Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W ramach planowanej reformy radiofonii i telewizji publicznej jest zapewnienie nowoczesnego nadawania publicznego, które obejmie całe społeczeństwo w Niemczech. Jak stwierdza dokument - emisja musi być wzmocniona jakościowo i ograniczona ilościowo.
Tak więc projekt ustawy w odniesieniu do
Tagesschau24,
Phoenix,
ARD-alpha i
ZDFinfo stwierdza, że w przyszłości
ARD i
ZDF powinny utrzymać tylko 1 kanał lub 2 kanały zamiast dotychczasowych 4 i skoncentrować się na informacjach, edukacji i dokumentach. Projekt nie narzuca w jaki sposób ma to być wykonane, pozostawiając politykę zmian samym nadawcom publicznym.
Nadal ma być dostępna oferta dla dzieci i młodzieży, a więc kanał
KiKA pozostałby nienaruszony. W przypadku grupy wiekowej 30+ pojawia się sugestia, czy istnieje zapotrzebowanie na niezależną ofertę linearną. To stawia przyszłość kanałów
One i
ZDFneo w ich obecnym kształcie pod znakiem zapytania.
W planowanej reformie opisano też
"ścieżkę" przejścia do oferty wyłącznie internetowej, która wyznacza 1 stycznia 2033 roku jako bezwzględną datę kończącą nadawanie linearne. Z programów linearnych należy zrezygnować, jeżeli biblioteka multimedialna będzie dominująca w zamierzonej grupie docelowej. Jednak dokładna definicja również i tutaj pozostaje otwarta.
Jeśli chodzi o kanały kulturalne, to niemieccy politycy pokładają swoje nadzieje przede wszystkim w
Arte. Wówczas treści tworzone dla
3sat znalazłyby nowe schronienie.
Komisja Radiofonii i Telewizji (Rundfunkkommission) popiera ideę europejskiej oferty, która przewiduje dalszy rozwój
Arte. Dlatego też, jeżeli
Arte będzie chciało odgrywać bardziej europejską rolę, wykraczając poza czysto francusko-niemiecką współpracę, to taka możliwość będzie dostępna w porozumieniu z partnerami europejskimi.
Projekt przewiduje zauważalne zmiany w programach radiowych ARD. Liczba stacji radiowych przypadająca na jednego nadawcę w kraju związkowym nie powinna przekraczać 4. Ponadto prawo zakłada, że dany nadawca może prowadzić dodatkową stację na 6 mln mieszkańców, co ma uwzględnić wymagania nadawców wielostanowych. W każdym razie podziały regionalne powinny zostać nienaruszone. W porównaniu do obecnych 69 stacji radiowych, zmiany mogą skutkować redukcją do zaledwie 53 stacji.
Materiał chroniony prawem
autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.