reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Od 5 marca „Czy Bóg istnieje?” w BBC Knowledge

dodano: 2012-03-05 12:33 | aktualizacja: 2012-03-05 12:37
autor: Anita Dąbek | źródło: BBC

BBC Knowledge BBC Knowledge zaprasza do obejrzenia nowego bloku tematycznego, w którym poruszymy temat jednej z najstarszych kwestii filozoficznych w historii ludzkości. Od 5 marca 2012 roku przez trzy kolejne tygodnie, w każdy poniedziałek, wtorek i środę, zaprezentujemy szeroki przekrój aktualnych, inteligentnych i dających do myślenia pozycji, w których znani teologowie, naukowcy i humaniści, tacy jak między innymi Richard Dawkins, profesor Robert Beckford i profesor Robert Winston zaprezentują swoje argumenty za i przeciwko istnieniu Boga.



Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
BBC Knowledge, które nie ustaje w odkrywaniu i stawianiu najważniejszych pytań dotyczących życia, z przyjemnością informuje, że po raz pierwszy nawiązaliśmy współpracę z polskim publicystą i komentatorem, Jackiem Żakowskim. Przygotuje on wstęp do każdego z programów, opowiadając o najważniejszych, poruszanych w nim tematach i o ich miejscu w ogólnym kontekście całej naszej serii.

– Pierwsza część cyklu to poniedziałkowe wieczory z argumentami przeciwko istnieniu Boga –

Korzenie zła? (2 x 60 min.)
Poniedziałek, 5 marca 2012, godz. 22.00
Poniedziałek, 12 marca 2012, godz. 22.00

Wprowadzenie
Dokumentalna seria napisana i prowadzona przez  ateistę, biologa ewolucyjnego, autora książki „Samolubny gen”, profesora Richarda Dawkinsa, otwiera cykl Czy Bóg istnieje?  przedstawiając argumenty przeciwko istnieniu Boga i konfrontując je
z wieloma wierzeniami religijnymi.

Opis programu
W dwuczęściowym dokumencie profesor Richard Dawkins wyrusza w osobistą i bardzo kontrowersyjną podróż, by pokazać, że religia jest źródłem wszelkiego zła na świecie. Ten mocno autorski film oskarża trzy główne religie: chrześcijaństwo, islam i judaizm o wiarę w rzeczy sprzeczne z nauką, molestowanie psychiczne i indoktrynację dzieci oraz ograniczanie zdolności umysłu do rozumienia i pojmowania świata.
W pierwszej części pt. Bóg urojony Richard Dawkins odwiedza Bliski Wschód i amerykański „Pas Biblijny”, by zaprezentować zasadnicze różnice między religią i nauką. Dowodzi, że XXI wiek powinien być epoką rozumu, ale wiara religijna dusi postęp i jesteśmy zagrożeni przez jej rozkwit, bowiem tolerancja dla irracjonalnego myślenia jest pożywką dla rozwoju ekstremizmu, podziałów i terroru.
W części drugiej pt. Wirus wiary Dawkins opisuje, w jaki sposób religie działają niczym wirus, atakując młodych ludzi. Na świecie powstaje coraz więcej szkół religijnych, co jego zdaniem wzbudza obawy dotyczące wpływu największych religii na całe społeczeństwo. Pokazuje jak edukacja religijna wpaja naszym dzieciom ewidentne nieprawdy i pozbawione elastyczności zasady moralne. Bada, w jaki sposób rozwija się fundamentalizm w obrębie trzech wielkich religii, ze szczególnym uwzględnieniem wzrostu wpływów neokonserwatywnego ewangelikalizmu
w Stanach Zjednoczonych, dzisiejszym jedynym supermocarstwie i co to może oznaczać dla przyszłości świata. Przekonuje, że korzenie ludzkiej moralności tkwią w naszej ewolucyjnej przeszłości, a nie w świętych posągach, które w rzeczywistości prezentują Boga jako najbardziej nieprzyjemną postać w całej historii literatury.
Opinie prasy na temat   „Korzeni zła?”
„... jego potyczki z przedstawicielami różnych religii są bardzo zadziorne.” Radio Times
 „ ... Dawkins odważnie przedstawia swój punkt widzenia tym, którzy najmniej mają ochotę go słuchać.” Daily Telegraph


– Wtorkowe wieczory prezentujące argumenty za istnieniem Boga –

Historia Boga
Wtorek, 6 marca 2012, godz. 22.00
Wtorek, 13 marca 2012, godz. 22.00
Wtorek, 20 marca 2012, godz.22.00

Wprowadzenie
Lekarz, znany naukowiec i zdobywca nagrody BAFTA, profesor Robert Winston, zada nam pytanie kim jesteśmy, skąd przyszliśmy, dokąd zmierzamy i co stanie się z nami po śmierci. W tej osobistej wyprawie, dowodzi istnienia Boga i tego, że nauka i religia mogą wspólnie egzystować.

