reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Wiadomo, kiedy MUX 3 zostanie przełączony do DVB-T2/HEVC

dodano: 2023-11-13 16:42
autor: Anita Kaźmierska | źródło: TVP

NTC telewizja naziemna DVB-T2 antena Telewizja Polska informuje, że w połowie grudnia 2023 roku zmieni się standard nadawania kanałów na MUX 3 naziemnej telewizji cyfrowej z DVB-T/MPEG-4 na DVB-T2/HEVC. Jednocześnie TVP Historia i TVP3 przejdą na rozdzielczość HD. Są to dwa ostatnie kanały na tym multipleksie, które nie nadawały dotychczas w HD (widzowie mogą już odbierać TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Info HD i TVP Sport HD). Przełączenie MUX 3 na DVB-T2/HEVC odbędzie się w 2 etapach i będzie poprzedzone ogólnopolską kampanią informacyjną, która wystartuje pod koniec listopada.

TVP
MUX 3 TVP


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Pierwszy etap przełączeń MUX 3 na nowy standard DVB-T2/HEVC nastąpi w nocy z 14 na 15 grudnia i obejmie zachodnią część Polski, tj.: województwo zachodniopomorskie, pomorskie, lubuskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, dolnośląskie, opolskie i śląskie.

We wschodniej części Polski, tj. w województwie warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, lubelskim, świętokrzyskim, małopolskim i podkarpackim, przełączenie będzie miało miejsce w nocy z 18 na 19 grudnia.

Zmiana standardu nadawania poprzedzona zostanie przygotowaną przez TVP kampanią informacyjną, z udziałem Krzysztofa Ziemca i Tomasza Wolnego. W ramach kampanii na antenach Telewizji Polskiej oraz w mediach społecznościowych wyemitowanych zostanie ponad 2000 spotów informacyjnych. Tematy związane ze zmianą systemu nadawania będą też obecne w programach informacyjnych TVP, ze szczególnym uwzględnieniem ośrodków regionalnych.

Widzowie, którzy wciąż korzystają ze starszych urządzeń odbiorczych - czyli telewizorów bądź dekoderów działających tylko w systemie DVB-T/MPEG-4 - po zmianie standardu nie będą już mogli wykorzystując ten sprzęt oglądać programów TVP nadawanych z MUX 3 w cyfrowej telewizji naziemnej, czyli TVP1, TVP2, TVP3, TVP Historia, TVP Sport i TVP Info.

Wymiana urządzenia odbiorczego na spełniające standard DVB-T2/HEVC umożliwi dostęp do całej oferty programowej bezpłatnej telewizji naziemnej obejmującej blisko 40 programów telewizyjnych, w tym kilkanaście programów Telewizji Polskiej.

TVP szacuje, w oparciu o dostępne dane Nielsen Audience Measurement, iż obecnie jeszcze około 200 tys. gospodarstw ma odbiorniki działające tylko w starszym standardzie.

Celem kampanii będzie skuteczne dotarcie do tych wszystkich widzów z informacją o potrzebie wymiany sprzętu do połowy grudnia, tak aby do tego czasu jak najmniej gospodarstw domowych korzystało ze starych odbiorników.

W ramach kampanii nie zabraknie też materiałów instruktażowych, przeznaczonych dla widzów, którzy już dzisiaj odbierają programy telewizyjne w nowym standardzie (np. TVP ABC, TVP Kultura, TVP Kobieta, TVP Dokument czy TVP Nauka). Ci będą musieli jedynie przestroić swoje odbiorniki i zaktualizować listę kanałów, jeśli ta nie zaktualizuje się automatycznie.

W celu zapewnienia tym widzom dodatkowego czasu na dostrojenie odbiorników, TVP będzie realizowała równoległą emisję wybranych programów zarówno na MUX 3, jak i na MUX 6. Będzie to dotyczyło:
  • TVP1, TVP2, TVP Info w okresie od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r.
  • TVP ABC i TVP Kultura w okresie od 19 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii NTC w Polsce


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5520) EVOBOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

219 zł Więcej...

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

119 zł Więcej...

Google TV Next 4K Stick HDMI

Google TV Next 4K Stick HDMI to ciekawy i wydajny...

339 zł Więcej...