reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Odbiorniki CI z wbudowanym Magic

dodano: 2002-11-24 15:35 | aktualizacja: 2002-11-24 15:35
autor: Janusz Sulisz | źródło:

Coraz więcej firm ma w swej ofercie odbiorniki z wbudowanym uniwersalnym modułem tzw. UCAS, który po załadowaniu oprogramowaniem typu PentaCrypt daje możliwość dekodowania kilku systemów, w tym Seca, Viaccess, Irdeto, BetaCrypt, Nagravision. W praktyce są to tunery 2xCI z wbudowanym na stałe modułem Magic lub Global.



Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Jednym z pierwszych odbiorników CI z wbudowanym UCAS, jakie testowaliśmy był Arnion, którego skrótowy opis jest poniżej.

Na wystawie SAT Expo 2002 2 Vicenzie pokazano odbiornik Hydra z UCAS. Ostatnio jest istny zalew takich tunerów, a w ofercie królują firmy z dwóch krajów, Anglii i Holandii. Wszystkie odbiorniki są produkcji koreańskiej (niektóre z tej samej fabryki, tylko pod inną marką i z drobnymi zmianami).

Znana londyńska firma Eurosat przedstawiła odbiornik MANAHATTAN Starlight 5900 z wbudowanym UCAS.

Równolegle inna firma sprzedająca głównie w Holandii, Włoszech, Hiszpanii i Anglii Fortec Star Europe zaprezentowała prawie identyczny odbiornik (inny panel i zmienione firmowe menu) FORTEC STAR FSMCI 6000.

Warto zajrzeć na strony Fortec:

  • Fortec z UCAS

    Firma Eureka Trading ma w swej ofercie odbiornik z UCAS o nazwie SONYSAT DVR7000, który w Wielkiej Brytanii i Holandii sprzedawany jest za około 280 GBP. Opis tego odbiornika będzie już wkrótce na naszych stronach i w drukowanej wersji magazynu SAT Kurier.



    Pamiętać przy tym należy, że moduł Magic CI bardzo podrożał ze względu na mniejsze ilości tych modułów na europejskim rynku. Moduł Magic v.1.03 (z hologramem) kosztuje nawet 180 GBP i ceny rosną (w Polsce 1050 zł bez programatora). Pojawiło się też wiele podróbek Magic CI. Tuner CI z UCAS tylko 280 GBP i jest tendencja spadkowa cen tych odbiorników, bo jest wielu dostawców.

    Wszystkie odbiorniki z UCAS, to klasyczne tunery z 2 kieszeniami na moduły CI, a w dodatkowej kieszenii dla kart można umieścić kartę, podobnie jak w Magic CI (oczywiście po załadowaniu oprogramowania PentaCrypt 1.09).

    OPIS ARNIONA z UCAS.

    Odbiornik cyfrowy Arnion 6410CI, to produkt koreański. Pozornie wydawać by się mogło, że to tylko klasyczny tuner cyfrowy z Common Interface. Faktycznie odbiornik Arniona ma otwieraną klapkę, za którą znaleźć można kieszenie dla dwóch modułów CI, ale obok jest też aktywna kieszeń na karty. I tu kryje się serce tego odbiornika, który z tego powodu może budzić wkrótce duże zainteresowanie. Bardziej zainteresowanym polecamy stronę internetową www.arnion-electronics.com

    PANEL PRZEDNI

    Odbiornik Arniona ma standardowy wystrój panela przedniego w kolorach czarnym i srebrzystym. Reszta obudowy oprócz panela tylnego jest srebrzysta. Przez cały panel przebiega czarny pasek obudowy za którym pośrodku jest czytelny, czteropozycyjny wyświetlacz w kolorze zielonym. W stanie czuwania na wyświetlaczu jest bieżący czas. Po lewej panela przedniego jest tylko jeden najważniejszy srebrzysty przycisk Stand by/On z czerwoną obwolutą.

