Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Pozytywna decyzja Krajowego Urzędu Komunikacji (ANACOM) o prawie do korzystania z pasma UHF została podjęta przy zachowaniu warunków dotychczasowej licencji. Wniosek Meo opierał się na 5 założeniach:
- odnowienie licencji na okres 7 lat
- utrzymanie dotychczasowych standardów transmisji (DVB-T, MPEG-4)
- rozpoczęcie i zakończenie procedur mających na celu zwiększenie pełnego wykorzystania MUX A
- utrzymanie obecnych cen za przepływność Mb/s
- zapewnienie mechanizmu równowagi finansowej, który uruchamiałby się automatycznie, gdyby warunki zapisane w licencji miały zostać zmienione w drodze ustaleń prawnych lub regulacyjnych, a konkretniej - gdyby wiązały się ze wzrostem kosztów lub spadkiem dochodów.
ANACOM stwierdza dalej, że 7-letnie przedłużenie odpowiada okresowi zabezpieczenia pasma 470-694 MHz dla naziemnej telewizji cyfrowej, bezpłatnej i nieograniczonej w dostępie dla wszystkich mieszkańców, bez względu ile gospodarstw korzysta z tej drogi dystrybucji.
Według wcześniejszych informacji, w Portugalii tylko
5% gospodarstw domowych odbiera darmową telewizję za pośrednictwem TDT (Televisão Digital Terrestre).
Ofertę mają głównie osoby starsze. Około 4,4 mln gospodarstw korzysta z usług płatnej telewizji.
W odniesieniu do technologii (DVB-T, MPEG-4),
ANACOM stwierdza, że jakakolwiek zmiana będzie oznaczać zakup przez społeczeństwo nowych odbiorników, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Te i inne czynniki skłoniły regulatora do uznania, że utrzymanie obecnych standardów do 2030 r. jest realnym rozwiązaniem, które nie będzie miało żadnego wpływu na populację.
Jeżeli chodzi o pozostałe założenia
Meo, to wykraczają one poza sferę kompetencji
ANACOM. Regulator nie ma uprawnień do wszczynania procedur zajęcia dostępnej pojemności w MUX A, a także nie może zapewnić, że cena za Mb/s pozostanie stała przez cały okres ważności odnowionego prawa użytkowania.
Meo otrzymało licencję 9 października 2008 roku na okres 15 lat. Licencja wygaśnie przed końcem 2023 roku. Nowa licencja jest ważna do 10 grudnia 2030 roku.
Materiał chroniony prawem
autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.