reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

MSZ: 17 mln zł dla TV Biełsat, 2 mln zł dla TVP Polonia

dodano: 2013-02-13 16:40 | aktualizacja: 2013-02-14 10:48
autor: Anita Dąbek | źródło: WirtualneMedia.pl

TVP Polonia TV Polonia Rada Polonii Świata apeluje do premiera Donalda Tuska o interwencję w sprawie ograniczenia przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych tegorocznej dotacji dla TVP Polonia. Resort spraw zagranicznych zadeklarował współfinansowanie TVP Polonia w 2013 roku na poziomie 2 mln zł. W latach 2007-2012 było to 11-11,3 mln zł, co stanowiło od 20,6 - 44,3 proc. budżetu anteny, podaje serwis wirtualnemedia.pl.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
- Ta propozycja oznacza duże uszczuplenie udziału MSZ w finansowaniu TVP Polonia i nas nie satysfakcjonuje. Liczymy na to, że dalsze rozmowy przyniosą pozytywny efekt w tej sprawie - powiedziała serwisowi wirtualnemedia.pl Joanna Stempień-Rogalińska, rzecznik TVP.

W liście członkowie Rady podkreślili, że ta stacja jako jedyna antena spośród dostępnych w kraju i za granicą od prawie 20 lat „realizuje postulaty niemal 18-milionowej diaspory polskiej na świecie - informuje o życiu kulturalnym i aktywności skupisk polonijnych; omawia wzajemne relacje Polonii i Polaków na świecie; prezentuje ich wybitnych przedstawicieli oraz ich wkład w osiągnięcia światowe”.

- Tylko w TVP Polonia możemy oglądać specjalnie adresowane do Polonii programy informacyjne, publicystyczne i kulturalne (...) TVP Polonia tworzy pozytywny wizerunek Polski i Polaków, promuje nasz kraj za granicą; prezentuje zmiany zachodzące we wszystkich sferach życia w Polsce; ukazuje wkład Polski w rozwój kulturowy Europy i świata - napisano w liście.

Jego autorzy podkreślili, że jest to telewizja, która pełniąc swą misję „mimo skromnych środków finansowych, może w pewnym zakresie konkurować z innymi stacjami publicznymi, do jakich mają dostęp Polacy w kraju i na świecie”. - Dostrzegamy konieczność dalszych zmian i ulepszeń, aby w pełni dostosować tę antenę do wymogów dnia dzisiejszego. Jest to oczywiście niemożliwe bez odpowiednich nakładów finansowych - zaznaczono.

Członkowie Rady oceniają, że w tym roku antena znalazła się w sytuacji „skrajnie dramatycznej”.

- Ministerstwo Spraw Zagranicznych drastycznie zmniejszyło dofinansowanie programu. Obawiamy się o możliwość przetrwania tej polonijnej anteny. Nie rozumiemy decyzji ministerstwa, odpowiedzialnego za współpracę z Polonią i Polakami za granicą, która pozbawia możliwości normalnej pracy TVP Polonia - napisali, zaznaczając, że jednocześnie resort „hojnie wspiera telewizję TV Biełsat” (tegoroczna propozycja MSZ dla tej anteny to 17 mln zł).


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polonica


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 1-2/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 1-2/2022

12 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.0 4K Light 2,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

25 zł Więcej...

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

125 zł Więcej...