reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Cyfryzacja radia rusza w tym roku

dodano: 2013-07-29 10:40 | aktualizacja: 2013-07-29 21:41
autor: Anita Dąbek | źródło: Rzeczpospolita

KRRiT Jan Dworak, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, poinformował, że jeszcze w 2013 roku uruchomione zostaną 2 nadajniki naziemnej radiofonii cyfrowej - w aglomeracji warszawskiej i katowickiej. Radosław Kazimierski, rzecznik Polskiego Radia, powiedział, że przetarg zostanie ogłoszony prawdopodobnie na jesieni. Wcześniej Krajowa Rada zaakceptowała projekt cyfryzacji przygotowany przez nadawcę, a Urząd Komunikacji Elektronicznej zarezerwował dla niego częstotliwość. Celem jest pokrycie sygnałem cyfrowym w ciągu 3-4 lat największych miast w Polsce, powiedział Kazimierski.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Według Dworaka, rozgłośnie publiczne i prywatne mogą zwiększyć swój zasięg jedynie za sprawą nadawania cyfrowego. Możliwe będzie także uruchamianie nowych stacji. Polskie Radio rozpocznie proces cyfryzacji z własnych środków, a od 2014 roku finansowo ten projekt zostanie wsparty przez Krajową Radę.

Nie wyznaczono jeszcze terminu wyłączenia analogowego radia, jak to miało miejsce w przypadku telewizji analogowej (23 lipca 2013 roku). Minister administracji i cyfryzacji, Michał Boni, uważa, że sygnał analogowego radia w Polsce powinien zostać wyłączony do 2020 roku.

Warto podkreślić, że do odbioru radia cyfrowego potrzebne są specjalne odbiorniki - nie sprawdzą się te używane obecnie w polskich domach. Nowy odbiornik to koszt od 150 zł w górę. Radio cyfrowe będzie nadawane w Polsce w technologii DAB Plus. Według Kazimierskiego, sygnał cyfrowy jest stabilniejszy, przez co nie byłoby problemów z zakłóceniami podczas np. jazdy samochodem.

Polskie Radio zamierza emitować cyfrowo 10 kanałów, w tym 5 już istniejących stacji oraz funkcjonujący w Internecie informacyjny kanał PR 24, stację kierowaną do dzieci i rodziców, stację dla starszych odbiorców, kanał historyczny, a także stację poświęconą nauce i technice.

Zdaniem Dworaka, przede wszystkim w pierwszej kolejności potrzebna jest ustawa regulująca przechodzenie na cyfrowe radio, zawierająca datę końcową i ogólne warunki.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Radio


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 2,5m

Najnowszy kabel HDMI o długości 2,5m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...

Odbiornik TechniSat DIGIPLUS UHD S

DIGIPLUS UHD S to najnowszy flagowy dekoder uznanej, niemieckiej firmy...

1 190 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

389 zł Więcej...