W telewizji TVN wyemitowany zostanie premierowo polski film dokumentalny „NATO. Artykuł 5”, który został wyprodukowany na zlecenie TVN (Warner Bros. Discovery) z okazji 25. rocznicy wstąpienia Polski do NATO. Film jest również dostępny w serwisach VOD TVN24 Go i Player.
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Film „NATO. Artykuł 5” wyemitowany zostanie premierowo we wtorek, 12 marca br. o godzinie 23:40 w telewizji TVN. Ten dokumentalny film powstał z okazji 25. rocznicy wstąpienia Polski do Paktu Północnoatlantyckiego. 25 lat temu Polska zyskała ogromną szansę na modernizację armii, wzmocnienie demokracji i odcięcie się raz na zawsze od wschodniego mocarstwa. Czy tę szansę wykorzystaliśmy? Jak zapowiada nadawca, film ten to historia wejścia Polski do North Atlantic Treaty Organization (NATO) i obraz zmian jakie zachodziły w kraju oczami bohaterów tamtych wydarzeń: Lecha Wałęsy, Aleksandra Kwaśniewskiego, Jerzego Buzka czy Jerzego Koźmińskiego.
12 marca 1999 w amerykańskim stanie Missouri Polska, Czechy i Węgry stały się oficjalnymi członkami North Atlantic Treaty Organization. Film dokumentalny „NATO. Artykuł 5” ukazuje proces, jaki Polska przeszła, by dołączyć do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Lech Wałęsa dzielił się swoimi doświadczeniami, jak przekonał Borysa Jelcyna do zgody na członkostwo Polski w NATO. Według Aleksandra Kwaśniewskiego, wstąpienie naszego kraju w struktury było niezwykłym osiągnięciem. Kluczowe role w tym procesie odegrali Zbigniew Brzezinski i Jan Nowak Jeziorański, a także ówczesny amerykański prezydent Bill Clinton oraz jego sekretarz stanu Madeleine Albright. W dokumencie „NATO. Artykuł 5” wspomniano, że w momencie dołączenia do North Atlantic Treaty Organization, Polska miała niskie poczucie wartości jako armia, wręcz byliśmy „zakompleksieni”. Obecnie, dzięki wspólnym ćwiczeniom i standaryzacji procedur oraz sprzętu, siły NATO mogą funkcjonować jako dobrze skoordynowana armia. Warto zauważyć, że pierwsze użycie artykułu 5 miało miejsce po ataku Al-Kaidy na World Trade Center w Nowym Jorku 11 września 2021 roku. Wówczas polscy żołnierze zostali wysłani do Afganistanu w ramach operacji solidarnościowej NATO. Polscy żołnierze, często ryzykując własne życie, brali udział w misjach również w Kosowie, Bośni czy Iraku.
Jak możemy przeczytać na stronie internetowej Paktu Północnoatlantyckiego, North Atlantic Treaty Organization kieruje się zasadą, zgodnie z którą atak skierowany przeciwko jednemu lub kilku państwom członkowskim jest uznawany za atak wymierzony w cały sojusz. Jest to zasada zbiorowej samoobrony określona w artykule 5 „Traktatu Waszyngtońskiego”. Dotychczas artykuł 5 został wykorzystany tylko raz - w odpowiedzi na ataki terrorystyczne, które miały miejsce w Stanach Zjednoczonych Ameryki 11 września 2001 roku.
Reżyserem filmu „NATO. Artykuł 5” jest Paweł Kwiatkowski, autorem scenariusza Artur Molęda, za montaż odpowiadał Marek Jabłoński, a za zdjęcia Michał Stajniak, Filip Drożdż i Nicolas Villegas. W dokumentalnym filmie wystąpili Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski, Jerzy Buzek, Radosław Sikorski, Władysław Kosiniak-Kamysz, Jerzy Koźmiński, Marek Brzezinski, Antoni Dudek, Wiesław Kukuła, Mieczysław Bieniek, John S. Kolasheski, Adam Joks, Grzegorz Kaliciak, Maciej Korowaj i Przemysław Wójtowicz.
Dodajmy, że premiera filmu „NATO. Artykuł 5” w telewizji TVN będzie miała miejsce w 25. rocznicę wejścia Polski do Paktu Północnoatlantyckiego.
„NATO. Artykuł 5” - emisja we wtorek, 12 marca 2024 roku o godz. 23:40 w TVN.
reklama
Materiał chroniony prawem
autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.