reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Narodowe Święto Niepodległości na antenach TVP

dodano: 2013-11-06 11:07 | aktualizacja: 2013-11-06 11:17
autor: Anita Dąbek | źródło: TVP

tvp Transmisja głównych uroczystości Narodowego Święta Niepodległości z placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie, specjalne wydanie Kabaretowej Nocy Listopadowej, premierowe dokumenty poświęcone architektom polskiej niepodległości, w tym  Ignacemu Paderewskiemu, a także pełne rozmachu reportaże historyczne – to tylko niektóre z propozycji programowych przygotowanych na 11 listopada przez Telewizję Polską.



Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Telewizja publiczna od lat towarzyszy Polakom we wszystkich znaczących wydarzeniach o charakterze państwowym, historycznym i społeczno-obywatelskim. Wielkie polskie święto narodowe związane z odzyskaniem w 1918 r. niepodległości będzie również w tym roku dominowało na głównych antenach TVP. Ich logotypy przyjmą tego dnia odświętny wyraz graficzny. Najważniejszym wydarzeniem obchodów 11 listopada w Telewizji Polskiej będzie w TVP1, TVP Info, TVP Polonia i TVP Historia transmisja głównych uroczystości Narodowego Święta Niepodległości z udziałem Prezydenta RP, przedstawicieli najwyższych władz, wojska i warszawiaków. Przed Grobem Nieznanego Żołnierza zostaną złożone wieńce, a na zakończenie odbędzie się przemarsz oddziałów wojskowych.

TVP1 rozpocznie relację już od godz. 11.30. W studiu Jedynki Marek Zając i jego goście: Grażyna Barszczewska, prof. Janusz Odziemkowski - historyk UKSW i Robert Kostro - dyrektor Muzeum Historii Polski rozmawiać będą o odzyskaniu niepodległości i 150. rocznicy powstania styczniowego. Uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza rozpoczną się o godz. 12.00,  komentować je będą Przemysław Babiarz i mjr Mirosław Dzięgielewski. Transmisje uroczystości państwowych w TVP1 będą tego dnia wzbogacone o  pokazy filmów i reportaży. Warto zwrócić uwagę na premierę dokumentu Beaty Hyży-Czołpińskiej „Śladami Złotego” (godz. 9.45, 52’), opowiadającego o powstawaniu polskiej złotówki.

Szczególnie interesująco zapowiada się premiera filmu dokumentalnego Wiesława Dąbrowskiego „Paderewski człowiek czynu, sukcesu i sławy” (godz. 10.45). Film prezentuje historię wielkiego polskiego patrioty, światowej sławy pianisty i kompozytora, męża stanu i dyplomaty o wybitnych zasługach dla polskiej niepodległości. Polityczne i artystyczne dokonania Ignacego Paderewskiego omawiają amerykańscy prezydenci: Ronald Reagan, John Fitzgerald Kennedy, George Bush Sr. oraz Lech Wałęsa, gen. Edward Rowny, prymas senior Józef Glemp, a także muzykolodzy: Jerzy Waldorff oraz Jan Popis. W filmie przedstawiona jest ostatnia droga Paderewskiego z Narodowego Cmentarza Arlington (USA) do krypty w podziemiach Bazyliki Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela na warszawskiej Starówce.

Świąteczny dzień w TVP1 to także „Wielki Test z Historii. Polskie Powstania” (godz. 20.25). Tym razem szczególna uwaga twórców Wielkiego Testu poświęcona zostanie Powstaniu Styczniowemu, w związku ze 150. rocznicą jego wybuchu. To jednak nie wszystko. Widzowie i  goście w studiu będą mieli szansę sprawdzić swoją znajomość okresu obejmującego prawie 130 lat polskich burzliwych dziejów - od Insurekcji Kościuszkowskiej, przez powstania – listopadowe i styczniowe - aż do powstań śląskich i zrywu wielkopolskiego. W studiu TVP1 znani aktorzy, sportowcy, politycy i dziennikarze będą na pytania odpowiadać w duetach, a nagrodę zwycięzcy przekażą na wybrany cel charytatywny. Swój udział w teście potwierdzili m.in.: Małgorzata Walewska, Magdalena Zawadzka, Antoni Pawlicki, Rafał Królikowski, Kazimierz Kaczor. Podczas Testu wystąpią: zespół LemOn i Marcin Duże Pe. Program poprowadzą Paulina Chylewska i Maciej Orłoś. Widzowie będą mogli uczestniczyć w programie rozwiązując test w Internecie (www.interia.pl) i na urządzeniach mobilnych (tvppowstania).

