reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

1.11.2016 - koniec dubli SD na satelicie w Polsce?

dodano: 2014-07-15 16:07 | aktualizacja: 2014-07-16 02:03
autor: Jacek Grzeszczak | źródło: SatKurier.pl, Inf. własna

koniec_SD_satkurier Gdy 3 października 2008 roku startowała oferta Telewizji na Kartę (SD) i na niej pojawiała się informacja, iż oferta będzie ważna do 31 października 2016, to wydawało się to tak odległą datą i trudno było uwierzyć, że faktycznie termin ten ma jakieś głębsze znaczenie. Osoba, która go wskazała miała talent wizjonerski, bo wszystko wskazuje na to, że oferta Telewizji na Kartę (SD) przetrwa dokładnie do tej granicznej daty. Czy zarazem może ona oznaczać koniec polskich kanałów SD mających odpowiedniki HD na satelicie oraz migrację do DVB-S2?Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Operator Telewizji na Kartę przesyła informacje do dystrybutorów, iż data 31 października 2016 jest graniczną na działanie usługi, a co za tym idzie, że doładowania karty TNK SD na okres przekraczający tą datę nie będą przyjmowane!

Jest to istotne z punktu widzenia użytkowników. Jeśli ktoś ma aktywną kartę TNK SD, powiedzmy do 15 grudnia 2014 i zechce doładować ją na 24 miesiące do przodu, to takie doładowanie nie zostanie zaakceptowane, gdyż przekracza termin 31 października 2016. Operator informuje, że doładowanie zostanie przeliczone na zasadach 12 miesięcy (po 13 zł/miesiąc).

Utrzymanie w mocy terminu 31 października 2016 wraz ze stopniowym wycofywaniem kanałów SD (np. HBO) i uruchamianiem nowych stacji już w DVB-S2 (np. Puls 2, TVP ABC, TV Republika, Stopklatka TV, Da Vinci Learning i wielu innych) pozwala podejrzewać, że listopad 2016 może być momentem nie tylko końca oferty Telewizji na Kartę (SD), ale w ogóle dublowania w SD kanałów mających odpowiedniki w HD oraz przejścia na DVB-S2, zyskując sporo pojemności na dzierżawionych transponderach Eutelsat Hot Bird.

Na podobny krok zdecydowali się liczni operatorzy DTH za granicą, m.in. grecka Nova korzystająca także z pozycji 13°E. Sytuację w Polsce komplikuje nieco fakt, iż operatorzy korzystają z simulcryptu, używając jednej emisji dla wielu ofert, także tych nie swoich, np. nc+ nadaje dla Cyfrowego Polsatu/Orange i na odwrót. W efekcie decyzja przejścia na DVB-S2 musi być podjęta wspólnie i zrealizowana po nasyceniu się rynku dekoderami HD wspierającym DVB-S2. Przy obecnym tempie listopad 2016 wydaje się być idealnie strzelonym terminem, poniekąd świetnie przewidzianym w 2008 roku.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polonica


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics Dongle Q + TelevioTV 3m-ce

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

289 zł Więcej...

SAT Kurier - 7-8/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 7-8/2022

12 zł Więcej...

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

119 zł Więcej...