satelitarnego New Skies Satellites (NSS) za kwotę 1,15 mld dolarów po tym, jak amerykański urząd antymonopolowy wyraził zgodę na przejęcie. NSS był piątym co do wielkości operatorem satelitarnym na świecie. Z pozyskanej lokalizacji 57°E na skrzyżowaniu Europy, Bliskiego Wschodu, Afryki i Azji zapewnia usługi i treści do najszybciej rozwijających się rynków na świecie.
NSS-12 został wyniesiony 29 października 2009 r. o 21:00 polskiego czasu przez rakietę Ariane 5 z pola startowego ELA-3 kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Satelita zbudowany został na zamówienie operatora SES World Skies przez amerykańską spółkę Space Systems/Loral na niezawodnej platformie 1300 SS/L. Hybrydowy satelita o masie startowej 5622 kg został tak zaprojektowany, aby posiadał możliwie najwięcej pojemności i największą moc. Może pracować w paśmie C i Ku, dla których przeznaczono odpowiednio 40 i 48 aktywnych transponderów o ekwiwalencie 36 MHz. Posiada 7 wiązek nadawczych (3 dla pasma C, 4 dla pasma Ku). Czas pracy wyliczono na 15 lat. Na orbicie zastąpił wysłużoną jednostkę NSS-703, ponieważ planowany NSS-8 został zniszczony podczas wybuchu na platformie startowej Sea Launch w styczniu 2007.
Planowany satelita SES-26
Operator satelitarny SES poinformował w 2022 r. o złożeniu zamówienia w firmie Thales Alenia Space na wykonanie nowego satelity SES 26, który w przyszłości zastąpi NSS 12 na 57°E. Będzie wyposażony w transpondery pasma C i Ku, aby zapewnić łączność Europy z Afryką, Bliskim Wschodem i Azją. Od nadawania treści wideo w Europie i Afryce po dostarczanie usług łączności dla lotnictwa, transportu morskiego i rządu. Satelita na orbitę ma trafić w 2024 roku.
Wiązki satelity NSS-12 Pasmo C
Wiązka Global ma główne strefy pokrycia w krajach Afryki Wschodniej, Bliskiego Wschodu i Azji Południowej, w tym Indii. Jej podstrefy obejmują resztę Afryki, a także Europę i Azję. W Polsce oferowana jest moc sygnału na poziomie 33 dBW. Odbiór z anten od 180-270 cm.
Wiązka West Hemi obejmuje zasięgiem całą Afrykę, Europę i Bliski Wschód. Do Polski dochodzi z mocą 39 dBW. Odbiór z anten od 130-180 cm.
Wiązka East Hemi kierowana jest na Azję (w tym Chiny, Mongolia, Indie, Indonezja) i Australię. Ostatnia podstrefa kończy się na krajach Azji Środkowej. Brak możliwości odbioru w Polsce - poza zasięgiem.
Pasmo Ku
Wiązka Middle East/Europe ma główną strefę pokrycia całego Bliskiego Wschodu. Podstrefy sygnału rozciągają się po całej Europie. Odbiór w Polsce z anten 80-100 cm przy mocy sygnału 47 dBW.
Wiązka Central Asia rozciąga się przez środkową część Eurazji. Granica ostatniej podstrefy kończy się na krajach bałtyckich, Białorusi i Ukrainie. W Polsce możliwy jest odbiór tylko z większych anten satelitarnych (średnio od 180-270 cm).
Wiązka East Africa obejmuje Afrykę Wschodnią. Do Polski dochodzą jednak śladowe sygnały na większych antenach (od 270 cm)
Wiązka South Asia kierowana jest na Azję Południową, zwłaszcza kraje subkontynentu indyjskiego, takie jak Indie, Pakistan, Nepal i Bangladesz. W Europie poza zasięgiem.
Pasmo przenoszenia:
C: 3.625 do 4.200 GHz, 40 transponderów o szer. 36 MHz w polaryzacji kołowej (L/R)
Ku: 10.9 do 11.2; 11.4 do 11.7; 12.2 do 12.72 GHz, 48 transponderów o szer. 36 MHz w polaryzacji liniowej (H/V)
Satelita
Pozycja
Pasmo
Wiązka
Moc wiązki w Polsce [dBW]
Wielkość anteny [cm]
Uwagi dot. zasięgu
Uwagi dot. sprzętu
NSS-12
57°E
C
Global
33
od 180-270
Duże wahania sygnału. Warto wybrać większą antenę (od 200 cm)
Pasmo C wymaga użycia konwertera C-band z promiennikiem (zakres pasma 3,4-4,2 GHz). Konwerter powinien być wyposażony w prostokątną wkładkę na polaryzacje kołowe L/R i odpowiednią obejmę do zamocowania na wysięgniku (w przypadku anten typu offset). W takiej sytuacji lepszym rozwiązaniem może być zastosowanie anteny parabolicznej, która będzie miała na wyposażeniu dedykowany uchwyt 60-65 mm
West Hemi
39
od 130-180
East Hemi
-
-
poza zasięgiem
Ku
Middle East & Europe
47
od 80-100
-
Dla DVB-S2X odbiornik powinien posiadać wsparcie tego systemu. To samo dotyczy stosowanych kompresji dla wideo HEVC/H.265 i innych
Dla transmisji PLS (Physical Layer Scrambling) jest wymagany profesjonalny odbiornik satelitarny lub karta DVB. Więcej na temat sprzętu w naszym poradnikowym artykule Odbiór kanałów w PLS/Multistream: 10 pytań i odpowiedzi na portalu satkurier.pl
Central Asia
poniżej 40
od 270
Duże wahania sygnału. Nieregularny odbiór tylko niektórych częstotliwości