reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

TVP Sport HD na IO z DVB-T?

dodano: 2008-03-07 13:43 | aktualizacja: 2008-03-07 16:10
autor: Janusz Sulisz | źródło: wirtualnemedia.pl/infł. wl.

TVP Sport Potwierdzają się nieoficjalne informacje, że Telewizja Polska jednak zdecyduje się na uruchomienie kanału TVP Sport w jakości HD na Igrzyska Olimpijskie w Pekinie. Prawdopodobnie emisja TVP Sport HD zostanie zrealizowana tylko z testowych nadajników DVB-T, które obsługuje TP Emitel w Warszawie, Krakowie i Śremie.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Osobny kanał TVP Sport HD, podobnie jak TVP Sport (w SD) nie może być nadawany w wersji FTA (niekodowany) z satelity Astra - 19,2E lub Eutelsat W3A - 7E ze względu na prawa do transmisji tylko na teren Europy. TVP nie bardzo też może zakodować ten sygnał w wysokiej rozdzielczości HDTV, bo nie wybrano jeszcze nowego systemu dostępu warunkowego, chyba że w NDS. Dopiero będzie ogłoszony przetarg na nowy system kodowania, z którego TVP będzie korzystać w przyszłości.

Zresztą kto by to miał kodowane transmisje z TVP Sport HD odbierać? Nie byłoby kart i sieci sprzedaży, więc wszystko jest zbyt późno, a szkoda, bo TVP mogła lepiej wykorzystać nadarzającą się okazję i transpondery Astry. Dlatego najrozsądniejszym sposobem będzie emisja testowa TVP Sport HD z nadajników DVB-T w MPEG-4. Tylko szkoda, że będzie to możliwe z 3-4 nadajników TP Emitela (lokalnie, a nie ogólnopolsko) oraz, że może być problem z zakupem taniego odbiornika DVB-T do odbioru HDTV.

Robert Korzeniowski, dyrektor TVP Sport i pełnomocnik zarządu TVP ds. wdrażania formatu HD, potwierdził, że ma to być oddzielny kanał w HD, który co niezmiernie istotne nie zostanie zamknięty po Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie. Miałyby tam pojawić się inne transmisje sportowe na żywo do których prawa ma Telewizja Polska, np.: Ekstraliga Żużlowa, piłka ręczna i inne dyscypliny. Na potrzeby kanału TVP Sport HD zostanie zakupiony odpowiedni wóz transmisyjny HD.

Jeśli TVP faktycznie uruchomi taki kanał przed IO, to wyraźnie wzrośnie zainteresowanie cyfrową telewizją naziemną DVB-T, ale pod jednym warunkiem, że programy informacyjne przestaną lamentować o końcu abonamentu RTV, a zaczną wreszcie informować społeczeństwo o cyfryzacji kraju, o nowym kanale w jakości HDTV, o zaletach cyfrowego odbioru, zamiast analogowego, co to jest DVB-T i HDTV itd.

Na razie TVP testuje z nadajników DVB-T emisję swoich kanałów(w tym TVP Sport) w AC3 (cyfrowa fonia), ale problem polega na tym, że jest tylko ścieżka AC3, podczas gdy nie ma zwykłego stereo, co utrudnia odbiór części odbiorców.

TVP Sport w jakości SD (bardzo marnej i gorszej niż z DVB-T) jest też na kanale 63 w nboxach HDTV. Na razie nie ma informacji, że wersja TVP Sport HD miałaby pojawić się z telewizji n, ale wydaje się to nieprawdopodobne.

Nie należy się też specjalnie martwić o odbiorniki HD/DVB-T w MPEG-4, bo już pojawiły się pierwsze egzemplarze kilku firm, a ich cena błyskawicznie spadnie. Już teraz mogą kosztować w granicach 600-700zł. Mają wyjście HDMI, 2 złącza Scart i cyfrowej fonii RCA. Wkrótce powinny pojawić się też pierwsze odbiorniki combo HDTV (DVB-S i DVB-T), jednak nie będą już tak tanie.

Jeden z odbiorników HD/DVB-T marki Thomson DTI2011 opisujemy w marcowym wydaniu SAT Kuriera 3/2008, który będzie z drukarni 13 marca 2008. Warto zapoznać się z krótkim opisem.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TVP


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Uchwyt masztu do krokwi

uchwyt masztu do krokwi

130 zł Więcej...

Miernik Spacetronik STC-33 Combo DVB-S2/T2/C

Miernik, do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2 naziemnych DVB-T/T2...

569 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

799 zł Więcej...