- W Święto Niepodległości chcemy przypomnieć widzom tych bohaterów i te wydarzenia, dzięki którym Polska odzyskała wolność. Zbyt rzadko pamiętamy, że możemy być dumni ze swojej historii oraz że historia może łączyć Polaków - wyjaśnia ideę widowiska Andrzej Godlewski, wicedyrektor TVP1. „Wielki Test z Historii. Polskie Powstania” powstaje we współpracy Telewizji Polskiej z Narodowym Centrum Kultury. Partnerem jest portal Interia.pl, a patronami medialnymi Program 1 Polskiego Radia i Super Express. W odmiennej, lżejszej, choć nawiązującej do 11 listopada tonacji utrzymany będzie program TVP2.  Wyróżnia się w nim specjalne, premierowe wydanie „Familiady” (godz. 14.00). Kilka razy w roku, z okazji świąt, do „Familiady” zapraszane są drużyny złożone z osób powszechnie znanych – aktorów, dziennikarzy, piosenkarzy - a wygrane przez nich pieniądze przeznaczane są na cel charytatywny. Tym razem, z okazji Święta Niepodległości, rywalizować ze sobą będą grupy rekonstrukcyjne. Zwycięzca teleturnieju przeznaczy nagrodę pieniężną na remont cmentarzy wojskowych, które powstały w trakcie kampanii wrześniowej. Są to nekropolie w Budach Starych oraz Rokicinie.

O godz. 20.05 w TVP2 rozpocznie się premiera Kabaretowej Nocy Listopadowej 2013 – Tarnów. W świątecznym kabaretonie będzie mowa… o własnej, polskiej superprodukcji patriotycznej! Autorzy kabaretonu w taki oto, nieco żartobliwy sposób przedstawiają  koncepcję swego programu: - Plan jest prosty – zrobić własną superprodukcję patriotyczną, angażując do niej wszystkie siły środowiska kabaretowego i aktorskiego! W ten oto sposób podczas Kabaretowej Noc Listopadowej w Tarnowie odbędzie się wielki casting oraz pieczołowite przygotowania do jedynej takiej realizacji w tym kraju, filmu którego nie było i do końca nie wiadomo czy ostatecznie będzie…W rolę reżysera – głównodowodzącego, wcieli się oczywiście, nie kto inny, ale wodzirej naszych czasów, urodzony przywódca, lider wszystkich liderów, sam Robert Górski. Członków ekipy filmowej zagrają niezawodni, pełni inicjatywy i pomysłów członkowie Kabaretu Moralnego Niepokoju. Swoich sił i szczęścia w castingu, oraz prawdziwej próbie talentu poddadzą się znakomite kabaretowe teamy, jak Ani Mru Mru, Smile, Ciach, Nowaki, PUK, Kabaret na koniec świata i Chyba oraz aktorzy z satyrycznym zacięciem czyli Michał Piela i Wojciech Solarz. Ponadto kandydatami do filmowych ról będą także: tancerz i mistrz świata w stepowaniu Tomasz Pałasz oraz wybitny poeta i piosenkarz Piotr Bukartyk.

