reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Odnowione „Alternatywy 4” bez cenzury w TVP HD

dodano: 2014-09-08 15:20 | aktualizacja: 2014-09-09 01:57
autor: Łukasz Knapik | źródło: TVP

TVP HD Logo Od soboty, 13 września br. widzowie TVP HD (a później i innych anten telewizji publicznej) będą mogli zobaczyć nowe oblicze kultowego serialu „Alternatywy 4”. Dzięki cyfrowej rekonstrukcji w Ośrodku Dokumentacji i Zbiorów Programowych TVP dzieło Stanisława Barei będzie dostępne w najwyższej jakości obrazu i dźwięku. Nowa wersja została również uzupełniona o sceny usunięte pierwotnie przez cenzurę PRL.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Serial „Alternatywy 4” po raz pierwszy został wyemitowany przed prawie 28 laty. Nieliczni wówczas wiedzieli, że oryginalna wersja reżyserska wygląda inaczej. Przygotowania do opracowania pełnej wersji serialu rozpoczęły się kilka lat temu. Porównując listy montażowe z rzeczywistą zawartością zapisów, którymi dysponowała Telewizja Polska, udało się odnaleźć wiele ocenzurowanych fragmentów (cenzurowano całe sceny oraz fragmenty scen, które w momencie premiery wyraźnie odnosiły się do panującej wówczas władzy) i wskazać ich pierwotne umiejscowienie w serialu.

Nie zachowały się co prawda negatywy dla tych fragmentów, jednak będą w te miejsca wmontowano skany z pozytywu. Mają one nieco słabszą jakość, jednak rekonstruujący zadbali, aby różnice były jak najmniej widoczne. Lekkiej modyfikacji uległa także czołówka, do której wstawiono dubli o lepszej jakości, lecz z nieco inną grą aktorów. Nadzór autorski nad cyfrową rekonstrukcją sprawował autor zdjęć, a zarazem współtwórca serialu, Wojciech Jastrzębowski, a całość prac wykonali pracownicy Ośrodka Dokumentacji i Zbiorów Programowych TVP.

Dla zainteresowanych techniką podać można, że działania rekonstrukcyjne objęły:
  • skanowanie materiału filmowego - skan w jakości 2K 16 bit wykonano z wykorzystaniem skanera filmowego Lasergraphic-Director 4K,
  • korekcję barwno-tonalną i przeformatowanie obrazu do formatu 16:9 z wykorzystaniem systemu Quantel Pablo iQ,
  • rekonstrukcję poklatkową obrazu, przeprowadzoną z wykorzystaniem systemu PFClean i daVinci Revivel.

Rekonstrukcja polegała na pieczołowitym usuwaniu klatka po klatce wszelkich deformacji widocznych na ekranie - rys, zadrapań i odprysków emulsji, nadmiaru ziarnistości, braku stabilności kadru, migotania tła, itp.

O skali koniecznych ingerencji najlepiej świadczy fakt, że rekonstrukcja tylko pierwszego, trwającego 59 minut odcinka pt. „Przydział” zajęła aż trzy tygodnie.

Rekonstrukcję cyfrową dźwięku, przeprowadzono z wykorzystaniem systemu ProTools HD2. Restauracja cyfrowa polegała na usunięciu różnego rodzaju trzasków, szumów, przydźwięków, zaników, wzbudzeń. Został też przeprowadzony kompleksowy mastering ścieżki dźwiękowej.

Serial „Alternatywy 4” był skanowany w rozdzielczości 2K 16 bit z maską uszkodzeń, co zajmuje pojemność 20 terabajtów danych.

Zdjęcia do serialu „Alternatywy 4” rozpoczęto w grudniu 1981 roku, na krótko przed stanem wojennym. Potem serial długo „odpoczywał na półce” z przyczyn politycznych. Pierwsza emisja od razu zaskarbiła mu zainteresowanie i sympatię publiczności. Kolejne odcinki systematycznie przykuwały do telewizorów miliony widzów. Humorystyczne perypetie głównych bohaterów i ironiczno – prześmiewczy klimat całej serii całkowicie zawładnęły wyobraźnią Polaków.

Także dzisiaj, po latach serial cieszy się niezmienną popularnością zarówno wśród starszej, jak i młodszej widowni. Jest z pewnością jednym z największych dokonań, jeśli chodzi o rodzime produkcje komediowe. Stanisławowi Barei i dwóm współscenarzystom Januszowi Płońskiemu i Maciejowi Rybińskiemu udało się wykreować spójny świat, w krzywym zwierciadle ukazujący PRL-owskie społeczeństwo z jego niedorzecznościami, układami, nieustanną walką zwykłego człowieka o minimum normalności. Serial przenosi w czasy wszechobecnego braku i bałaganu, kartek na mięso, kolejek, czynów społecznych, ale i nadzwyczajnej ludzkiej pomysłowości, która pomagała radzić sobie z przeciwnościami. Wartość „Alternatyw 4” tkwi jednak nie tylko w portretowaniu ówczesnych realiów. To też mistrzowskie role: Romana Wilhelmiego jako dozorcę Anioła, Witolda Pyrkosza jako Józka Balcerka, a także całą galerię mieszkańców bloku, zagranych przez m.in. Wojciecha Pokorę, Stanisławę Celińską, Bożenę Dykiel, Janusza Gajosa, Mieczysława Voita, Jerzego Bończaka, Jana Kobuszewskiego, Kazimierza Kaczora czy Jerzego Kryszaka. To błyskotliwy humor, znakomite dialogi i absurdalne sceny wypełniające każdy bez wyjątku odcinek.

„Alternatywy 4” - odnowione cyfrowo i bez cenzury - emisja w soboty (od 13 września 2014 roku) o 21:50 (po dwa odcinki), powtórki w niedziele o 16:40 w TVP HD.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena sat kempingowa 60 cm z przyssawką

stalowa antena 60 cm przenośna na przyssawkę.

199 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle Q + TelevioTV 3m-ce

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

289 zł Więcej...

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

119 zł Więcej...