reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Będzie solarna rewolucja w Polsce

dodano: 2012-06-18 15:22 | aktualizacja: 2012-06-18 15:35
autor: Janusz Sulisz | źródło: RzP

polska_flaga_sk.jpg Zmiana prawa w Polsce od 1 stycznia 2013 r. sprawi, że wreszcie opłacalne będzie budowanie farm solarnych i elektrowni słonecznych - donosi "Rzeczpospolita". Gazeta twierdzi, że najbliższe lata spowodują wysyp w Polsce elektrowni słonecznych. Na razie jest tylko 6 takich solarnych farm o mocy zaledwie 1,12 MW. W Niemczech tyle energii daje jedna mała, słoneczna farma. Polska mocno zaniedbała pozyskiwanie energii ze Słońca, choć nasi sąsiedzi Niemcy czy Czechy dużo w to zainwestowały.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.


Polska, która musi spełnić do 2020r. rygorystyczne wytyczne Unii Europejskiej, zwiększając produkcję energii ze źródeł odnawialnych. Szansą jest tu właśnie energetyka solarna. Niestety ze wszystkich źródeł odnawialnych to właśnie energia pozyskana ze słońca jest najdroższa. Jak pisze "Rz" jest to do nawet 1000 zł za megawatogodzinę - dwa razy więcej niż na farmach wiatrowych.

Dlatego solary w nowej ustawie o odnawialnych źródłach energii (oze) mają mieć najwyższe dopłaty - 2,85 zielonego certyfikatu w 2013 roku. Oznacza to, że producent energii dostanie 1017 zł za każdą megawatogodzinę wprowadzoną do sieci przesyłowej.

Jak podkreślają eksperci to spora zachęta do budowania tego typu elektrowni. Już w 2013 roku ich moc może mieć nawet 200 MW. "Rz" wylicza, że firma Amber Energia chce stawiać elektrownie za 50 MW. W zachodniopomorskim swoją siłownię chce mieć Si Power - ma powstać na byłym lotnisku.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polski rynek


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

449 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Lite 4K

Homatics BOX R Lite to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy...

299 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...