    Po prawej od wyświetlacza umieszczono dwa srebrzyste przyciski - MENU i TV/Radio. Dalej w prawo na granicy koloroów obudowy (czarnego i srebrzystego) jest przycisk OK oraz wokół sterujący zmianą kanałów (góra/dół) i poziomem głośności (lewo/prawo). Wokół nich jest czerwonawa obwoluta wyróżniająca te przyciski. Sprawdziliśmy - większość funkcji w menu tunera można obsłużyć z panela bez używania pilota. Pod uchylną pokrywą są dwie kieszenie dla modułów CI i dwie kieszenie dla kart (w tym jedna, górna jest nieczynna). Dolna kieszeń, to właśnie czynna kieszeń uniwersalnego modułu, który wbudowano do Arniona. Pamiętać należy, że karty umieszcza się tam chipem na dół!

    PANEL TYLNY

    Panel tylny Arniona, to klasyka wśród odbiorników CI. Zawiera dwa złącza typu SCART (TV - dla telewizora, VCR - dla magnetowidu). Po lewej od złącz SCART wejście anteny naziemnej i wyjście z modulatora UHF (kanały 21-69 ustawiane w menu). Po prawej od SCART-ów jest 5 złącz CINCH (RCA): 0/12V, SPDIF (cyfrowe audio), L/P audio analogowe i video. Jest też złącze S-Video. Co interesujące, nie zapomniano o sterowaniu polaryzatorem mechanicznym np. dla pasma C. Nie brakuje też gniazda wejściowego i wyjściowego sygnału z konwertera oraz RS232C. Brakuje jedynie wyłącznika sieciowego.

    PILOT

    Pilot produkcji koreańskiej w jasnoszarej obudowie jest długi (20cm), ale lekki. Obudowa nieco śliska przez co niezbyt dobrze leży w dłoni. Rozmieszczenie przycisków jest zbyt rozległe przy szerokości pilota 5cm. Przyciski pilota są jednak doskonale opisane i cztery z nich kolorowe: Guide (czerwony), Text (zielony), Sub.T (żółty) i A.Mode (niebieski). Czerwony jest też przycisk Standby.

    Grafika ekranowa

    Po załączeniu odbiornika i przyciśnięciu Menu ukazuje się bardzo kolorowa grafika ekranowa, która barwami tęczy robi niezwykłe wrażenie.

    W Menu Arniona są cztery podstawowe działy oznaczone ikonami u góry ekranu: System, Install, Edit i CA Setup. Między tymi 4 działami w każdej chwili można przechodzić korzystając z przycisków lewo/prawo.

    W menu System jest siedem punktów OSD Setup, TV Settings, Time Settings, VCR Timer Settings, Master Reset, System Information i najbardziej interesujący - Data Transfer.

    W menu System należy najpierw ustawić wersję językową menu ekranowego Language w OSD Setup - standardowo jest angielska. Do wyboru są kolejno wersje: angielska, niemiecka, francuska, włoska, hiszpańska, portugalska, turecka, arabska, farsi, rosyjska, szwedzka, norweska, duńska i holenderska (niestety brak polskiej). W OSD Setup jest też zmiana przeźroczystości w procentach. Zatwierdzanie - STORE i OK.

    W Master Reset pojawia się komunikat ostrzegawczy na ekranie, że dane zostaną skasowane po przyciśnięciu OK -"This will erase all stored data and reset to default values. Press OK to continue or ESC to abort". Tuner wróci do ustawień fabrycznych.

    W menu System Information - informacje na temat wersji oprogramowania tunera. Testowaliśmy tuner z Boot Version 2.01, APPL Version 2.09 i CA Version 1.08.

    W menu Data Transfer jest tryb transferu danych do tunera (Transfer Mode). Do wyboru są: Application, Boot Loader, Radio picture, Menu picture, Channel data i TP data. Radio picture i Menu picture, to możliwość wymiany obrazka odpowiednio przy odbiorze programów radiowych oraz tła w menu. Channel data, to ładowanie listy kanałów.

    INSTALACJA

    W menu Install są cztery podpunkty: Antenna Settings, Channel Search, Favorite Channels, Parental Lock.

