reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Rosyjska rakieta Proton niepewna

dodano: 2003-05-20 10:39 | aktualizacja: 2003-05-20 11:45
autor: Janusz Sulisz | źródło: Spaceflight

proton_amc9_sk.jpg Planowany na poniedziałek 19 maja 2003 roku start rosyjskiej rakiety Proton z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie został przełożony na bliżej nieokreślony termin z powodu usterki. Rakieta miała wynieść na orbitę amerykańskiego satelitę AMC9, należącego do SES Americom.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Start rakiety Proton 19 maja o 22:45(GMT) miał być pierwszym w tym roku startem zakontraktowanym z kosmodromu Bajkonur przez ILS (jeden Proton już poleciał wcześniej). Pierwotnie Proton miał wynieść greckiego satelite Hellas Sat 2, którego udanie wyniósł amerykański Atlas 5.

Start z AMC9 był już raz przekładany z powodu usterki bloku Breeze M. Wymiana tego bloku trwała aż 3 tygodnie. Teraz zawiódł jeden z układów żyroskopowych podczas standardowej weryfikacji wszystkich układów przed startem. Nowa data wyniesienia AMC9 zostanie dopiero podana po analizie usterki i możliwości jej naprawy.

Satelita AMC 9 został zbudowany przez Alcatel Space, a należy do SES AMERICOM. Satelita ma 24 transpondery Ku i 24 transpondery w paśmie C (4GHz). Ma służyć 15 lat do transmisji DTH i przesyłu danych dla Ameryki Północnej.

Start Protona z AMC9 jest niezwykle ważny (27 start pod auspicjami ILS!), bo po fatalnym w skutkach listopadowym starcie Protona z Astrą 1K spadło zaufanie do tej dość niezawodnej dotąd rosyjskiej rakiety. Po analizach tego nieudanego startu (utrata Astry 1K) zaprzestano stosowania bloku DM - zastąpiono go pewniejszym blokiem Breeze M, ale widać i ten zawodzi.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik Linbox WS-6944 PRO dla DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

449 zł Więcej...

SAT Kurier abonament za 2021 rok

Roczna prenumerata magazynu SAT KURIER w 2021 r. z wysyłką...

89 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami TVP 4K, Museum...

189 zł Więcej...