Opis programu
Ten niezwykły, trzycześciowy serial w niczym nie przypomina typowych programów religijnych. Wyruszymy w podróż przez kontynenty, kultury i epoki, badając nabardziej niezwykłe aspekty ludzkich zachowań. W jaki sposób wiara w Boga uczyniła nas takimi, jakimi jesteśmy? Jakie miejsce zajmuje dziś Bóg w naszym życiu? W jaki sposób istnienie Boga wyraża się we współczesnym świecie?
Ze swoim szerokim spojrzeniem i odważnym podejściem, Historia Boga przedstawia nam świeże spojrzenie na najstarszą opowieść na świecie. Zobaczymy jak każda
z cywilizacji została zbudowana na wierze w siłę wyższą, określającą skąd pochodzimy
i kim jesteśmy. Widzów programu na pewno zainteresuje argumentacja profesora Roberta Winstona, twierdzącego, że nauka i religia mogą wspólnie egzystować oraz że nie możemy mieć pewności, iż Bóg nie istnieje.

Opinie prasy na temat Historii Boga:
„... wspaniały serial. Profesor Robert Winston jest doskonałym przewodnikiem.” Sunday Express
„...w czasach, gdy religia jest często obwiniana za tworzenie podziałów między społeczeństwami i krajami, dobrze jest przekonać się, co łączy wyznawców wszystkich wiar.” Dialy Express


– Środowe wieczory to obiektywne spojrzenie na naukę i religię –

Kim naprawdę był Jezus?
Środa, 7 marca, godz. 22.00
Środa, 14 marca, godz. 22.00

Wprowadzenie
Ten dwuczęściowy program pokazuje,
w jaki sposób Jezus stał się kluczową postacią największej religii świata, a jego autor, znany teolog Robert Beckford, odnajduje echa historii Jezusa pośród innych najważniejszych religii.

Opis programu
W pierwszym odcinku, znany teolog i oddany chrześcijanin, Robert Beckford, tropi niezwykłe podobieństwa w historiach życia Jezusa i innych znanych religijnych postaci, takich jak Horus, Mitra, Kriszna i Budda. Kto został cudownie poczęty i narodził się z dziewicy? Przy czyich narodzinach obecne były anioły, mędrcy i pasterze, a nowonarodzony otrzymał podarunki? Brzmi to jak znana chrześcijanom historia Jezusa, ale Beckford pokaże nam, że to także opowieść
o hinduskim bóstwie, Krisznie.

Inny człowiek, także narodzony w cudowny sposób i odwiedzony przez mędrców z darami, rozpoczął swoje nauczanie, gdy miał „około trzydziestki” i dokonywał cudów, chodząc po wodzie
i karmiąc pięciuset ludzi z „małego kosza z ciastkami”. Beckford pokaże nam, że to epizody
z życia Buddy. Istnieją inne dawne wierzenia, w których pojawiają się motywy historii Jezusa, jak w opowieściach o pradawnych egipskich bóstwach – Ozyrysie, Izydzie i Horusie, którzy zmartwychwstali i narodzili się na nowo, oraz w historii faraona Echnatona, który odrzucił wiarę we wszystkich innych bogów, z wyjątkiem jednego – Atona.
W drugiej części śledztwa Beckforda poznamy zasadnicze różnice w postrzeganiu postaci Jezusa przez chrześcijaństwo, judaizm i islam. W judaizmie widziano w nim charyzmatycznego nauczyciela, uzdrowiciela i proroka, ale także zwykłego iluzjonistę i niebezpiecznego heretyka. Ile było w tym oczernianiu reakcji na rosnący pośród chrześcijan antysemityzm? I dlaczego kult Jezusa odrodził się w małych, żydowskich sektach, w których postrzegany był nawet jako Mesjasz?
W islamie, Jezus znany jako Isa, to bardzo ważna postać, choć jego historia i postrzeganie są zupełnie inne. Nie jest synem Boga, ale niezwykle ważnym prorokiem, ustępującym pozycją tylko Mahometowi. Dla muzułmanów jego życie dzieli się na dwa etapy: pierwszy, to prorok Izraela, drugi – to powrót jako naśladowca Mahometa, który będzie walczył z Antychrystem i pomoże muzułmanom sprawić, by na świecie zapanował islam.
Beckford zastanawia się, jak te wcielenia Jezusa łączą się ze sobą i w jaki sposób wszystkie te podobieństwa i różnice wydają się być korzeniami największych religii świata.


– W kolejny poniedziałkowy wieczór jeszcze jeden program prezentujący tezy przeciwko istnieniu Boga –

Zmagania Darwina
Poniedziałek, 19 marca 2012, godz. 22.00

Wprowadzenie
150 lat po powstaniu jednej z najbardziej wpływowych teorii naukowych, ten niezwykły dokument, nakręcony
w poruszającym stylu, rzuci światło na to, co myślał Darwin pisząc swoje dzieło
„O powstawaniu gatunków”.

