reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Co z naziemną telewizją w Portugalii?

dodano: 2022-11-10 18:21
autor: RO | źródło: telesatellite.com

TDT (Televisão Digital Terrestre) - naziemna telewizja cyfrowa w Portugalii Koniec naziemnej telewizji w Portugalii? - takie pytanie niedawno postawiła portugalska telewizja publiczna RTP w swoim reportażu. Natychmiast pytanie wywołało zaskoczenie i niepokój wśród rozmówców. Powodem jest to, że w grudniu 2023 r. kończy się licencja operatora Altice Portugal na obsługę krajowej sieci TDT (Televisão Digital Terrestre). Firma ma czas do 9 grudnia na poinformowanie Krajowego Urzędu Komunikacji (Anacom) o swojej decyzji.

TDT (Televisão Digital Terrestre)
TDT (Televisão Digital Terrestre) - naziemna telewizja cyfrowa w Portugalii


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Altice Portugal nadal nie określiło swoich zamiarów co do przyszłości naziemnej telewizji cyfrowej w Portugalii. Jeżeli operator zrezygnuje i odmówi sprzedaży swojej infrastruktury, to wybrany nowy operator musiałby stworzyć nową sieć... a ten projekt jest praktycznie niewykonalny.

Fachowcy w branży nakreślają tu konflikt interesów, który pojawił się już na samym początku ze względu na stanowisko Altice Portugal, będącego właścicielem krajowej sieci TDT i jednocześnie właścicielem platformy płatnej telewizji MEO. Jednocześnie ten sam podmiot wskazywał na możliwość wykorzystania sieci światłowodowej lub satelitarnej w przypadku braku TDT.

Licencja dla operatora naziemnej telewizji cyfrowej w Portugalii została wydana 9 grudnia 2008 roku na okres 15 lat. Obecnie w tym kraju jest 4,4 mln abonentów usług płatnej telewizji, a 5% gospodarstw domowych odbiera darmową telewizję za pośrednictwem TDT (Televisão Digital Terrestre), która oferuje tylko 7 kanałów telewizyjnych (RTP1, RTP2, SID, TVI, RTP3, RTP Memoria, Canal Parlemento). Z oferty korzystają głównie osoby starsze.

Od momentu uruchomienia naziemnej telewizji cyfrowej w Portugalii, usługa była przedmiotem kolejnych krytyk dotyczącego zasięgu, ograniczonej oferty telewizyjnej, pobieranych kosztów i rzekomego braku rentowności licencjobiorcy.

Według najnowszych doniesień, portugalski rząd nie ma wątpliwości, że nadawanie naziemnej telewizji cyfrowej musi być kontynuowane w przyszłości. Potwierdził to podczas sesji plenarnej sekretarz stanu ds. infrastruktury Hugo Santos Mendes, który dodał, że rząd prowadzi negocjacje z operatorem Altice Portugal (MEO).


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TV naziemna na świecie


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Ferguson Ariva 9000 4K CI+ HDR Dolby Vision

Ariva 9000 4K CI+ to uniwersalny odbiornik typu Combo z...

449 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-6986 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem i testerem optycznym

Miernik Satlink ST-6986 do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, naziemnych...

1 630 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

669 zł Więcej...