reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Jak odbierać kanały z pozycji orbitalnej 4°W?

dodano: 2021-10-19 12:41
autor: Rafał Olchowik | źródło: SAT Kurier 7-8/2021

Amos 4W Spacecom 4°West jest najstarszą lokalizacją orbitalną izraelskiego operatora satelitarnego Spacecom. Satelity na niej stacjonujące zapewniają usługi nadawcze i szerokopasmowe o zasięgu europejskim, bliskowschodnim i afrykańskim oraz łączność między regionami. Obecnie jest z niej nadawanych kilkaset kanałów TV, a jej klientami od wielu lat są izraelska platforma satelitarna Yes oraz operatorzy i czołowi nadawcy z Ukrainy.

Spacecom
Jak odbierać kanały z pozycji 4°W?


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Notowana na giełdzie w Tel Awiwie firma Spacecom jest globalnym operatorem satelitarnym i dostawcą rozwiązań komunikacyjnych dla branży mediów, z siedzibą w mieście Ramat Gan w Izraelu. Obsługuje własną flotę satelitów AMOS. Większościowym udziałowcem jest prywatna firma komunikacyjna Eurocom Group, choć tutaj może dojść do zmian jeszcze w 2021 r., bo 51 proc. udziałów chce przejąć węgierska firma informatyczna i telekomunikacyjna 4iG Plc. Inni udziałowcy to m.in. General Satellite Services Company (GSSC). Spacecom powstał w 1993 r.

Satelity stacjonujące na 4°W

Amos 3 poleciał na orbitę 28 kwietnia 2008 r. z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie na pokładzie rakiety nośnej Zenit-3SLB. Zaprojektowany i skonstruowany przez izraelskiego producenta Israel Aerospace Industries, wyposażony w 12 transponderów pasma Ku o szerokości 72 MHz i 2 transpondery pasma Ka maksymalnie do 500 MHz każdy. Wiązki pasma Ku mają pokrycie Europy Środkowej i Bliskiego Wschodu. Satelita ma masę 1270 kg z pełnym ładunkiem i 810 kg bez ładunku. Jego konstrukcja ma pozwolić na pełnienie misji orbitalnej przez 18 lat. Amos 3 zastąpił wystrzelonego w 1996 r. Amosa 1, którego żywotność była oceniona na 12 lat.

Amos 7 wystrzelono na orbitę jako AsiaSat 8 w dniu 5 sierpnia 2014 r. rakietą Falcon 9 z kosmodromu Cape Canaveral na Florydzie. Wyprodukowany i dostarczony przez firmę Space Systems Loral na bazie platformy 1300, wyposażony w 24 transpondery pasma Ku o szerokości 54 MHz oraz dodatkowy transponder w paśmie Ka. Satelita został umieszczony na pozycji 105,5°E, by uzupełnić przepustowość dla rynku Azji Południowo-Wschodniej. Pod koniec 2016 r. Spacecom zawarł umowę z AsiaSat o jego przesunięciu na pozycję 4°W w celu zastąpienia Amosa 2. Było to konieczne, ponieważ w wyniku eksplozji rakiety nośnej Falcon 9 został zniszczony przed startem nowy satelita Amos 6. Po skierowaniu AsiaSat 8 na drugą lokalizację, wiązki ustawiono na Europę Środkowo-Wschodnią, Bliski Wschód i Afrykę. Przewidywany czas pracy na orbicie wynosi 15 lat.
 
Mapa pokrycia Amos 3 - pasmo Ku - wiązka Europe
Mapa pokrycia Amos 3 - pasmo Ku - wiązka Middle East
Mapa pokrycia Amos 3 - pasmo Ku - wiązka North America
Mapa pokrycia Amos 3 - pasmo Ku - wiązka Ukraine
Mapa pokrycia Amos 7 - pasmo Ku - Middle East
Mapa pokrycia Amos 7 - pasmo Ku - wiązka CEE
Mapa pokrycia Amos 7 - pasmo Ku - wiązka PanEurope
Mapa pokrycia Amos 7 - pasmo Ku - wiązka Southern Africa

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Uchwyt do krokwi pod rynnę

Uchwyt do krokwi pod rynnę

189 zł Więcej...

Przepust dachowy średnicy 48mm

Przepust dachowy do kabli średnicy 48mm

89 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 1,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 1,0m w wersji v2.1 dla...

59 zł Więcej...