Przez cały świąteczny poniedziałek, w krótkich wejściach antenowych (godz. 8.05, 13.45, 15.35 i 17.50), TVP2 będzie zachęcać widzów do odpowiedzi na kilka ważkich pytań: co to za dzień, dlaczego świętujemy w tym czasie, jakie wydarzenia historyczne kształtują symbolikę Dnia Niepodległości? Materiał uzupełniony będzie przez garść podstawowych informacji, faktów historycznych dla wszystkich tych, którzy nie do końca mają świadomość, jakie zdarzenia stały się początkiem Narodowego Święta Niepodległości.

Przez cały dzień 11 listopada także w programie TVP Polonia pojawiać się będą wątki historyczne i niepodległościowe. Stanie się to za sprawą takich pozycji, jak :np.  koncert – „Śpiewnik Polaka – pieśni ludowe i ze śpiewnika babuni” wg pomysłu Zbigniewa Górnego, zrealizowany wspólnie z Ministerstwem Obrony Narodowej i ZHP (godz. 7.55) czy film dokumentalny Jolanty Kessler-Chojeckiej „Kazimierz Pułaski – bohater dwóch narodów” (godz. 9.35). O godz. 11.30 w TVP Polonia rozpocznie się transmisja uroczystości państwowych z Placu Józefa Piłsudskiego Warszawie, zaś o 15.15 emisja dokumentu Ireneusza Englera „Wałęsa Prezydent”. O godz. 17.55 w „Śpiewniku Polaka” przypomnimy sobie repertuar patriotyczny i żołnierski, a na zakończenie dnia, o godz. 22.45 (i 04.50) – będzie można powrócić do emocji z „Wielkiego Testu z Historii. Polskie Powstania” pierwotnie emitowanego w TVP1 o godz. 20.25.

W związku z obchodami Narodowego Święta Niepodległości Ośrodek Programów Regionalnych również zaplanował wiele rocznicowych audycji: I tak o godz. 8.35 będzie można obejrzeć Reportaż z regionu – „Nie tylko paszport” (powtórka o 14.05), czyli historie cudzoziemców, którzy mieszkają w naszym kraju i w dniu 11 listopada otrzymują polskie obywatelstwo. O godz. 9.00 rozpocznie się emisja filmu dokumentalnego w reż. Krzysztofa Magowskiego pt. „Zapomniane Powstanie 1918 roku”, opowiadającego o  Powstaniu Wielkopolskim. W jego wyniku Poznańskie zbrojnie wywalczyło sobie wolność i połączyło z odrodzoną już Polską. O godz. 11.55 antena zaprasza na „Antenowe remanenty - zarejestrowany przez oddział TVP w Warszawie benefis Janusza Zakrzeńskiego”, aktora, który zginął w katastrofie smoleńskiej, pamiętnego odtwórcy roli marszałka Józefa Piłsudskiego. Na godz. 12.50 zaplanowano emisję pełnego rozmachu filmu dokumentalnego „Nad nami Orzeł Biały” w reż. Tadeusza Kondrackiego i Zbigniewa Wawera (powtórka 00.00). Film przedstawia genezę i przebieg walki narodu polskiego o niepodległość w latach 1914 - 1918. O godz. 19.00 miłośników „Mazowsza” zapraszamy na transmisję Jubileuszowego Koncertu  tego zasłużonego zespołu (część I i II) live. Koncert odbędzie się w warszawskim Teatrze Wielkim, pod patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Jak zapowiadają szefowie anteny, w programach lokalnych przygotowywanych i emitowanych przez Oddziały Regionalne planowane są relacje z obchodów Święta Niepodległości w poszczególnych regionach.

11 listopada cały program TVP Historia poświęcony będzie Narodowemu Świętu Niepodległości. W licznych filmach dokumentalnych i audycjach publicystycznych antena podda analizie procesy historyczne, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości a także przypomni najważniejsze postaci sceny politycznej tamtych czasów: marszałka Józefa Piłsudskiego, Ignacego Paderewskiego, Józefa Hallera, Wincentego Witosa, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego.