    W Antenna Settings konfiguruje się ustawienia anteny i konwertera. Tu ustawia się numer anteny i typ konwertera w LNB Type, najczęściej stosowanym jest Universal. Poniżej podaje się rodzaj zasilania dla konwertera w LNB Power. Do wyboru jest V/H, Off i Skew. W standardowej instalacji z konwerterem Universal należy wybrać V/H. Skew - gdy użytkownik korzysta z polaryzatora mechanicznego. W punkcie czwartym menu decyduje się o przełączaniu sygnałem DiSEqC (1-4, Mini A, Mini B, Off). Poniżej ustawienia 12V (Off, On). Przykład ustawienia w menu czterech konwerterów z przełącznikiem DiSEqC 4x1, aby wyszukać programy z czterech satelitów. Astra 1 jako Antenna 1 i DiSEqC 1. Antenna 2, to Hot Bird i DiSEqC 2 itd.

    CA SETUP

    W najbardziej istotnym menu tego odbiornika znaleźć można dwa punkty. W punkcie pierwszym Common Interface tuner zgłosił, że w kieszenii A jest ...PentaCrypt 1.09 mimo, że obie kieszenie CI były wolne! W jednej z wolnych kieszeni umieściliśmy moduł AstonCrypt CI 1.05 dla Seca-Mediaguard. Testowaliśmy też inne moduły CI. Drugi punkt menu CA SETUP opisany jako Embedded był ...niedostępny!

    Po wejściu do PentaCrypt pokazuje się ekran powitalny z trzema punktami znanymi z programowania uniwersalnych modułów CI typu Magic czy Universal. Są tam: Card Info, Settings i Prepare for loading. Oczywiście łatwo pojąć, że uniwersalny moduł zainstalowany w tunerze na stałe (nie można go wyjąć, bo układy CAM-u są na płycie!) można łatwo zaprogramować postępując identycznie, jak z Magic CI.

    Po umieszczeniu jakiejkolwiek karty w kieszeni uniwersalnego modułu w odbiorniku Arniona na środku ekranu pojawia się komunikat o inicjalizacji kieszenii A (Slot A: Initializing CAM). Niestety czasami trwa to zbyt długo! Odbiór kanałów kodowanych zależy od typu karty i systemu podobnie, jak dla Magic CI.

    WNIOSKI

    Podczas testów zdarzyło się wiele razy, że tuner Arniona zawieszał się przy próbie odbioru kodowanego kanału z pomocą uniwersalnego modułu. Niestety oryginalna karta Cyfry+ w Seca 2 nie pracowała wcale lub bardzo zrywało obraz (bez szans przy korzysatania z tej karty). Mimo tego jego działanie jest stabilne z innymi kartami, a wbudowany moduł bardzo kusi.

    Menu jest proste i przejrzyste. Bardzo łatwo można poruszać się po tym menu. Oprócz interesująco zorganizowanego programowania tunera i ładowania danych z komputera jest uniwersalny moduł klasy Magic, plus wolne kieszenie CI do uzupełnienia o brakujące systemy np. CryptoWorks czy Conax. Niestety czasami umieszczenie modułu na dany system np. Seca powoduje, że tuner wiesza się lub próbuje przejść do obsługi z uniwersalnego modułu, co powoduje inicjalizację Slotu A. Jeśli oprogramowanie tego tunera przy współpracy z oprogramowaniem typu PentaCrypt zostanie poprawione, a cena nie przekroczy ceny najtańszego tunera CI z zewnętrznym modułem Magic CI, to będzie to rewelacja na rynku europejskim.


  • Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.




    Więcej z kategorii Produkty - testy


    reklama
    reklama
    reklama
    HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

    Odbiornik Ferguson Ariva 9000 4K CI+ HDR Dolby Vision

    Ariva 9000 4K CI+ to uniwersalny odbiornik typu Combo z...

    449 zł Więcej...

    Mini PC Homatics BOX R 4K + Tuner DVB-T2 na USB

    Homatics BOX R z adapterem DVB-T2 na USB-C to dobry...

    409 zł Więcej...

    Odbiornik DVB-T/T2/C AB TereBox 2T HEVC

    Najnowszy hybrydowy (naziemno- kablowy) odbiornik DVB-T/T2/C (bez LAN) z MPEG-4/H.264...

    119 zł Więcej...