Magyar Telekom Nyrt. to wiodący operator telekomunikacyjny na Węgrzech, założony w 1991 roku. Dzisiaj oferuje różne rodzaje usług, w tym tradycyjną telefonię stacjonarną, nowoczesną telefonię mobilną, transmisję danych, dostęp do szerokopasmowego Internetu oraz telewizji w technologii IPTV i satelitarnej. Większościowym akcjonariuszem węgierskiego Telekomu jest grupa Deutsche Telekom Europe, która z kolei podlega firmie Deutsche Telekom AG - jednej z największych firm telekomunikacyjnych w Unii Europejskiej.
satkurier.pl
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Usługa satelitarna dla klientów na Węgrzech została uruchomiona pod marką T-Home pod koniec 2008 roku. Już po 3 miesiącach działalności zanotowała 5 tys. abonentów, co można uznać za dobry wynik, zważywszy na obecność na rynku silnej konkurencji ze strony Direct One i Digi TV (0,8°W/1°W). T-Home to pierwsza platforma satelitarna na Węgrzech, poszerzona o usługi interaktywne w 2011 roku. Wówczas przyciągnęła do siebie blisko 300 tys. klientów.
Od początku dystrybuuje ponad setkę kanałów telewizyjnych za pośrednictwem satelitów Amos na pozycji orbitalnej 4°W. Operator dla swojej platformy DTH wykorzystuje standard DVB-S2, kompresję wideo MPEG-4, dźwięk AAC i system dostępu warunkowego Conax.
Losy platformy satelitarnej T-Home już przesądzone.
Węgierski Telekom w 2021 r. przedłużył warty minimum 8,6 mln dolarów kontrakt z firmą satelitarną Spacecom na zapewnianie usług platformie T-Home, ale umowa kończy się w 2024 roku. Z kolei już 21 stycznia 2022 roku zamknął platformę satelitarną dla nowych klientów, których kieruje do IPTV i streamingu. Obecni abonenci DTH nadal korzystają z DTH na niezmienionych warunkach. Wszystko rozstrzygnie się w 2024 roku.
Operator stopniowo i tak ograniczał swoją usługę satelitarną. W 2017 r. pozbawił pakiety DTH dostępu do oferty interaktywnej, a obecnym abonentom udostępniał ją w ograniczonym zakresie. Na początku 2023 r. zmniejszył liczbę kanałów, rezygnując z simulcastu SD/HD i niektórych mniej oglądanych stacji. Już wtedy liczba kanałów spadła ze 155 do 119, a liczba używanych transponderów z 8 do 6.
Według raportu biznesowego firmy, na koniec trzeciego kwartału 2021 r. Magyar Telekom miał 192 tys. klientów DTH, 98 tys. klientów telewizji kablowej i 997 tys. klientów IPTV. Od tego czasu baza abonencka IPTV przekroczyła kamień milowy miliona abonentów. Przychody telewizyjne wzrosły o 13,8% do 18,3 mld forintów w 3. kwartale 2023 roku w porównaniu do analogicznego okresu w 2022 roku. Wpływ na to miał dalszy wzrost węgierskiej bazy abonentów IPTV i korekta cen z powodu inflacji.
T-Home w szczegółach:
Najpopularniejsze kanały telewizyjne na Węgrzech
Pakiet usług publicznych za 0 forintów (0 zł)
Usługi RTL+ Active i TV2 Play Prémium dla subskrybentów pakietu rodzinnego Szuper Családi HD
Kanały bonusowe - co miesiąc inny kanał za darmo
Certyfikowany odbiornik satelitarny HD z kartą dostępu
Telekom TV GO jako dodatek dla wszystkich klientów TV
T-Home w tradycyjnym odbiorze satelitarnym.
Platforma T-Home jest dystrybuowana na systemie satelitarnym Amos 3/7 (4°W) w standardzie DVB-S2 z kompresją wideo MPEG-4/H.264 (dla HD i SD). Oferta jest zaszyfrowana w systemie dostępu warunkowego Conax. Do odbioru jest konieczna antena satelitarna (minimum 80 cm) z konwerterem i certyfikowany odbiornik satelitarny z kartą dostępu. W celu łatwiejszego określenia kierunku ustawienia anteny można skorzystać z aplikacji mobilnej (np. SatFinder), której instalacja odbywa się na smartfonie lub tablecie. Po wprowadzeniu niezbędnych danych wyświetla podstawowe parametry dla dokładnego skierowania anteny - od kątów elewacji i azymutu, przez graficzne wskazanie kierunku, aż do optymalnego kąta polaryzacji. W sklepach Google Play czy AppStore są dostępne inne aplikacje do ustawiania anten. Ponadto polecamy poradnik w wydaniu drukowanym i elektronicznymSAT Kurier 7-8/2021 i na portalu SAT Kurier "Jak odbierać kanały z pozycji orbitalnej 4°W?".