Opis programu
Napisana w wiktoriańskiej Anglii, przez nerwowego i skrupulatnego autora, rozprawa
„O powstawaniu gatunków”, to książka, która zmieniła świat i wielka teoria, dość trudna
w lekturze.  Ale jej styl niewiele mówi o twórcy. Jego prywatne listy, pamiętniki i zapiski pokazują nam innego Darwina – niezwykle przyjaznego, zabawnego szczerego człowieka, pełnego ludzkich słabości, podekscytowanego i przybitego niepowodzeniami. Film ukazuje ponad siedemnaście lat, podczas których w jego umyśle stopniowo nabierała kształtu niezwykła teoria, przedstawiając wszystkie jego błędy i wątpliwości, prawie dzień po dniu.

Po raz pierwszy poznamy osobiste zapiski, niektóre dotychczas niewykorzystywane, by
w niezwykłym dramatyzowanym dokumencie ujrzeć historię rozwoju jednej z najważniejszych teorii naukowych wszechczasów. Poprzez drobne szczegóły codziennego życia i jego myśli, ujrzymy Darwina jako geniusza, a także pełnego pasji i emocji człowieka.

Film nakręcono w jego wiejskim domu w Kent. Historia rozpoczyna się w 1842 roku, gdy Darwin wprowadza się do niego z rodziną i zaczyna formułować swoje idee. Zobaczymy, jak powstawała jego rozprawa i jaką wywołała reakcję. Własne słowa Darwina pokażą nam jego żywe przemyślenia i targające nim wątpliwości, towarzyszące tworzeniu jego teorii. Poznamy osobiste obawy i lęki, które poprzez upływające lata ujawnią nam kulisy powstania jego dzieła. Film odtwarza każdą chwilę euforii i objawienia, gdy rozmyśla o wszystkim, od atoli koralowych, po mikroskopijne życie orchidei i pszczół. Jednocześnie przy każdej z tych kwestii, współcześni myśliciele – eksperci w kwestiach biografii Darwina, ewolucji i biologii, przedstawią nam współczesne spojrzenie na niezwykłą naturę tego człowieka, znaczenie jego idei i pokażą, jak łatwo zrozumieć jego zaangażowanie i popełnione przez niego błędy.
Prasa o Zmaganiach Darwina:
„Dzięki wspaniałym, szczegółowym faktom z życia Darwina, otrzymujemy niezwykłe spojrzenie na jego postać i pracę” - Guardian


– Środowe wieczory to obiektywne spojrzenie na naukę i religię –

Czy Darwin zabił Boga?
Środa, 21 marca 2012, godz. 22.00

Wprowadzenie
Wierzący w istnienie Boga anglikanin Conor Cunnigham wyjaśni nam, dlaczego jego zdaniem teoria Darwina i religia wcale nie kłócą się ze sobą.

Opis programu
Anglikanin, filozof i teolog Conor Cunninghan odkrywa tradycyjne chrześcijańskie myślenie
o powstaniu życia i pokazuje, jak w niezwykły sposób pasuje ono do teorii Darwina. Widzowie programu będę mogli przekonać, że nigdy nie oczekiwano, by chrześcijanie mieli rozumieć dosłownie stworzenie świata opisane w Księdze Rodzaju oraz że kreacjonizm to współczesny wymysł, anomalia nie mająca stojąca w sprzeczności z tradycyjnym chrześcijaństwem.
Według zagorzałego darwinisty, Richarda Dawkinsa, istnieje nie konflikt nie do pogodzenia pomiędzy teorią ewolucji i wiarą w Boga. W filmie Czy Darwin zabił Boga? Cunnigham przekonuje, że Dawkins się myli i jego zdaniem, nie jest to konflikt pomiędzy Darwinem i Bogiem. Problemem są sami ultradarwiniści, którzy zaprzeczają zasadom opracowanym przez samego Karola Darwina.
Dzięki obrazowym metaforom i swojej pasji do tematu, Cunnigham przedstawia złożone idee, tak, by były bardziej przystępne. Pokazuje także, w jaki sposób darwinowska wizja wszechświata rozwija nasze postrzeganie natury, pełnej cudów, a jednocześnie niezwykle zrozumiałej.  
To wizja naszego istnienia, która ani nie wspiera, ani nie neguje, zarówno ateizmu, jak i wiary.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.




Więcej z kategorii Propozycje stacji TV i VOD


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

239 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R 4K + Tuner DVB-T2 na USB

Homatics BOX R z adapterem DVB-T2 na USB-C to dobry...

399 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Plus 4K

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

559 zł Więcej...