reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Cło na chińskie panele PV groźne dla Polski

dodano: 2013-07-18 13:51 | aktualizacja: 2013-07-19 19:42
autor: Janusz Sulisz | źródło: Interia.pl / Inf. własna

panele - Karne cło nałożone przez UE na panele słoneczne z Chin oznacza podcięcie skrzydeł rozwijającej się branży solarnej w Polsce, która w ponad 90 proc. opiera się na panelach sprowadzanych z Chin - uważa szef Rady Programowej Zielonego Instytutu Dariusz Szwed. Jego zdaniem, podniesienie cła na panele PV z Chin "spowoduje, że energetyka solarna w zasadzie nie rozwinie się w Polsce w najbliższych latach".Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Przypomnijmy, że w związku z podejrzeniami o dumping, Komisja Europejska na początku czerwca nałożyła tymczasowe cła karne na panele PV importowane z Chin. Przez pierwsze dwa miesiące karne cła wynoszą 11,8% ceny towaru, a po 6 sierpnia - jeśli nie dojdzie do polubownego rozwiązania sporu - stawka ta wzrośnie do 47,6%. Rozmowy miedzy przedstawicielami Chin I Unii Europejskiej trwają.

Warto wiedzieć, że Polska ma obowiązek zrealizować do 2020 r. inwestycje, które pozwolą nam na osiągnięcie 15%. udziału odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym.
 
- Polska jest wciąż krajem o dość niskiej sile nabywczej konsumentów, w związku z tym w naszym interesie jest to, aby produkcja energii odnawialnej była coraz tańsza, a wprowadzenie takich ceł spowoduje, że ceny paneli wzrosną - powiedział Szwed. Według niego energetyka solarna jest najmniej "konfliktogenna" w porównaniu do elektrowni węglowych, jądrowych, czy nawet wiatrowych.

- Kilka dni temu Instytut Energii Odnawialnej opublikował raport "Rynek fotowoltaiczny w Polsce", w którym wskazuje, że ponad 90 proc. paneli słonecznych instalowanych w Polsce pochodzi z Chin - przytoczył Szwed.

Jego zdaniem, błędem jest myślenie, że podniesienie cen paneli słonecznych zwiększy konkurencyjność europejskich producentów.

- Przy wyższych cenach producenci z UE nie będą w stanie sprzedać paneli, ani w Europie, ani na świecie. Podnosząc ceny paneli, podcinamy cały rynek solarny w Europie, zatrudniający ponad 300 tysięcy osób - dodał.

Szwed wziął udział w środę 17 lipca  w spotkaniu zorganizowanym przez Komisję Europejską na wniosek Stowarzyszenia na Rzecz Przystępnej Energii Słonecznej (AFASE). Organizacja zrzeszająca firmy z branży fotowoltaicznej alarmowała, że cła na chińskie panele PV doprowadzą jedynie do anulowania zamówień i zwolnień. Uczestnicy wysłuchania reprezentujący, m.in. instalatorów wskazywali, że cło nie uchroni unijnych producentów paneli, a zaszkodzi przemysłom towarzyszącym, m.in. właśnie przedsiębiorstwom instalatorskim, które stanowią około 70% branży.

Skargę do KE na dumpingowe ceny paneli słonecznych z Chin złożyło europejskie stowarzyszenie producentów paneli EU ProSun.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polski rynek


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics Dongle Q

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

239 zł Więcej...

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

449 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...