reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Proton z amerykańskim satelitą poleci dopiero 29 maja

dodano: 2017-04-05 12:01
autor: Anita Kaźmierska | źródło: TASS/utro

Proton_M_przed_360px.jpg Najbliższy start rakiety nośnej Proton-M jest zaplanowany na 29 maja 2017 roku. Poinformował o tym Igor Burenkow, rzecznik prasowy rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos, uczestniczący w 33. edycji Space Symposium (3-6 kwietnia, Colorado Springs, USA). Z kolei Igor Arbuzow, dyrektor generalny Energomasz, firmy zajmującej się produkcją silników rakietowych, powiedział, że wszystkie silniki w Protonach muszą zostać zdemontowane, ponieważ okazały się wadliwe.

proton_M_start_760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Silniki drugiego i trzeciego stopnia rakiety Proton, które zostały wyprodukowane w zakładach w Woroneżu, okazały się problematyczne. Wykazały to analizy przeprowadzone przez firmę Energomasz - spółkę nadrzędną wobec woroneskiej fabryki. Z nieoficjalnych informacji wynika, że takich silników jest 71 sztuk. Badaniu poddawane są również silniki rakiet Sojuz.

Silniki RD-0210/0211 i RD-0213/0214 zostały wycofane po tym, jak okazało się, że do ich produkcji użyto materiałów niezgodnych z dokumentacją techniczną, mniej odpornych na wysokie temperatury. Śledztwo prowadzone przez Federalną Służbę Bezpieczeństwa (FSB), prokuraturę i Komitet Śledczy ma pokazać, czy było to przypadkowe, czy celowe działanie pracowników fabryki w Woroneżu.

Mimo to, rzecznik agencji Roskosmos zapewnia, że prace idą zgodnie z harmonogramem.
 

- Pierwszy start Protona planujemy na 29 maja, kiedy to amerykański satelita zostanie umieszczony na orbicie - powiedział Igor Burenkow.

Jeśli chodzi o kwestie wyeliminowania problemów z rakietami Proton, podkreślił, że sprawdzanie silników jest sprawą „bez precedensu”.
 

- Ale podążamy za polityką otwartości, bo nie chodzi o to, że z silnikami były problemy. Mieliśmy obawy, co może stanowić problem w niektórych z nich.

Według niego, istniejące systemy kontroli „pozwalają na identyfikację tych wad, które jeszcze trzy lata temu były nie do wykrycia”.

Burenkow zaznaczył, że podjęte zostały już odpowiednie procedury.
 

- Harmonogram startów zostanie w pełni wdrożony. Są nieznaczne opóźnienia, ale nie ma mowy o anulowaniu. Wszystkie zobowiązania zostaną z pewnością wypełnione.

Wyniesienie satelity EchoStar 21 miało odbyć się już w ubiegłym roku, ale było wielokrotnie przekładane z powodu problemów wykrytych w silnikach rakiety nośnej Proton-M.

Roskosmos planuje na 2017 rok siedem startów rakiety Proton.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik VU+ SOLO 4K

Vu+ SOLO 4K - odbiornik Ultra HD od koreańskiego producenta...

1490 zł Więcej...

Inteligentny kabel 3m iHDMI

Kierunkowy kabel HDMI-HDMI dł. 3m - dobrze działa z dekoderami...

229 zł Więcej...

Odbiornik VU+ Ultimo 4K

Vu+ Ultimo 4K - najpotężniejszy odbiornik Ultra HD z rodziny...

2590 zł Więcej...
reklama