reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

„Mam zamek” w Canal+ Domo

dodano: 2024-07-04 13:46
autor: Jan Borejko | źródło: CANAL+

Mam zamek Dwór w Dańkowie CANAL+ Polska W nowej serii dokumentalnej „Mam zamek” dziennikarz i historyk, Michał Wójcik, odwiedza wyjątkowe historyczne siedziby polskich rodów i spotyka się z ich właścicielami. Tylko nieliczne przetrwały wojnę i czasy Polskiego Gospodarstwa Rolnego. Gdzie można oglądać „Mam zamek”?

Pałac w Patrykozach, fot. CANAL+ Polska
Pałac w Patrykozach CANAL+ Polska Mam zamek


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

„Mam zamek” - nowa produkcja oryginalna CANAL+

Michał Wójcik odwiedza właścicieli polskich zamków, pałaców i dworów, którzy przywracają dawny blask zaniedbanym zabytkom. Od Podlasia, przez Dolny Śląsk po Kaszuby. W nowej produkcji oryginalnej CANAL+ zobaczymy 8 okazałych rezydencji i poznamy ich burzliwe dzieje. Spotkamy ludzi, którzy nie szczędzą sił i środków, by wyremontować podupadłe perełki dawnej architektury. Niektórzy są na początku tej drogi, inni kroczą nią od dawna. Jakie mają pomysły na utrzymanie swych okazałych budowli? I jak to jest mieć zamek?

W programie dowiadujemy się, jak wyglądają teraz polskie zamki, pałace i dwory: po renowacji, pod czułą opieką osób, które podjęły się tego trudnego zadania. Poznajemy przeszłość budynków i dalsze plany utrzymania ich świetności.

„Mam zamek” - opisy odcinków:

Odc. 1: Pałac w Patrykozach, czyli historia ze szczęśliwym zakończeniem
Maurycy Zając, warszawski kolekcjoner antyków, szukał miejsca dla swojej bogatej kolekcji. Przypadkiem trafił na artykuł o zaniedbanym zabytku i tak to się zaczęło. Dziś neogotycki pałac w Patrykozach, zwany perłą Podlasia, cieszy oko fantazyjną bryłą, odrestaurowanymi wnętrzami i bogatym wyposażeniem.
 
Pałac w Patrykozach, fot. CANAL+ Polska
Pałac w Patrykozach, fot. CANAL+ Polska

Odc. 2: Zamek Sarny w Ścinawce Górnej
Martin Sobczyk, korespondent dziennika Wall Street Journal, odwiedził Zamek Sarny jako dziennikarz. Wpadł wtedy na pomysł, aby założyć fundację i wraz z kolegami kupić i uratować niszczejący zabytek. I tak zaczęła się ta trwająca już ponad 10 lat przygoda z odnawianiem ogromnego założenia pałacowo-parkowego wraz z zabudowaniami folwarcznymi i barokową kaplicą.

Odc. 3: Dwór w Dańkowie
Xawery Wolski wrócił do Polski po 35 latach życia na emigracji. Zamieszkał w rodzinnym dworze w Dańkowie, odkupionym przez rodziców od Skarbu Państwa. Do Dańkowa zjechały rzeźby artysty i cała posiadłość została zamieniona w wielką ekspozycję. Docelowo dwór ma być także miejscem pracy twórczej dla artystów.

Odc. 4: Pałac w Guzowie
Pałac w Guzowie zachwyca elegancką bryłą, przywodzącą na myśl zamki nad Loarą, i odrestaurowanymi z pietyzmem detalami. Michał Sobański i Izabela Ponińska od 20 lat prowadzą projekt przywrócenia pałacowi i jego otoczeniu blasku sprzed lat. To ogromne przedsięwzięcie nie miałoby szansy powodzenia, gdyby nie determinacja właścicieli.

Odc. 5: Pałac Stu Pokoi w Rozkochowie
Grzegorz Wnęk zakochał się w tym miejscu, kiedy natrafił na ofertę sprzedaży pałacu w katalogu. Podczas wizyty w Rozkochowie nie przeraziły go ani stan budynku, ani ilość pracy, jaką trzeba włożyć w jego restaurację. Do tej pory udało się przygotować pełną dokumentację, pozwalającą na rozpoczęcie prac remontowych. Tymczasem w pałacu odbywają się liczne wydarzenia kulturalne.

Odc. 6: Pałac Poborowo podniesiony z ruin przez Czesława Langa
Po zakończeniu kariery kolarskiej Czesław Lang osiadł w dworze w Barnowie na Kaszubach. Pałac w Poborowie należał do majątku, który dokupił głównie ze względu na folwark, będący dziś częścią ekologicznego gospodarstwa, drugiej, obok kolarstwa, pasji właściciela. A że pan Czesław ma słabość do ratowania zabytków, a jego żona zakochała się w tym miejscu, pałac w Poborowie dostał drugie życie.

Odc. 7: Pałac Struga i Święty Graal
Agnieszka i Krzysztof porzucili Warszawę, aby ratować wielki, zaniedbany pałac we wsi Struga na Dolnym Śląsku. Spełnianie marzeń i wielka przygoda trwa już 20 lat. Prace remontowe stopniowo posuwają się naprzód, ale kilka lat temu wszystko stanęło na głowie z powodu niezwykłego odkrycia...

Odc. 8: Pałac Mańkowskich i dobry duch Antoniny Chłapowskiej
Jerzy Mańkowski odzyskał rodzinny pałac w Brodnicy Śremskiej w 1998 roku. Dzięki opiece praprababki Antoniny, której duch jakoby czuwa zarówno nad tym miejscem, jak i osobą właściciela, pałac funkcjonuje jako miejsce spotkań, konferencji, sympozjów i zjazdów. Pana Jerzego odwiedza wiele ciekawych osób ze świata kultury, polityki i biznesu.

Gdzie oglądać „Mam zamek”?

„Mam zamek” miał już swoją premier w kwietniu na kanałach CANAL+ Family i Planete+. Teraz będą go mogli obejrzeć widzowie CANAL+ Domo. Premierowe odcinki będą dostępne od 20 lipca co sobotę o godz. 18:00. Serię można też oglądać na platformie streamingowej CANAL+ online.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje stacji TV i VOD


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum AX LION NS H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

109 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO rev.2 HEVC

Vu+ ZERO rev.2 - najnowszy odbiornik Vu+ na Linuksie z...

385 zł Więcej...

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

449 zł Więcej...