reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

TRIAX DVB65S

dodano: 2000-12-22 16:41 | aktualizacja: 2000-12-22 16:41
autor: Leszek WRONA | źródło:

Test cyfrowego odbiornika CI z wbudowanym Viaccess - TRIAX DVB65SProsimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
FUNKCJE GRAFIKI EKRANOWEJ

Grafika ekranowa TRIAXA została opracowana w kilkunastu wersjach językowych (w testowanym egzemplarzu brak wersji polskiej)

Naciśnięcie przycisku MENU pilota uruchamia pierwszą tablicę na której umieszczono podstawowe funkcje rozwijające się w kolejne podpunkty. Dwa pierwsze - TV Programs i Radio Programs posiadają identyczne podpunkty służące do sortowania zaprogramowanych kanałów, blokowania dostępu do wybranych programów hasłem i przenoszenia kanałów na listę główną. Dodatkowy podpunkt EPG zapewnia uruchomienie elektronicznego informatora o audycjach dla 30 wybranych kanałów. Trzeci punkt głównego MENU - Search wraz z wszystkimi podpunktami przeznaczony jest do szukania kanałów na różnych satelitach. Dostępne podpunkty to w kolejności:

All - szukanie wszystkich kanałów telewizyjnych i radiowych z kilku (maksymalnie czterech) wybranych satelitów jednocześnie

Satellite - szukanie wszystkich kanałów z wybranego, lecz jednego satelity

Transponder - szukanie wszystkich kanałów z wybranego transpondera

Program - szukanie jednego wybranego programu.

Kolejny punkt głównego MENU - Setting pozwala ustawić wszystkie podstawowe parametry pracy odbiornika i zawiera 7 podpunktów:

1. Change PIN - wprowadzenie i zmiana hasła blokującego dostęp do wybranych kanałów

2. Basic Settings - ustawienie przesunięcia czasowego w stosunku do czasu GMT, nazwy kraju, uruchomienie blokady rodzicielskiej oraz aktywowanie złącza Link

3. Audio/Video Settings - zmiana formatu ekranu 4:3 na 16:9, wybór podstawowego języka fonii (17 wersji do wyboru), ustawienie kanału wyjściowego modulatora (21-69 kanał), ustawienie sygnału wizyjnego na złączu SCART (CVBS, RGB, S-VHS), załączenie napisów.

4. LNB Settings - ustawienie parametrów konwertera dla danego satelity, wybór sygnału sterującego DiSEqC, podwyższenie napięcia na konwerter o 1V

5. System Configuration - podstawowe dane o oprogramowaniu odbiornika

6. Commone Interface - informacje o zainstalowanych modułach dostępu warunkowego

7. Factory Settings - kasowanie całej pamięci odbiornika, kasowanie wszystkich kanałów, ustawienia parametrów kanału serwisowego, ustawienia modemu telefonicznego.

PROGRAMOWANIE I OBSŁUGA TUNERA

Triax DVB 65S jest odbiornikiem, jakby trochę nietypowym w programowaniu i obsłudze. Fabrycznie zaprogramowany został kanałami z satelitów Syrius, Thor i Intelsat 707, co świadczy o przeznaczeniu na rynek skandynawski. Polski użytkownik tego tunera (preferujący Astrę i Hot Birda) powinien na początku programowania skorzystać z funkcji - kasowanie wszystkich kanałów (Delete All Programs) i programowanie rozpocząć od wyboru satelitów oraz ustawień parametrów konwerterów. Triax bardzo dobrze współpracuje w konfiguracji z kilkoma konwerterami (maksymalnie czterema) tudzież tylko dwoma na Astrę i Hot Birda. Gorzej, jeśli mamy antenę obrotową i chcemy zaprogramować kanały z kilku satelitów automatyczną funkcją Search - Satellite. Wtedy jedną z możliwych metod jest programowanie transponder po transponderze. Metoda automatycznego szukania programów (jednocześnie z kilku satelitów) jak już wspomniałem musi być poprzedzona odpowiednią konfiguracją i wyborem satelitów w MENU LNB Settings, polegająca na umieszczeniu nazw 4 satelitów obok odpowiednich oznaczeń charakteryzujących sygnały przełączające DiSEqC. Oprócz sygnału DiSEqC każdy satelita ma przyporządkowane parametry konwertera, które ukryte są za określeniem Proceed. Punkt ten po rozwinięciu w kolejne MENU pozwala ustalić dolny i górny oscylator, częstotliwość graniczną dla obu pasm oraz parametry transpondera testowego. Transponder testowy pomocny jest podczas ustawiania anteny i konwertera, gdyż widoczny jest w postaci sygnału u dołu ekranu. Jeśli nasza antena ma dwa konwertery ograniczamy się do ustalenia tylko dwóch pierwszych satelitów z listy.

