reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Podróże z anteną - Bukareszt i rumuńskie wybrzeże Morza Czarnego

dodano: 2018-04-19 16:16
autor: Anita Kaźmierska | źródło: SAT Kurier 3-4/2018

Rumunia Mangalia antena na restauracji Kontynuujemy relację z naszej rumuńskiej wyprawy, zapoczątkowaną w świątecznym wydaniu SAT Kuriera. Po przybliżeniu czytelnikom Transylwanii, przyszedł czas na obiecany Bukareszt i wybrzeże Morza Czarnego. W tej części nie zabraknie również informacji na temat miejscowej kuchni oraz telewizji w Rumunii. Zapraszamy do lektury!

Rumunia Bukareszt Pałac Parlamentu


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Konstanca

Przemierzanie rumuńskiej części wybrzeża Morza Czarnego rozpoczęłam od Konstancy, jednego z najstarszych miast w Rumunii. Jego historia sięga czasów jeszcze przed cesarstwem rzymskim. Pierwsza wzmianka w dokumentach mówi o VI w. p.n.e., kiedy to w miejscu dzisiejszej Konstancy powstała osada Tomis. Aktualnie Konstanca to największy port handlowy w Rumunii.
 
Przystań jachtowa w Konstancy
Mewy na plaży w Konstancy

Zarówno w Konstancy, jak i na całym rumuńskim wybrzeżu morze wyrzuca mnóstwo różnego rodzaju muszelek. W październiku, bo właśnie wtedy wybrałam się w te okolice, plaże były nimi dosłownie usłane. Najbardziej charakterystyczny w Konstancy jest budynek dawnego kasyna z początku XX wieku, wzniesiony w stylu secesyjnym. Swego czasu działała w nim restauracja, ale obecnie stoi opustoszały i niestety powoli obraca się w ruinę. Oficjalnie zamknięto go w 1990 roku. Co ciekawe w kasynie nakręcone zostały niektóre sceny filmu „Młodość stulatka” z 2007 roku w reżyserii Francisa Forda Coppoli z Timem Rothem w roli głównej.
 
Budynek dawnego kasyna w Konstancy

Starówka Konstancy zachowała się tylko częściowo. W jej centralnym punkcie znajduje się Plac Owidiusza z pomnikiem i Muzeum Historyczno-Archeologicznym. W pobliżu wzniesiono częściowo przeszklony budynek kryjący jeden z największych na świecie fragmentów rzymskiej mozaiki podłogowej (datowanej na III w. n.e.).
 
Plac Owidiusza z Muzeum Historyczno-Archeologicznym w Konstancy

Mamaja

Oddalona o kilka kilometrów na północ od Konstancy Mamaja jest największym rumuńskim ośrodkiem wypoczynkowym nad Morzem Czarnym. Usytuowana jest na długim (8 km), ale wąskim (300 m) pasie ziemi, oddzielonym od stałego lądu jeziorem Siutghiol. Oprócz hoteli znajduje się tam wiele sklepów, restauracji, pubów i dyskotek. Poza sezonem miasto jest niemal całkiem opustoszałe.
 
Plaża w miejscowości Mamaja nad Morzem Czarnym

Ośrodek Mamaja może pomieścić jednocześnie 30 tysięcy turystów w ponad 60 hotelach (do 5 gwiazdek). Najlepiej jest tam wybrać się od połowy maja do końca września, kiedy średnie temperatury przekraczają 25 stopni Celsjusza.
 
Wybrzeże w miejscowości Mamaja

Co ciekawe w 2014 roku otwarto tam kolej gondolową łączącą Kasyno z Hotelem Perla na odcinku 2,1 km. Gondole są zawieszone na wysokości 50 m i poruszają się z prędkością 5 m/s, dzięki czemu całą trasę można pokonać w zaledwie 7 minut. Kolej jest czynna tylko w sezonie.
 
Molo w miejscowości Mamaja
Urokliwa plaża w miejscowości Mamaja
Młoda mewa na plaży w miejscowości Mamaja

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Inteligentny kabel 3m iHDMI

Kierunkowy kabel HDMI-HDMI dł. 3m - dobrze działa z dekoderami...

229 zł Więcej...

Modulator cyfrowy DVB-T HD Edision Lite

Modulator cyfrowy DVB-T HD Edision. Pozwala na konwersję sygnału video...

590 zł Więcej...

Antena Fuba DAA 850 ceglasta

Fuba DAA 850 to profesjonalna, włoska antena offsetowa. Łatwa w...

429 zł Więcej...
reklama