reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Religijna Radiotelewizja walczy o MUX 1

dodano: 2013-02-28 13:21 | aktualizacja: 2013-02-28 14:44
autor: Łukasz Knapik | źródło: dziennik.pl/radiotelewizja.pl/satkurier.pl

Radiotelewizja Internetowa telewizja Radiotelewizja wystartowała w drugim konkursie na zagospodarowanie pierwszego multipleksu (MUX 1) naziemnej telewizji cyfrowej (NTC) - informuje dziennik.pl. Nadawca ubiega się o miejsce dla kanału społeczno-religijnego.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Adam Fularz - ekonomista i ekolog, który stoi za projektem, w informacji rozesłanej mediom poinformował, że Radiotelewizja złożyła wniosek o koncesję do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT), a jeśli wygra, będzie emitować programy twórców określających się jako „Żydo-Taoisto-Hinduso-Tolteko-Buddyści”.

Jak informuje dziennik.pl, Radiotelewizja ma się opierać wyłącznie na gotowych materiałach. Adam Fularz zakłada, że jeśli uda mu się zdobyć zakładaną oglądalność, czyli 0,5-1 proc. rynku, to całość projektu sfinansuje z reklam. Na nadawanie ma trochę własnych środków, ale - jak twierdzi, gdy otrzyma koncesję naziemną, łatwo otrzyma kredyt w banku. Poza tym uważa, że ten biznes wcale nie jest tak kosztowny. Największe środki mają pochłonąć opłaty koncesyjne i zakup programów. Nadawca nie będzie produkował własnych treści. Ze spraw technicznych chce jedynie zainwestować w serwer odtwarzający nagrania. Liczy też, podaje dziennik.pl, że wiele materiałów dostanie od organizacji wyznaniowych - buddystów, taoistów czy choćby świadków Jehowy - które ponoć mają w archiwach dobre jakościowo produkcje. 

Na stronie nadawcy możemy przeczytać:

- Kanał Radiotelewizja (www.radiotelewizja.pl) jest projektem mającym przestawić bardziej artystycznie wysmakowaną ofertę telewizji. Chcemy zaoszczędzić na kosztach produkcji stacji, i działając na najbardziej postawowej infrastrukturze technicznej, przedstawić bardziej wysmakowaną stylistycznie ofertę. Chcemy pokazać że w obecnych warunkach finansowania sieci telewizyjnych z reklam mimo wszystko jest możliwość zapewnienia wysokiej jakości relatywnie porównywalnym kosztem. Chcemy przywrócić magię telewizji, nawet jeśli nasza stacja będzie miała początkowo niewielki budżet.

Stąd skupienie się na prezentacji producentów zewnętrznych. Jako niewielka stacja TV nie skupiamy się na własnych produkcjach, staramy się wybrać i zaoferować te produkty, które są wartościowe, przy jednoczesnym zminimalizowaniu kosztów własnych obsługi stacji TV. Chcemy działać jako niewielkie przedsiębiorstwo skupione na zapewnieniu usług dobrej jakości. Rozbudowa skali podmiotu realizującego tą usługę nie jest dla nas celem samym w sobie.

Rodzaje audycji
Mimo skąpych środków finansowych staramy się przywrócić blask formule telewizji naziemnej, dziś porzuconej przez większość użytkowników z naszego środowiska (dominuje tutaj forma telewizji opartej o serwisy oferujące hosting plików video w sieci, co jednak wyklucza nas z rynku nadawania dłuższych produkcji, nierentownych przy ich sprzedaży poprzez sieć web).

Idea kanału RTVP Opera polega na zaprezentowaniu działalności społecznej w kontekście wielokuklturowego patchworku, typowego dla młodych pokoleń, wychowanych już w innej rzeczywistości społeczno - ekonomicznej. Okazuje się, że także tutaj jest popyt na sztukę, lecz jest to twórczość o innym charakterze, odwołująca się do innych wartości.

Oferujemy po prostu to co znajdujemy wokół nas.(...).

Kanał Radiotelewizja to najnowszy, wspólny projekt stworzony z inicjatywy dwóch grup – sieci telewizyjnej Telewizja Opera oraz społeczności kanału telewizji internetowej RTVP, która jest społecznościowym nadawcą multimedialnym. To stacja stworzona z pasją przez członków warszawskich grup młodych ludzi związanych pasją do muzyki. Tworzona przez fanów dla fanów. Na rynku działa od roku 2004. Od tego okresu stacja przeszła wiele przemian i stale dąży do sprostania oczekiwań swoich odbiorców.

Z tego powodu została nawiązana współpraca z siecią telewizyjną Telewizja Opera, która specjalizuje się w rozpowszechnianiu sztuki niekonwencjonalnej. Telewizja Opera to przede wszystkim muzyka instrumentalna oraz klasyczna. To także wydarzenia będące połączeniem światła, ruchu i dźwięku. Radiotelewizja oraz RTVP należą do wspólnej grupy medialnej - wydawnictwa Wieczorna.pl. Ta sama grupa obejmuje patronat nad nowym projektem.

Chcemy prezentować prawdziwe kino europejskie, pełne erudycji i ukrytych w naszej kulturze dwuznaczności. Poprawnie wykonane, jakościowe kino powinno pozwolić się obronić naszej stacji na rynku. Nie jesteśmy siecią której zależy przede wszystkim na zyskach finansowych. Realizujemy wizję stworzenia produktu- stacji telewizyjnej- o unikalnej w skali kraju jakości. Część produkcji ma charakter kina dla dorosłych, część nadaje się dla młodszej widowni.

Radiotelewizja zapewnia podstawową infrastrukturę (playout etc.), przy czym koncentruje się na pozyskiwaniu dobrej jakości treści, nie zaś na rozbudowie własnych mocy produkcyjnych. Nie mamy zamiaru wydać wpływów na własną działalność statutową, rolę stacji telewizyjnej rozpoznajemy jako formę działalności kuratorskiej przy tworzeniu atrakcyjnej dla wysmakowanych widzów ramówki stacji.


Przypomnijmy, iż o koncesję na kanał społeczno-religijny ubiegają się również: Fundacja Lux Veritatis z TV Trwam (więcej tutaj) i wspólnie - Platforma Mediowa Point Group (reprezentowana przez Media Works) z Astro. (więcej tutaj)

W pierwszym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji  (KRRiT) chce umieścić 4 kanały: społeczno-religijny, o tematyce edukacyjno-poznawczej, o tematyce filmowej i dla dzieci w wieku 4-12 lat oraz ich rodziców i wychowawców. (więcej tutaj) Nowe stacje zajmą 4 miejsca zajmowane obecnie przez TVP (TVP1 HD, TVP2 i TVP Info) i dołączą do wyłonionych w pierwszym konkursie (Eska TV, Polo TV, ATM Rozrywka TV i TTV).


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TV naziemna - świat


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

125 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 Wiwa H.265 Mini HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki Wiwa dla Naziemnej Telewizji...

129 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

549 zł Więcej...