reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Eutelsat 3D jako Eutelsat 7B na pozycji 7°E

dodano: 2014-07-18 10:21 | aktualizacja: 2014-07-18 20:54
autor: Janusz Sulisz | źródło: Eutelsat/parabola.cz

Eutelsat Logo 2013 Operator Eutelsat po pomyślnym wdrożeniu do pracy satelity Eutelsat 3B na pozycji 3°E przesunął stacjonującego tam dotychczas Eutelsata 3D na nową pozycję satelitarną. Będzie on od teraz stacjonować na 7°E jako Eutelsat 7B, wspierając Eutelsata 7A. Nie jest to zaskoczenie, gdyż Eutelsat 7B tylko czasowo znajdował się na pozycji 3°E i od początku był planowany do wykorzystania na 7°E.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Eutelsat 7B został wyniesiony na orbitę 14 maja 2013 z pomocą rakiety nośnej Proton M. Satelita został wykonany i dostarczony przez Thales Alenia Space. Jest zbudowany na bazie platformy Spacebus 4000C3. Na orbicie ma spędzić nie mniej niż 15 lat.

Eutelsat 7B jest wyposażony łącznie w 53 transpondery w paśmie Ku i 3 Ka. Transpondery mają przepustowość 36, 54, 72 i 108 MHz. Sygnał z satelity obejmuje w zależności od wybranej wiązki obszar Europy, Afryki Północnej, Bliskiego Wschodu i Afryki Subsaharyjskiej oraz wysp Oceanu Indyjskiego.

Jednym z pierwszych operatorów, którzy podpisali umowę na dzierżawę pojemności na nowym satelicie jest afrykański operator Liquid Telecom zapewniający usługi transmisji danych oraz głosu. Przeniósł on usługi na satelitę Eutelsat 7B jednocześnie dokupując przestrzeni z uwagi na rosnące zapotrzebowanie na usługi świadczone przez dostawcę w Afryce oraz zapowiadając dalsze poszerzanie zakresu usług w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Eutelsat 7B może operować transponderami pasma Ku pracującymi w jednej z czterech wiązek: europejskiej A lub B (wiązka C jest przeznaczona dla pasma Ka) afrykańskiej oraz południowo-wschodnio afrykańskiej. Poniżej mapy pokrycia sygnału.

Eutelsat 7B: mapka pokrycia wiązki Europe A

Eutelsat 7B: mapka pokrycia wiązki Europe B

Eutelsat 7B: mapka pokrycia wiązki Europe A (pasmo Ka

Eutelsat 7B: mapka pokrycia wiązki Africa

Eutelsat 7B: mapka pokrycia wiązki SE Africa

Warto zwrócić uwagę iż europejska wiązka B "omija" Polskę. Jeśli w praktyce tak będzie wyglądać sygnał, to dla kanałów transmitowanych w wiązce B antena 180 cm będzie niewystarczająca do odbioru. Największe szanse na uzyskanie sygnału mają mieszkańcy południowo-zachodnich krańców Polski. Wiązki A i C oferują natomiast bardzo silny sygnał, do odbioru którego na terenie całego kraju powinny w zupełności wystarczać anteny o średnicy 60-70 cm.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX Q + DVB-T/T2/C Tuner

Zestaw Homatics BOX Q z DVB-T/T2/C Dongle to najpotężniejszy odtwarzacz...

469 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 Wiwa H.265 Mini HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki Wiwa dla Naziemnej Telewizji...

129 zł Więcej...

Odbiornik Dreambox DM920 RC20 UHD Triple

Najnowszy odbiornik UHD cenionej marki Dreambox - model DM920 Ultra...

1 999 zł Więcej...