W cyklu Biografie Niepodległej w TVP Historia znajdą się następujące pozycje:

8:05 „W pogardzie i chwale – Wojciech Korfanty”, reż. Aleksandra Fudala – Barańska. Film dokumentalny poświecony biografii Wojciecha Korfantego, jego walce o polskość Śląska oraz współtworzeniu Niepodległej Rzeczypospolitej.

9:00 i 17:00 „Marszałek Józef Piłsudski”, reż. Andrzej Trzos- Rastawiecki (odc. 1 i 2). Fabularyzowana biografia marszałka Józefa Piłsudskiego – od czasu osadzenia w Cytadeli po 1917 rok kiedy za działalność na rzecz niepodległości Polski zostaje osadzony w twierdzy w Magdeburgu.

21:27 „Świadkowie XX wieku – Józef Piłsudski” reż. Ryszard Ordyński, Michał Bogusławski. Film dokumentalny z 1935 roku opowiadający o życiu Marszałka Józefa Piłsudskiego.

15:45  „Ignacy Paderewski – zarys biografii – O Niepodległą” reż. Andrzej Chiczewski. Film dokumentalny prezentujący okres największej aktywności na scenie politycznej Ignacego Paderewskiego.

16:20 „Błękitny Generał” reż. Ewa Szakalicka
Dokumentalna, filmowa biografia generała Józefa Hallera, dowódcy Armii Błękitnej, jednego z architektów Niepodległej Rzeczypospolitej.

20:25 „Być równy innym – Wincenty Witos” – reż. Sylwester Kiełbiewski
Filmowa sylwetka jednego z najbardziej znaczących Polityków Drugiej Rzeczpospolitej, twórcy PSL Piast, Stronnictwa Ludowego, trzykrotnego premiera.

23:00 „Roman Dmowski – Współtwórca Niepodległej”
Biografia Romana Dmowskiego, twórcy Stronnictwa Narodowo-Demokratycznego, jej tłem są dyplomatyczne zabiegi o odzyskanie niepodległości przez Polskę, które były nie mniej ważne od działań militarnych.

W cyklu Drogi do Niepodległości będzie można obejrzeć:
.
10:00 „Przystanek Niepodległość” reż. Zofia Kunert
Film dokumentalny opowiadający o 11 listopada jako jednym z najważniejszych dni w historii świata – to nie tylko data odzyskania przez Polskę niepodległości, ale także zakończenia I wojny światowej – podpisania rozejmu w Compiegne pod Paryżem.

10:30 „Śpiewnik Polaka – pieśni patriotyczne i żołnierskie”
Uroczysty koncert według pomysłu Zbigniewa Górnego, w którym prezentowane pieśni zostały wybrane przez widzów Dwójki i czytelników „Gazety Wyborczej”. Pieśni, które nuciły kolejne pokolenia śpiewają m.in. Stan Borys, Maryla Rodowicz, Edyta Geppert.

18:05 „Rówieśnicy Niepodległości” reż. Joanna Jaworska
To historia niepodległej Polski widziana przez pryzmat ludzkich biografii, losy bohaterów filmu, urodzonych w 1918 roku – rówieśników niepodległości.

19:45 „Spór o Historię”: Dlaczego 11 listopada
Goście programu, wybitni eksperci historycy próbują uzasadnić dlaczego właśnie 11 listopada uznawany jest za datę odzyskania przez Polskę niepodległości.

23:35 „A jednak Polska 1918-1921” reż.  Wincenty Ronisz
Film dokumentalny ukazujący całość działań polskich władz po odzyskaniu niepodległości. To filmowa opowieść o tym jak kształtowało się młode polskie państwo.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.




Więcej z kategorii Propozycje stacji TV i VOD


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX Q

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

319 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Supreme Combo UHD 4K 1xDVB-S2X 1xDVB-T2/C

Octagon SF8008 Supreme Combo UHD 4K DVB-S2X, DVB-T2 - odbiornik...

539 zł Więcej...

Mini PC Smart TV 4K BOX Zehnder KP-1

Zehnder KP-1 to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy ZEHNDER z...

269 zł Więcej...