reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
 • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii gotowy

dodano: 2013-03-28 13:38 | aktualizacja: 2013-03-28 18:15
autor: Olaf Skrzypiński | źródło: mg.gov.pl/wp.pl

ministerstwo gospodarki Ministerstwo Gospodarki przygotowało projekt ustawy wprowadzającej, w której znalazły się propozycje dotyczące tzw. Trójpaku energetycznego. Dokument zawiera przede wszystkim przepisy przejściowe w obrębie ustawy o odnawialnych źródłach energii, prawa gazowego oraz prawa energetycznego. Projekty ustaw przewidują rozbudowane zmiany w różnych przepisach obowiązujących aktów prawnych. Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W ustawie znalazły się regulacje dotyczące m.in.
 • oświetlenia miejsc publicznych oraz gminnych, powiatowych i wojewódzkich dróg znajdujących się na terenie gminy,
 • ułatwień w zakresie instalowania i montowania mikroinstalacji oraz opodatkowania przychodów osób fizycznych uzyskujących przychody z tytułu wytwarzania energii z odnawialnych źródeł energii w mikroinstalacjach,
 • obowiązywania mechanizmów wsparcia w przypadku instalacji odnawialnego źródła energii oraz instalacji spalania wielopaliwowego, które oddano do użytkowania przed dniem wejścia w życie ustawy o OZE,
 • pierwszych stałych cen jednostkowych, po których dokonywany będzie w latach 2013 i 2014 zakup energii elektrycznej wytworzonej w określonych w tym przepisie instalacjach OZE,
 • pierwszych współczynników korekcyjnych na lata 2013 - 2017,
 • umożliwienia przedsiębiorstwom gazowniczym bezpośredniego uczestnictwa w obrocie za pośrednictwem giełdy,
 • ustanowienia sądów polubownych rozstrzygających spory z zakresu energetyki,
 • rozszerzenia kompetencji Prezesa Urzędu Dozoru Technicznego o sprawy dotyczące świadectw kwalifikacyjnych w zakresie eksploatacji urządzeń, instalacji lub sieci elektroenergetycznych, ciepłowniczych i gazowych,
 • systemu ochrony odbiorcy wrażliwego energii elektrycznej i gazu,
 • okresów przejściowych dla obowiązku sprzedaży gazu ziemnego na giełdzie towarowej lub rynku regulowanym w czasie pierwszego roku obowiązywania nowych przepisów - w wysokości 30% dla pierwszych sześciu miesięcy i 50% dla kolejnych sześciu miesięcy,
 • zastąpienia wymogu uzyskania koncesji na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie produkcji, magazynowania, przesyłu rurociągowego i obrotu paliwami ciekłymi wpisem do rejestru działalności regulowanej prowadzonego przez Prezesa URE.
Ustawa jest gotowa i czeka obecnie na stanowisko rządu. 

Po wtorkowym posiedzeniu rządu Premier powiedział, że celem jest zapewnienie odbiorcom możliwie najtańszej energii.

- W poselskim projekcie nie będziemy precyzyjnie definiować odnawialnych źródeł energii, ponieważ to znajdzie się w odrębnym projekcie rządowym. (...) nie będzie rozstrzygnięć, na jakie gałęzie będziemy dawali wsparcie. Poziom wsparcia będzie określony w ustawie rządowej, która powstanie możliwie szybko - oznajmił Premier Donald Tusk.

Podobno Polska nie będzie planowała wygórowanych inwestycji, w tej chwili priorytetem jest realizacja budowy elektrowni atomowej, co jest zresztą nieporozumieniem, bo gdy Niemcy i Szwajcaria rezygnują z atomu, to Polska będzie budować. 

- To jest 15 proc. OZE do 2020 r. i nic więcej. Nie będziemy kreowali ambitniejszych zadań, niż to wynika z europejskiego minimum. W obrębie tych 15 proc. będziemy szukać rozwiązań, które będą faworyzowały źródła OZE niepodrażające za bardzo energii - dodał Premier.

- Nie damy sobie wmówić, że Polska jest idealnym zagłębiem dla fotowoltaiki, nie będziemy szukać najdroższego sposobu wytwarzania odnawialnej energii. Choć z drugiej strony najtańsze też nie do końca jest najlepsze dla polskiej gospodarki - dodał.

Miejmy nadzieję, że energia atomowa to będzie tylko krótki przystanek na drodze do jak największego udziału odnawialnych źródeł energii. 


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polski rynek


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R Lite 4K

Homatics BOX R Lite to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy...

299 zł Więcej...

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

120 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-6986 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem i testerem optycznym

Miernik Satlink ST-6986 do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, naziemnych...

1 630 zł Więcej...