Odbiornik satelitarny.
Model Sagem DS86 HD to certyfikowany odbiornik satelitarny dla platformy T-Home. Jest wyposażony we wszystko, co powinien posiadać nowoczesny dekoder. Posiada podstawowe złącza wyjściowe TV-SCART, AUX-SCART, 2XRCA audio, S/PDIF typu Coaxial, HDMI i wyjście audio Hi-Fi. Obsługuje standardy DVB-S2, MPEG-4/H.264, SD, HD oraz posiada czytnik kart systemu Conax. Odbiornik jest dostarczany abonentowi z kartą dostępu, zasilaczem, pilotem wraz z bateriami, instrukcją obsługi i kablem HDMI. Procedura wyszukiwania kanałów jest bardzo łatwa - wystarczy wybrać z menu opcję "Szybka instalacja" (po węgiersku Gyorstelepítés) i postępować według kroków wyświetlanych na ekranie telewizora. Warunkiem koniecznym do zaprogramowania kanałów jest poprawnie ustawiona antena satelitarna na satelity Amos 3/7 z pozycji 4°W.
Parametry techniczne T-Home.
Do dyspozycji węgierskiej T-Home jest 6 transponderów, jednak ich parametry techniczne, jak i ilość, mogą ulec zmianie w przyszłości. Dlatego przed konfigurowaniem zestawu zalecamy sprawdzenie częstotliwości poprzez wejście bezpośrednio na strony publikujące wykazy satelitarne, np. flysat.com. Na stronie głównej klikamy kategorię "Packages" i z dostępnej listy wybieramy "T-Home". Warto mieć aktualną bazę wszystkich aktywnych częstotliwości satelitów Amos 3/7 (4°W), aby nie ograniczać dostępu do kanałów FTA innych nadawców.
Wykaz transponderów T-Home:(stan aktualny na 02.2024 r.)
10,723 GHz, pol. V (SR: 30000, FEC: 3/4; DVB-S2/8PSK)
10,758 GHz, pol. V (SR: 30000, FEC: 3/4; DVB-S2/8PSK)
10,806 GHz, pol. V (SR: 30000, FEC: 3/4; DVB-S2/8PSK)
10,842 GHz, pol. V (SR: 30000, FEC: 3/4; DVB-S2/8PSK)
11,222 GHz, pol. H (SR: 30000, FEC: 3/4; DVB-S2/8PSK)
11,258 GHz, pol. H (SR: 30000, FEC: 3/4; DVB-S2/8PSK)
Aktywacja T-Home.
Brak możliwości aktywacji usługi satelitarnej dla nowych klientów. Operator od 21.01.2022 r. zakończył zawieranie kolejnych umów na telewizję satelitarną, a nowych użytkowników kieruje do swoich usług internetowych Telekom TV i Telekom TV GO. Aby skorzystać z oferty satelitarnej, należy posiadać wcześniej zarejestrowaną umowę. Wszystkie umowy zawarte na T-Home wygasają w 2024 roku i nie będą przedłużane.
Pakiety T-Home:(stan aktualny na 02.2024)
Pakiet usług publicznych - M1, M2, Duna, M4 Sport, Duna World, M5. Cena: 0 zł.
Pakiet podstawowy - kanały z pakietu publicznego i M4 Sport+, Prime, Story4, TV4, Viasat 6, OzoneTV, LifeTV, MTV Europe, Hir TV. Cena: 2000 forintów (ok. 22 zł).
Pakiet Super Rodzina HD - kanały z pakietu podstawowego i dodatkowe kanały filmowo-serialowe, dokumentalne, sportowe, podróżnicze, rozrywkowe, dziecięce, lifestylowe, muzyczne, informacyjne i obcojęzyczne, a także usługi streamingowe RTL+ Active i TV2 Play Prémium. Łącznie około 100 kanałów TV. Cena: 3600 forintów (ok. 40 zł).
