reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

ASTRA 5B i Amazonas 4A na orbicie [wideo]

dodano: 2014-03-23 11:02 | aktualizacja: 2014-03-23 12:27
autor: Janusz Sulisz | źródło: Arianespace

Arianespace Rakieta Ariane 5 ECA udanie wyniosła na orbitę dwa satelity telekomunikacyjne - ASTRA 5B i Amazonas 4A. Ten pierwszy satelita będzie służył na pozycji 31,5°E dla widzów w Europie Środkowej, w tym także w Polsce. Ariane 5 ECA wystartowała bez problemów z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej, ale z dobowym opóźnieniem dopiero w sobotę, 22 marca 2014 r. o godzinie 23:04 czasu środkowoeuropejskiego (19:04 czasu lokalnego).  Był to już 73. start rakiety Ariane 5 z rzędu, 59 udane wyniesienie i drugi start rakiety firmy Arianespace w tym roku.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
ASTRA 5B
Satelita ASTRA 5B ma pracować dla luksemburskiego operatora satelitarnego SES (ASTRA). Został wyprodukowany i dostarczony przez Airbis Defence and Space (Tuluza, Francja) w oparciu o najbardziej niezawodną platformę Eurostar E3000 . Satelita będzie pracował na pozycji orbitalnej 31,5°E. Do dyspozycji będzie miał 40 transponderów pasma Ku 36 MHz i 6 równoważnych transponderów w paśmie Ka. Masa startowa satelity ASTRA 5B - 5724 kg. Oczekiwany czas pracy na orbicie - 15 lat.Pojemność transponderów satelity ASTRA 5B pozwoli na rozszerzenie zasięgu geograficznego na kraje Europy Środkowo-Wschodniej, WNP i Rosji. Satelita jest przeznaczony dla platform DTH, DTC i dystrybucji sygnału dla naziemnej telewizji cyfrowej. Dodatkowo satelita ASTRA 5B jest wyposażony w pojemność w paśmie L dla europejskiego systemu wspomagania satelitarnego systemu GPS - European Geostationary Navigation Overlay Service (EGNOS).System EGNOS jest bardzo ważny także dla Polski.
System zbudowany został przez Europejską Agencję Kosmiczną, Komisję Europejską i EUROCONTROL. Jest to europejski system satelitarny wspomagający systemy nawigacji: amerykański GPS i rosyjski Glonass, a w przyszłości europejski Galileo. Najważniejsze zadania to transmisja poprawek różnicowych i informowanie o awariach systemu GPS.

EGNOS przy pomocy satelity ASTRA 5B znacznie zwiększy dokładność i wiarygodność pozycji z GPS na terenie wschodniej Polski, Ukrainy i innych krajów w zasięgu wiązki. Co ciekawe, teoretycznie EGNOS powinien zwiększać dokładność wyznaczania pozycji do 3-4 metrów, ale dzięki poprawkom wyliczanym na poszczególnych stacjach referencyjnych i retransmitujących poprawki przez satelity geostacjonarne na pozycjach 5°E i 31,5°E dokładność wyznaczania pozycji powinna wzrosnąć do 1-3 metrów.

Wkrótce satelita ASTRA 2G
Airbus Defense and Space obecnie jest na ukończeniu budowy kolejnego satelity dla SES (ASTRA) - ASTRA 2G, który ma trafić we wrześniu 2014 r. na pozycję 28,2°E. Ten satelita ma zostać wyniesiony rosyjską rakietą Proton M.

Satelita ASTRA 5B będzie wyposażony w dwie wiązki pasma Ku - wide beam i high power beam.Wiązka wide beam ma zapewnić pokrycie zachodniej części Rosji, krajów WNP, Ukrainy, Turcji, Rumunii, Bułgarii, Serbii, Albanii, Macedonii, Grecji, a także dobre pokrycie  wschodniej części Polski, Słowacji i Węgier.  Sygnał szybko będzie słabł im bardziej na zachód. Sygnał we wschodnich Niemczech czy Czechach będzie dużo gorszy,a Niemczech zachodnich zaniknie. Do odbioru w zasięgu wiązki ma wystarczyć antena satelitarna 60cm.Wiązka high power beam będzie miała inny rozkład sygnału, także w Polsce. Im bardziej na północ Europy (Polski) tym będzie gorzej, ale do odbioru powinna wystarczyć antena 60cm (52-53dB).

Amazonas 4A
Satelita Amazonas 4A wyprodukowany został przez Orbital Sciences Corporation na platformie Geostar 2.4 dla hiszpańskiego operatora Hispasat. Masa startowa to około 3000 kg. Satelita ma 24 aktywnych transponderów pasma Ku o wysokiej mocy - zapewni szeroki zakres usług telekomunikacyjnych w krajach Ameryki Południowej na pozycji 61°W. Oczekiwany czas pracy wynosi 15 lat.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

529 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 199 zł Więcej...

Odbiornik EDISION OS NINO+ DVB-S2 HEVC

Odbiornik EDISION OS NINO+ DVB-S2 HEVC - tani tuner na...

329 zł Więcej...