reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

3 osoby związane z ogladaj.to zatrzymane przez Policję

dodano: 2023-11-08 10:26
autor: Jerzy Kruczek | źródło: Sygnał/Policja

ogladaj to Trzy osoby związane z pirackim serwisem ogladaj.to zostały zatrzymane przez Policję. Serwis nielegalnie rozpowszechniający w Internecie filmy, seriale i programy rozrywkowe działał co najmniej 3 lata. Dystrybutorzy filmów i nadawcy programów szacują straty na co najmniej 15 mln zł – informują małopolscy policjanci.

sygnal.org.pl
ogladaj.to sygnal.org.pl


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Śledztwo od połowy 2020 r. prowadzi Prokuratura Okręgowa w Lublinie. Według ustaleń proceder trwał co najmniej od maja 2020 r. do czerwca 2023 r. Był dobrze zorganizowany, sprawca korzystał z serwerów prowadzonych przez podmioty zagraniczne, w tym położone na terenie Rosji, a następnie Ukrainy. Opłaty za usługi serwerowe były dokonywane w kryptowalutach, co dodatkowo utrudniało identyfikację sprawcy.

Dostęp do serwisu był możliwy poprzez wykupienie subskrypcji, która była opłacana m.in. przez kryptowaluty. Sprawca wykorzystywał do tego prowadzony przez siebie kantor kryptowalut. Drugą formą dostępu do serwisu był zakup voucherów przez użytkowników serwisu, które były oferowane w sieci.

Na początku października br. funkcjonariusze Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie wraz z funkcjonariuszami Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach dokonali zatrzymań w Gdyni i na Dolnym Śląsku.

W gdyńskim mieszkaniu zatrzymany został 36-letni założyciel serwisu ogladaj.to. Dodatkowo funkcjonariusze ustalili, że mężczyzna jest również odpowiedzialny za utworzenie portalu internetowego z anonsami erotycznymi.

Tego samego dnia na Dolnym Śląsku zatrzymany został 38-letni informatyk, który miał zapewniać obsługę techniczną obu serwisów.

Mężczyźni usłyszeli zarzuty dotyczące nielegalnego rozpowszechniania za pośrednictwem Internetu bez uprawnienia cudzych utworów w postaci filmów i seriali, czyniąc sobie z procederu stałe źródło dochodu. Dystrybutorzy filmów szacują straty na co najmniej 15 mln zł. Odpowiedzą też za czerpanie korzyści majątkowej z uprawiania prostytucji przez inne osoby.

Policja przekazuje, że podczas przeszukania miejsc zamieszkania podejrzanych zabezpieczono pieniądze w różnej walucie, środki na rachunkach, luksusowe samochody, a także wysokiej jakości sprzęt sportowy, sztabki srebra i złote kolekcjonerskie monety. Łączna wartość zabezpieczonego mienia to około 1 mln zł. Zabezpieczenia dokonano na poczet przyszłych kar.

Prokurator zastosował wobec podejrzanych środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji, zakazu opuszczania kraju oraz poręczenia majątkowego.

Wśród podejrzanych znalazł się również 30-letni pośrednik tzw. reseller, który oferował klientom vouchery do portalu z filmami na stworzonej przez siebie stronie internetowej. Wobec niego Prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji, zakazu kontaktowania się z pozostałymi podejrzanymi oraz nakaz powstrzymania się od prowadzenia działalności w związku z prowadzoną stroną internetową.

Za popełnione przestępstwo grozi do 5 lat pozbawienia wolności. Sprawa ma charakter rozwojowy, informuje Policja.

Jak wynika z najnowszego raportu Deloitte na temat piractwa w Internecie, rynek audiowizualny traci na tym zjawisku rocznie prawie 3 mld zł, a straty skarbu państwa wynoszą nawet 1,86 mld zł.
 

– Każda taka udana akcja Policji pokazuje, że funkcjonariusze są coraz lepiej przygotowani do działań przeciwko przestępczości online, mimo że przestępcy chcąc uniknąć odpowiedzialności sięgają po coraz bardziej złożone modele funkcjonowania. Należy przy tym zauważyć, że wielowarstwowe ukrywanie rzeczywistych danych prowadzi do przewlekłości i zwiększonych kosztów postępowań, a dotychczasowe rozwiązania prawne mają bardzo ograniczony zakres działania. Dla skuteczniejszej ochrony własności intelektualnej konieczne jest wdrożenie mechanizmów, takich jak blokowanie stron i nielegalnych transmisji na żywo. Taki poziom ochrony jest już stosowany w wielu państwach europejskich – mówi Teresa Wierzbowska, prezes Stowarzyszenia Sygnał, zajmującego się walką z piractwem.

To kolejny sukces Policji w tym roku w walce z naruszeniami własności intelektualnej w Internecie. Na początku roku zamknięto serwis zalukaj.vip, a we wrześniu z sieci zniknęło kilkanaście witryn z linkami do bezprawnie udostępnianie.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Piractwo


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

120 zł Więcej...

Odbiornik Spycat Mini V2

Spycat Mini V2  - mały, tani odbiornik satelitarny HD w...

219 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 390 zł Więcej...