reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Portugalia w DVB-T jeszcze przez 7 lat

dodano: 2023-11-06 16:07
autor: RO | źródło: eco.sapo.pt

TDT (Televisão Digital Terrestre) - naziemna telewizja cyfrowa w Portugalii Portugalski organ regulacyjny ANACOM przyznał Meo odnowienie licencji na naziemną telewizję cyfrową o 7 lat do 2030 roku. Właścicielem spółki Meo jest Altice Portugal. Spółka obsługuje MUX A w standardzie DVB-T i nadaje 7 kanałów telewizyjnych MPEG-4/SD: RTP1, RTP2, SID, TVI, RTP3, RTP Memoria i Canal Parlemento.

TDT (Televisão Digital Terrestre)
TDT (Televisão Digital Terrestre) - naziemna telewizja cyfrowa w Portugalii


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Pozytywna decyzja Krajowego Urzędu Komunikacji (ANACOM) o prawie do korzystania z pasma UHF została podjęta przy zachowaniu warunków dotychczasowej licencji. Wniosek Meo opierał się na 5 założeniach:
  • odnowienie licencji na okres 7 lat
  • utrzymanie dotychczasowych standardów transmisji (DVB-T, MPEG-4)
  • rozpoczęcie i zakończenie procedur mających na celu zwiększenie pełnego wykorzystania MUX A
  • utrzymanie obecnych cen za przepływność Mb/s
  • zapewnienie mechanizmu równowagi finansowej, który uruchamiałby się automatycznie, gdyby warunki zapisane w licencji miały zostać zmienione w drodze ustaleń prawnych lub regulacyjnych, a konkretniej - gdyby wiązały się ze wzrostem kosztów lub spadkiem dochodów.

ANACOM stwierdza dalej, że 7-letnie przedłużenie odpowiada okresowi zabezpieczenia pasma 470-694 MHz dla naziemnej telewizji cyfrowej, bezpłatnej i nieograniczonej w dostępie dla wszystkich mieszkańców, bez względu ile gospodarstw korzysta z tej drogi dystrybucji. Według wcześniejszych informacji, w Portugalii tylko 5% gospodarstw domowych odbiera darmową telewizję za pośrednictwem TDT (Televisão Digital Terrestre). Ofertę mają głównie osoby starsze. Około 4,4 mln gospodarstw korzysta z usług płatnej telewizji.

W odniesieniu do technologii (DVB-T, MPEG-4), ANACOM stwierdza, że jakakolwiek zmiana będzie oznaczać zakup przez społeczeństwo nowych odbiorników, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Te i inne czynniki skłoniły regulatora do uznania, że utrzymanie obecnych standardów do 2030 r. jest realnym rozwiązaniem, które nie będzie miało żadnego wpływu na populację.

Jeżeli chodzi o pozostałe założenia Meo, to wykraczają one poza sferę kompetencji ANACOM. Regulator nie ma uprawnień do wszczynania procedur zajęcia dostępnej pojemności w MUX A, a także nie może zapewnić, że cena za Mb/s pozostanie stała przez cały okres ważności odnowionego prawa użytkowania.

Meo otrzymało licencję 9 października 2008 roku na okres 15 lat. Licencja wygaśnie przed końcem 2023 roku. Nowa licencja jest ważna do 10 grudnia 2030 roku.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TV naziemna - świat


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Spycat Mini V2

Spycat Mini V2  - mały, tani odbiornik satelitarny HD w...

219 zł Więcej...

SAT Kurier - 8-10/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 8-10/2023

12 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

699 zł Więcej...