Pakiety Telekom TV i Telekom IPTV:
TV S (ok. 38 kanałów, TV GO, Archiv TV). Cena: 3402 forintów (ok. 37 zł)
TV M (ok. 120 kanałów, w tym ok. 70 w HD, dodatki: TV GO, Archiv TV, RTL+ Active, TV2 Play Prémium). Cena 5250 forintów (ok. 57 zł)
TV L (ok. 120 kanałów, w tym ok. 70 w HD, dodatki: TV GO, Archiv TV, RTL+ Active, TV2 Play Prémium, FilmKlub, Record & Go). Cena 6888 forintów (ok. 75 zł)
TV L+ HBO Max (ok. 120 kanałów, dodatki: TV GO, Archiv TV, RTL+ Active, TV2 Play Prémium, FilmKlub, Record & Go, HBO Max). Cena 8169 forintów (ok. 90 zł)
Pakiety Telekom TV GO: (oferta zbliżona do satelitarnej T-Home)
Pakiet usług publicznych (6 kanałów)
Pakiet podstawowy (ok. 30 kanałów)
Pakiet Super Rodzina (ok. 90 kanałów)
UWAGA! Od 1 marca 2024 r. operator zastosuje około 15-proc. korekcję cen skorygowaną o inflację na Węgrzech, kóra w 2023 r. wyniosła 17,6 proc.. Nowe opłaty zaczną obowiązywać automatycznie i będą naliczane przy kolejnych fakturach.
Co to jest Telekom TV GO? Telekom TV GO to internetowy serwis rozrywkowy w OTT, dzięki któremu można oglądać na żywo w Internecie wybrane kanały telewizyjne, a także nagrywać i wypożyczać programy. Dostępne biblioteki FilmKlub i FilmPremier zawierają nieograniczoną liczbę filmów i seriali za stałą miesięczną opłatę. Użytkownik może wybierać spośród 8000 filmów, seriali i kreskówek. Będąc w podróży lub gdy telewizor jest zajęty, usługę można uruchomić na laptopie, tablecie a nawet na smartfonie dzięki aplikacji mobilnej. Usługa Telekom TV GO jest udostępniana bezpłatnie w ramach abonamentu telewizyjnego, a także można ją zasubskrybować nie mając abonamentu Magyar Telekom. Do korzystania potrzebne jest konto na stronie Telekomu, które można założyć podczas rejestracji/podpisywania umowy. Oczywiście niezbędne jest posiadanie szybkiego łącza internetowego.
Pomyślna rejestracja otwiera bezpłatny dostęp do 6 kanałów pakietu usług publicznych, a także archiwalnych treści telewizyjnych w serwisach, takich jak FilmPremier.
Wszystko, co należy wiedzieć o Telekom TV GO:
Na stronie internetowej www.telekom.hu należy wybrać kategorię "Lakossági". Następnie rozwijamy menu "Szolgáltatások" i w części "TV-szolgáltatás" wybieramy "Telekom TV GO". Otworzy nam się link o adresie https://www.telekom.hu/lakossagi/szolgaltatasok/televizio/telekom-tvgo, gdzie możemy uzyskać niezbędne informacje o ofercie. Na samym dole są zamieszczone informacje o kompatybilnych urządzeniach. Wystarczy kliknąć na "Összes készülék" i uzyskujemy aktualne dane o wszystkich sprzętach kompatybilnych z Telekom TV GO.
Dostęp na komputerze z systemem operacyjnym Microsoft Windows 10+ lub Mac OS 10.10+ bezpośrednio ze strony internetowej https://telekomtvgo.hu.
Aplikacja Telekom TV GO działa na wszystkich telefonach i tabletach z systemem operacyjnym Android 7.0 lub nowszym i iOS 13.0 lub nowszym.
Telekom TV. Telekom TV to więcej niż tylko telewizja. Ponad 120 kanałów zawartych w pakietach M i L. Różnorodne treści w serwisach streamingowych i jeszcze więcej wrażeń w jakości obrazu 4K. Odtwarzacz SmartBox, oparty na systemie Android, jest nie tylko mały, poręczny i stylowy. Dzięki niemu można zamienić każdy telewizor w nowoczesny Smart TV, w tym nagrywać w chmurze, wstrzymywać, przewijać transmisje na żywo za pomocą Record&Go i odtwarzać nagrania przez max. 90 dni. Aby skonfigurować swój sprzęt, wystarczy na stronie internetowej https://www.telekom.hu/lakossagi rozwinąć menu "Ügyintézés", gdzie klikamy opcję "TV-eszközök beállítása". Mamy tam do wyboru IPTV Set top box lub SmartBox. Przy drugim urządzeniu należy kliknąć "Összeszerelem" - wówczas otworzy nam się pełna procedura instalacji.
SmartBox jest na tyle mały, że można go postawić za telewizorem lub w szufladzie, ponieważ jest sterowany przez Bluetooth. Posiada Asystenta Google do wyszukiwania głosowego. Dzięki funkcji Chromecast można bezprzewodowo strumieniować swoje urządzenia do telewizora. Ponadto SmartBox pozwala dostosować kolejność kanałów i ustawić listy ulubionych. Można też korzystać z innych aplikacji i gier, takich jak YouTube, HBO Max i Vimeo. Dodatkowych wrażeń w ultrawysokiej rozdzielczości 4K dodają kanały linearne TravelXP 4K, FunBox UHD, Love Nature 4K i Eurosport 4K.