Automatyczne programowanie funkcją All polega na przeszukiwaniu (przez odbiornik) satelitów w kolejności takiej jak zostały ustawione w MENU LNB Settings. Dla przełączenia konwerterów, pomiędzy jednym a drugim satelitą, podawany jest odpowiedni sygnał DiSEqC. Jeżeli zastosowano w układzie przełącznik DiSEqC4x1 to można w ten sposób zaprogramować jednocześnie wszystkie kanały z 4 satelitów. Takie programowanie trwa oczywiście kilkadziesiąt minut w zależności od tego, jakie zostały wybrane satelity. Podczas testów Triaxa zaprogramowanie Astry trwało 13 minut, a Hot Birda 17. Odbiornik przeszukuje danego satelitę nie na zasadzie skanowania częstotliwości, ale szukając zapisanych w pamięci transponderów. Kanały posiadające parametry inne niż te w pamięci fabrycznej trzeba doprogramować ręcznie funkcją Search Transponder lub Search Program. Podobnie, gdy dany satelita nie występuje w ogóle w spisie, jak np. Eutelsat W2 i W3. Takie satelity można zaprogramować tylko transponder po transponderze funkcją Search Transponder. Proces szukania programów widoczny jest na ekranie, jako procentowa skala czasu, który upływa do końca programowania. Nie widoczne są niestety nazwy szukanych kanałów, a dopiero po zakończeniu całej procedury programowania można je odczytać na dwóch listach - TV i Radio. Obie listy mieszczą maksymalnie 4000 programów uporządkowanych bukietami. Na końcu każdej z list (pod nazwą Other) odbiornik umieszcza programy, które nie są przyporządkowane do jakiegokolwiek pakietu. Obok nazwy programu widać pozycję satelitarną oraz symbol klucza określający kanał kodowany. Brak numeracji kanałów, utrudnia odszukanie właściwego, szczególnie gdy lista jest długa. Samo zaprogramowanie przez odbiornik kanałów na listy TV Programs i Radio Programs nie oznacza jeszcze, że możemy je odbierać. Dodatkową czynnością, którą musimy wykonać, to przeniesienie wybranych kanałów na listę główną. Mieści się tu już tylko 999 programów: telewizyjnych i radiowych. Przenoszone są one tu funkcją Select dostępną z poziomu MUNU TV Programs i Radio Programs. Lista główna dostępna jest przyciskiem LIST na pilocie. Programy zgromadzone na niej można dowolnie układać i blokować hasłem bez możliwości zmiany nazw. Jeśli po zaprogramowaniu odbiornika i przeniesieniu wybranych kanałów na główną listę, zmienimy satelity na inne w konfiguracji LNB Settings, skasujemy jednocześnie całą listę. Nazwy ich pozostaną jedynie w MENU TV/Radio Programs, ale samych programów nie będzie można odebrać.

OCENA PRACY ODBIORNIKA TRIAX 65S

Zaprogramowany TRIAX sprawuje się bez zarzutów. Odbiera zarówno kanały MCPC, jak i bardzo słabe SCPC, np. VIVA POLSKA. Dobrze rozbudowane jest MENU informacyjne kanałów, w którym można znaleźć między innymi wartości PID teletekstu oraz parametr Service ID. Ładnie i czytelnie przedstawia się EPG, chociaż przekazuje informacje tylko dla wybranych w MENU 30 programów i dotyczy aktualnej, poprzedniej i następnej audycji. Dodatkowo w MENU EPG można wybrać kategorię kanału oraz ustawić TIMER. Współpraca odbiornika z modułami dostępu i kartami (na płatne pakiety) odbywa się bez zarzutu. Odbiór programów z pakietów Wizja TV i CYFRA+ cechuje wysoka jakość i szybka reakcja na komendy z pilota przy przełączaniu kanałów. Odbiornik doskonale pracuje w konfiguracji z kilkoma konwerterami, ale nie polecałbym go do anten obrotowych. Ogromnym atutem odbiornika jest, jak na tuner z Common Interfacem i wbudowanym systemem Viaccess, stosunkowo niska cena. Szczególnie polecany dla użytkowników bazujących na programach z satelitów ASTRA i HOT BIRD.

TRIAX DVB65S to odbiornik produkowany w Niemczech przez TECHNISATA na zlecenie duńskiej firmy TRIAX.

P.S. Obecnie sprzedawane wersje odbiornika TRIAX (DVB 65S i 63S) posiadają grafikę ekranową w polskiej wersji językowej.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Produkty - testy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

539 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-6986 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem i testerem optycznym

Miernik Satlink ST-6986 do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, naziemnych...

1 690 zł Więcej...

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

369 zł Więcej...